romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krásná Lípa reaguje na kritiku ombudsmanky: Naše jednání nebylo diskriminační a nevedlo k segregaci romských žáků

Krásná Lípa, 16.8.2016 17:08
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Krásná Lípa odmítá kritiku ombudsmanky, která nesouhlasí s jejich současně nastaveným systémem, ve kterým škola zřídila „romskou“ třídu. Veřejná ochránkyně práv navštívila Krásnou Lípu na konci května a na základě návštěvy doporučila městu několik kroků, aby k diskriminaci nedocházelo v nadcházejících letech a zaniklo tak riziko podání antidiskriminační žaloby k soudu.

Vše začalo začátkem minulého školního roku, kdy si romští rodiče dětí prvních tříd stěžovali, že trpí diskriminací tím, že je ředitelka Základní školy v Krásné Lípě, Ivana Preyová zařadila do jedné třídy dle etnického původu. Rodiče se obrátili na Českou školní inspekci (ČSI), která jejich podezření potvrdila a mimo jiné poukázala na to, že v „romské“ třídě probíhá nekvalitní výuka. Poté škola vyměnila pedagoga, avšak stížnosti ze strany rodičů stále trvají. Problémem se začala zabývat i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

V polovině července město Krásná Lípa na výtky Šabatové reagovalo. "Naše jednání nebylo diskriminační a nevedlo k segregaci romských žáků. Rozdělení dětí do tříd bylo uskutečněno dle předchozí docházky do našeho předškolního vzdělávání. Domníváme se, že tak bylo učiněno legitimním, logickým a naprosto přirozeným způsobem, v souladu s platnou zákonnou úpravou,“ uvedlo město.

Mezi doporučení Veřejné ochránkyně práv patří například zlepšit komunikaci s rodiči žáků, zvolit mediátora komunikujícího s rodiči majoritní společností a romskými rodiči, zřízení letního doučování, navázání spolupráce a Agenturou pro sociální začleňování a aby se ve druhém ročníku od 1. 9. 2016 vzdělávalo v každé třídě nejvýše 6-7 romských žáků.

Zástupci města v dopise ombudsmance tvrdí, že v první třídě bylo 6 dětí se speciálními potřebami vzdělání (SVP), které výukově selhávaly a neustále se s nimi řešily výchovné problémy. Speciální pedagog těmto dětem nedoporučuje prázdninové doučování z hlediska psychohygieny dítěte. Ani navrhované alternativní vyučování v nových prvních třídách není možné zajistit z personálních důvodů. Škola také poukazuje na odchod dětí z majoritní společnosti do jiných škol, kvůli nesouhlasu jejich rodičů vzdělávat se s dětmi se sociálního vyloučení.

Město Krásná Lípa v reakci na kritiku Anny Šabatové zveřejnilo i dopis jedné z matek. "Budou omezena práva mých dětí na získání kvalitního vzdělání v místě bydliště," uvedla matka dítěte z majoritní společnosti Jana Votápková ve svém dopise adresované ombudsmance.

Podle Votápkové se jedná o snahu pomoci znevýhodněným dětem dohnat nedostatky, které si romské děti často přináší ze svého rodinného zázemí. Včlenění romských dětí do alternativní třídy ji přijde násilné pro obě strany.

Starosta se domnívá, že případná antidiskriminační žaloba by neprospěla klidné atmosféře, kterou se snaží dlouhodobě udržovat. Jako příčinu současného stavu, ve kterém podle představitelů města romští rodiče projevují malý zájem o vzdělání svých děti, vidí neúplný a roztříštěný státní systém.

Přečteno: 1139x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Školní inspekce, škola, Krásná Lípa, OmbudsmankaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo