romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské volby 2016. Lídr RDS: Nestačí jen snižovat dávky, je také zapotřebí dát příležitost pracovat

3.10.2016 15:15
Jan Maľar je lídrem kandidátky Romské demokratické strany (RDS) v Moravskoslezském kraji pro letošní krajské volby. FOTO: RDS
Jan Maľar je lídrem kandidátky Romské demokratické strany (RDS) v Moravskoslezském kraji pro letošní krajské volby. FOTO: RDS

V pátek 7. října a v sobotu 8. října budou občané České republiky volit krajské zastupitele a v některých krajích i třetinu senátorů, kterým uplyne volební období. Politické strany do krajských voleb vyslaly i několik svých zástupců, kteří se hlásí k romské národnosti.

Do letošních krajských voleb politické strany a hnutí na post krajského zastupitele nominovaly celkem 11880 kandidátů, což je o 576 více, než v posledních volbách v roce 2012. Podle odhadů zpravodajského serveru Romea.cz kandidují do krajských zastupitelstev na čtyři desítky Romů. Některé z nich jsme oslovili s žádostí o rozhovor.

Kandidát Romské demokratické strany Jan Maľar

Romská demokratická strana (RDS) postavila kandidátku ve třech krajích, v nichž ji bude reprezentovat 23 kandidátů ─ patnáct v Moravskoslezském a shodně po čtyřech kandidátech ve Středočeském a Libereckém kraji.

Na prvním místě kandidátní listiny RDS v Moravskoslezském kraji, v němž podalo přihlášku do voleb nejvíce politických subjektů, je pracovník technických služeb šedesátiletý Jan Maľar pocházející z Ostravy - Kunčičky.

Proč podle vás řada Romů k volbám stále nechodí?

Tak tento fakt nás bohužel dost trápí, je škoda, že nám Romové nevěří natolik, aby šli k volbám a dali hlas tomu, s kým sympatizují. Člověk by rád pro Romy v našem kraji něco dělal, ale pokud k volbám nebudou chodit, půjde to jen těžko a to je potřeba si říct na rovinu. Je to o povědomí o významu voleb a o tom stále připomínat důležitost volebního hlasu.

Je zapotřebí mít v zastupitelstvu i romské zastupitele?

Romy v zastupitelství potřebujeme, to bez debat. Ideální by bylo, kdybychom jich měli v každém zastupitelstvu dva až tři. Ale i jeden romský zastupitel je pro kraj důležitý. Je potřeba zlepšovat životní úroveň Romů, vytvářet pracovní příležitosti pro nezaměstnané a podílet se na zvyšování vzdělanosti Romů. A právě vzdělanost považuji za klíčovou. Neustále se mladých ptám, co budou po základce dělat, kam se půjdou učit, zda si zvolí řemeslo, nebo střední školu. Ze současného stavu jsem opravdu zklamaný a doufám, že se do budoucna bude v našem kraji vzdělanost zvyšovat. Ostatně, je to i jedna z priorit Romské demokratické strany. Na druhou stranu, pokud mladým nedáme pracovní místa, ani získané vzdělání jim nepomůže. Obojí musí jít ruku v ruce.

Má podle vás cenu, aby existovala romská politická strana? Není přeci jenom pro začínajícího romského politika snadnější být součásti už fungující větší politické strany?

U Romů jakožto menšiny je nutnost, aby se objevovali i na kandidátkách větších politických stran, jako je třeba ČSSD nebo ODS. A i když se může zdát, že malá strana a ještě k tomu romská, je pro občany zbytečná, opak je pravdou. Politika se dělá i o nás, ale bohužel už bez nás. A to je ten stále stejný problém. Přitom my bychom měli být na takových jednáních přítomni. Je čas, aby Romové zaujímali funkce v samosprávách, na městském úřadě, v krajské politice, zkrátka kdekoliv. A pokud se dostane k moci ANO, což dostane, myslím, že se úroveň občanů sníží. V Moravskoslezském kraji jsou Romové na pokraji chudoby, pracovní příležitosti se nevytváří tak, jak by měly. ANO stejně jako Romská demokratická strana preferuje zaměstnanost před pasivním pobíráním sociálních dávek, nejde ale přeci jen o to, myslíme si, někomu snížit dávky. Je potřeba lidem dát příležitost pracovat. Pokud někdo jako pan Babiš usiluje o snížení dávek pro sociálně slabé občany, bude to mít fatální dopad pro mnoho z Romů. Jak chceme zvyšovat úroveň obyvatelstva a celého kraje, když je zdejší pracovní trh tak mizerný? Je potřeba si uvědomit, že chudoba netrápí jen samotné Romy. Když jako penzista pobíráte důchod přes devět tisíc a zaplatíte pomalu osm tisíc za bydlení, co vám zbude? Podobně jsou na tom i hendikepovaní lidé, i ti jsou závislí na sociálním systému, který není v jejich případě dobře nastaven.

Jak nyní hodnotíte práci dosavadního vedení města Ostrava?

Práci města hodnotím kladně. Vycházejí nám vstříc, přes léto se vytvářeli sezónní pracovní místa, snížila se tedy o krapet nezaměstnanost. Ale v zimě se pracovní trh mění, je to všude stejné, těch nabídek zkrátka není tolik. Někteří s námi spolupracují a výsledky jsou, jiní nikoliv. Například v Ostravě - Jih, v Ostravě - Hrabůvce, tam je to zapeklité. Ví se, že se tam podplácí s bydlením, a celkově se to dá hodnotit dost špatně.

Jak podle Vás dopadnou letošní krajské volby? A jak hodnotíte své šance na úspěch?

Šance na úspěch je vždycky. Pokud Romové letos přijdou k volbám, myslím, že jeden nebo dva z nás tu vyhlídku na úspěch mít mohou. Pokud ne, budeme to zkoušet v dalších obdobích dál a budeme kandidovat do té doby, než Romové nepochopí důležitost voleb.

Pokud vyhrajete volby, co uděláte na prvním místě ve vedení kraje?

V prvé řadě bychom usilovali o zvýšení bezpečnosti občanů. Romská demokratická strana (RDS) chce navázat dialog s představiteli měst a obcí, aby se postupně vyřešila situace v sociálně vyloučených lokalitách. Rádi bychom mimo jiné jednali o podobě zákonů o sociálním podnikání a sociálním bydlení. Je potřeba se věnovat i prevencí kriminality. Romská demokratická strana chce oslovovat především mladé Romy. Je třeba, aby byli aktivnější a vytvářeli hodnoty pro příští generace.

Jaký názor zaujímáte na uprchlickou krizi?

I Romové se obávají, ale je to samozřejmě celé o mediálním obrazu, který se pravidelně vytváří a je vůči uprchlíkům negativní. Je potřeba přijmout kvóty, část uprchlíků se přijmout musí. Pokud někdo pochází z válečné oblasti a utíká před válkou, protože má strach o svůj život a životy svých blízkých, pak se situace mění a Evropa musí na toto nějak reagovat.

Přečteno: 1593x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby



HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo