romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské státní zastupitelství rozhodne o stížnosti v kauze publikace knihy "Adolf Hitler: Projevy"

Brno, 29.10.2013 14:59, (ROMEA)
Obálka knihy Adolf Hitler Projevy (FOTO: Hitlerovyprojevy.cz)
Obálka knihy Adolf Hitler Projevy (FOTO: Hitlerovyprojevy.cz)

O stížnosti nakladatelství Guidemedia na stíhání za vydání knihy "Adolf Hitler: Projevy" rozhodne Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Brně. Předá mu ji žalobce Jan Petrásek z Městského státního zastupitelství v Brně, jenž se touto kauzou zabývá. ČTK dnes řekl, že mu to nařizuje zákon. Se společností Guidemedia čelí stíhání za popírání a schvalování genocidy její dva šéfové a publicista Lukáš Beer.

"Dal jsem v minulosti souhlas policii k zahájení trestního stíhání ve věci. Podle zákona tak nemohu o stížnosti proti němu nyní rozhodnout. K tomu je tady nadřízené krajské státní zastupitelství," uvedl. Kdy rozhodnutí padne, to se neví.

Nakladatelství ve stížnosti píše, že do předmluvy knihy záměrně nedalo text, v němž by se od sbírky Hitlerových projevů distancovalo a vyjádřilo nad nimi své opovržení. Důvodem je prý to, že tento přístup "je znakem totalitních a nedemokratických režimů". Přestože kritika německého diktátora v publikaci chybí, neznamená to podle vydavatelů, že se s Hitlerem shodují.

"Jediným důsledkem těchto povinných úliteb v praxi by bylo, že postoje vydavatelů a editorů by tím byly znevěrohodňovány a dílo samo bylo v posledku čtenářem nahlíženo jako zakázané ovoce," sdělil ČTK stíhaný jednatel Guidemedia Pavel Kamas.

Publikaci Lukáše Beera vydala Guidemedia v nákladu 10.000 kusů. Prodává se jen na internetu. Z propagačních textů na webu se čtenář knihy dozví, že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, že podle něj měl každý stejné právo na život, usiloval prý o mír, přál si přátelství s Anglií a neměl nic proti Rusům.

O nakladatelství se zmiňuje situační zpráva o extremismu za první čtvrtletí letošního roku ministerstva vnitra. Komentář ke knize o Hitlerových projevech podle zprávy přímo i nepřímo obhajuje nacismus. Kamas tvrdí, že publikace čtenáři předkládá jen historická data bez extremistických tendencí.

ČR už obdobnou kauzu měla, a to když vydavatel Michal Zítko v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Hitlerovy knihy Mein Kampf. Nejprve dostal podmínku za jeho vydání, pak byl ale trestu zproštěn. S výhrou u soudu nyní počítá i Kamas.
brf, ČTK
Přečteno: 614x
 

Kam dál:

Štítky:  

genocida, Fašismus, Válka, KnihyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo