romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krásná Lípa reaguje na kritiku ombudsmanky: Naše jednání nebylo diskriminační a nevedlo k segregaci romských žáků

Krásná Lípa, 16.8.2016 17:08
Ilustrační FOTO: Pixabay.com
Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Krásná Lípa odmítá kritiku ombudsmanky, která nesouhlasí s jejich současně nastaveným systémem, ve kterým škola zřídila „romskou“ třídu. Veřejná ochránkyně práv navštívila Krásnou Lípu na konci května a na základě návštěvy doporučila městu několik kroků, aby k diskriminaci nedocházelo v nadcházejících letech a zaniklo tak riziko podání antidiskriminační žaloby k soudu.

Vše začalo začátkem minulého školního roku, kdy si romští rodiče dětí prvních tříd stěžovali, že trpí diskriminací tím, že je ředitelka Základní školy v Krásné Lípě, Ivana Preyová zařadila do jedné třídy dle etnického původu. Rodiče se obrátili na Českou školní inspekci (ČSI), která jejich podezření potvrdila a mimo jiné poukázala na to, že v „romské“ třídě probíhá nekvalitní výuka. Poté škola vyměnila pedagoga, avšak stížnosti ze strany rodičů stále trvají. Problémem se začala zabývat i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

V polovině července město Krásná Lípa na výtky Šabatové reagovalo. "Naše jednání nebylo diskriminační a nevedlo k segregaci romských žáků. Rozdělení dětí do tříd bylo uskutečněno dle předchozí docházky do našeho předškolního vzdělávání. Domníváme se, že tak bylo učiněno legitimním, logickým a naprosto přirozeným způsobem, v souladu s platnou zákonnou úpravou,“ uvedlo město.

Mezi doporučení Veřejné ochránkyně práv patří například zlepšit komunikaci s rodiči žáků, zvolit mediátora komunikujícího s rodiči majoritní společností a romskými rodiči, zřízení letního doučování, navázání spolupráce a Agenturou pro sociální začleňování a aby se ve druhém ročníku od 1. 9. 2016 vzdělávalo v každé třídě nejvýše 6-7 romských žáků.

Zástupci města v dopise ombudsmance tvrdí, že v první třídě bylo 6 dětí se speciálními potřebami vzdělání (SVP), které výukově selhávaly a neustále se s nimi řešily výchovné problémy. Speciální pedagog těmto dětem nedoporučuje prázdninové doučování z hlediska psychohygieny dítěte. Ani navrhované alternativní vyučování v nových prvních třídách není možné zajistit z personálních důvodů. Škola také poukazuje na odchod dětí z majoritní společnosti do jiných škol, kvůli nesouhlasu jejich rodičů vzdělávat se s dětmi se sociálního vyloučení.

Město Krásná Lípa v reakci na kritiku Anny Šabatové zveřejnilo i dopis jedné z matek. "Budou omezena práva mých dětí na získání kvalitního vzdělání v místě bydliště," uvedla matka dítěte z majoritní společnosti Jana Votápková ve svém dopise adresované ombudsmance.

Podle Votápkové se jedná o snahu pomoci znevýhodněným dětem dohnat nedostatky, které si romské děti často přináší ze svého rodinného zázemí. Včlenění romských dětí do alternativní třídy ji přijde násilné pro obě strany.

Starosta se domnívá, že případná antidiskriminační žaloba by neprospěla klidné atmosféře, kterou se snaží dlouhodobě udržovat. Jako příčinu současného stavu, ve kterém podle představitelů města romští rodiče projevují malý zájem o vzdělání svých děti, vidí neúplný a roztříštěný státní systém.

Přečteno: 1100x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Školní inspekce, škola, Krásná Lípa, OmbudsmankaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo