romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kreativitou k rozvoji a integraci – s akademickou malířkou Laďou Gažiovou

Praha, 4.2.2013 13:28, (ROMEA)
Výroba masek s Laďou Gažiovou v rámci projektu Romský mentor.
Výroba masek s Laďou Gažiovou v rámci projektu Romský mentor.

Již druhým rokem pracuje akademická malířka Ladislava Gažiová s dětmi na ZŠ Letohradské na Praze 7. Realizace umělecky laděných volnočasových aktivit probíhá v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí.

Stejně jako v loňském roce se děti na této malé ZŠ s individuálním přístupem seznamují s různými možnostmi výtvarného umění a způsoby kreativního vyjádření. Skupina více jak dvaceti školáků se na podzim věnovala nejprve tématice prázdninových zážitků, které byly inspirací jejich výtvarných děl. Poté děti společně navrhly a vytvořily stan, jehož celý povrch vymalovaly krásnými obrázky. Své dílo mají nyní v družině a mohou si s ním nejen hrát, ale pochlubit se i rodičům či spolužákům. Před Vánoci se děti věnovaly výrobě vánočních ozdob pomocí balonků a nití.

Na návštěvu ke skupině jsem zavítala při jejich lednovém setkání a jako vždy zde panovala živá, ale velmi příjmená atmosféra. Setkání bylo ve znamení masopustu. Děti převážně z prvního stupně si vyráběly pestrobarevné masky, které užijí na dalším setkání, kdy je čeká karneval. Pochválit děti při jejich činnosti přišla i paní zástupkyně a pomáhal i druhý asistent Michal.

Lákadlem pro skupinu více jak dvaceti školáků jsou nejen pestré výtvarné aktivity a hry, ale také velmi milá dvojce malířky Ladi a paní asistentky Evy. Cílem setkání je nejen rozvíjet umělecké dovednosti, ale také celkově dětem rozšířit obzory v oblasti kultury, umění a multikulturních témat. Důležitá je také podpora rozvoje skupiny jako celku, aby děti uměly pracovat jak individuálně, tak i jako tým. V průběhu školního roku si mentorka pro děti připravila celou řadu výtvarných aktivit a na závěr školního roku si děti připraví výstavu svých výtvarných prací.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně financuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze. V Česku je projekt od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

Přečteno: 732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Projekty, Děti, RMPHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo