romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koronavirem onemocněly i romské celebrity Bagárová a Kmeťo. Ten byl s těžkým průběhem v nemocnici a vyzval ostatní k nošení roušek

10.11.2020 15:00
Monika Bagárová a Igor Kmeťo mladší (koláž: Romea.cz)
Monika Bagárová a Igor Kmeťo mladší (koláž: Romea.cz)

Onemocnění COVID-19 se nevyhýbá ani romským celebritám. Před nedávnem romské sociální sítě šokovala smrt blogera Jozefa Kmeťa, koronavirem se nakazil i populární zpěvák Igor Kmeťo mladší a také superstar Monika Bagárová.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Igor Kmeťo (@igorkmeto),

 

Přestože je zpěvák Igor Kmeťo mladý a v nejlepší formě, tak průběh onemocnění nebyl nejlehčí. "Byl jsem 8 dní v nemocnici, 11 dní jsem měl teploty," řekl Kmeťo ve videu zveřejněném na svém Instagramu, kde uvedl, že před onemocněním si také pokládal otázky, jestli vůbec koronavirus existuje. "Měl jsem těžší průběh, cítil jsem se strašně zle, všechno mě bolelo," dodal Igor Kmeťo. "Lidi, je to pravda, vir je mezi námi, vir je ve světě a je to možná ještě horší než si myslíte," reagoval na různé statusy, kde různí lidé tvrdí, že vše kolem koronaviru je nafouknuté.

"Berte ohled na ty, kteří mají těžší průběh. Berte ohled na ty, kteří jsou starší. Někdo se z toho dostane za 2 nebo 3 dny, ale někdo ne. Neberte to na lehkou váhu, noste roušky," vyzval pak všechny k zodpovědnosti Igor Kmeťo mladší a dodal, že mu opravdu nikdo za video nezaplatil, protože i takové komentáře od Romů se objevují u podobných příspěvků.

V ČR s tím má zkušenost například hudebník Gyulla Banga, který potom, co na serveru Romea.cz zveřejnil svoje zkušenosti s onemocněním COVID-19, byl nařčen, že lže a že si nechal za příspěvek zaplatit.

Naštěstí lehký průběh onemocnění COVID-19 měla zpěvačka Monika Bagárová.

"Tak bohužel i já jsem pozitivní na COVID-19. Nemám žádný těžký průběh a díky bohu Ruminka sem tam jen zakašle, jinak se směje a je stále veselá," popsala na Facebooku stav svůj a své malé dceři Monika Bagárová.

"Byla jsem první dny šíleně unavená a bolela mě hlava, myslela jsem si, ze to patří k tomu, ze v noci x krát vstávám k Rumince a tak je to tělo unavený a proste si potřebuje odpočinout," napsala na konci října Bagárová s tím, že ztratila chuť i čich.

I přes tato svědectví i celá řada Romů stále na sociálních sítích sdílí hoaxy, manipulacemi a dezinformacemi kolem onemocnění COVID-19. K nejčastějším tématům patří bagatelizace nemoci, COVID-19 jako prostředek pro dosažení zlovolných cílů globálních elit a byznysu, zejména pak farmaceutického průmyslu, odmítání preventivních opatření, tzn. nošení roušek nebo vakcinace. Na počátku koronavirové krize pak byl tématem i umělý původ viru. Opakovaně se objevují dezinformace kolem testování na přítomnost viru.

Přečteno: 2207x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, Monika BagárováHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo