romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Koronavirem onemocněly i romské celebrity Bagárová a Kmeťo. Ten byl s těžkým průběhem v nemocnici a vyzval ostatní k nošení roušek

10.11.2020 15:00
Monika Bagárová a Igor Kmeťo mladší (koláž: Romea.cz)
Monika Bagárová a Igor Kmeťo mladší (koláž: Romea.cz)

Onemocnění COVID-19 se nevyhýbá ani romským celebritám. Před nedávnem romské sociální sítě šokovala smrt blogera Jozefa Kmeťa, koronavirem se nakazil i populární zpěvák Igor Kmeťo mladší a také superstar Monika Bagárová.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Igor Kmeťo (@igorkmeto),

 

Přestože je zpěvák Igor Kmeťo mladý a v nejlepší formě, tak průběh onemocnění nebyl nejlehčí. "Byl jsem 8 dní v nemocnici, 11 dní jsem měl teploty," řekl Kmeťo ve videu zveřejněném na svém Instagramu, kde uvedl, že před onemocněním si také pokládal otázky, jestli vůbec koronavirus existuje. "Měl jsem těžší průběh, cítil jsem se strašně zle, všechno mě bolelo," dodal Igor Kmeťo. "Lidi, je to pravda, vir je mezi námi, vir je ve světě a je to možná ještě horší než si myslíte," reagoval na různé statusy, kde různí lidé tvrdí, že vše kolem koronaviru je nafouknuté.

"Berte ohled na ty, kteří mají těžší průběh. Berte ohled na ty, kteří jsou starší. Někdo se z toho dostane za 2 nebo 3 dny, ale někdo ne. Neberte to na lehkou váhu, noste roušky," vyzval pak všechny k zodpovědnosti Igor Kmeťo mladší a dodal, že mu opravdu nikdo za video nezaplatil, protože i takové komentáře od Romů se objevují u podobných příspěvků.

V ČR s tím má zkušenost například hudebník Gyulla Banga, který potom, co na serveru Romea.cz zveřejnil svoje zkušenosti s onemocněním COVID-19, byl nařčen, že lže a že si nechal za příspěvek zaplatit.

Naštěstí lehký průběh onemocnění COVID-19 měla zpěvačka Monika Bagárová.

"Tak bohužel i já jsem pozitivní na COVID-19. Nemám žádný těžký průběh a díky bohu Ruminka sem tam jen zakašle, jinak se směje a je stále veselá," popsala na Facebooku stav svůj a své malé dceři Monika Bagárová.

"Byla jsem první dny šíleně unavená a bolela mě hlava, myslela jsem si, ze to patří k tomu, ze v noci x krát vstávám k Rumince a tak je to tělo unavený a proste si potřebuje odpočinout," napsala na konci října Bagárová s tím, že ztratila chuť i čich.

I přes tato svědectví i celá řada Romů stále na sociálních sítích sdílí hoaxy, manipulacemi a dezinformacemi kolem onemocnění COVID-19. K nejčastějším tématům patří bagatelizace nemoci, COVID-19 jako prostředek pro dosažení zlovolných cílů globálních elit a byznysu, zejména pak farmaceutického průmyslu, odmítání preventivních opatření, tzn. nošení roušek nebo vakcinace. Na počátku koronavirové krize pak byl tématem i umělý původ viru. Opakovaně se objevují dezinformace kolem testování na přítomnost viru.

Přečteno: 2409x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Nemocnice, Monika BagárováHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo