romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kreativitou k rozvoji a integraci – s akademickou malířkou Laďou Gažiovou

Praha, 4.2.2013 13:28, (ROMEA)
Výroba masek s Laďou Gažiovou v rámci projektu Romský mentor.
Výroba masek s Laďou Gažiovou v rámci projektu Romský mentor.

Již druhým rokem pracuje akademická malířka Ladislava Gažiová s dětmi na ZŠ Letohradské na Praze 7. Realizace umělecky laděných volnočasových aktivit probíhá v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí.

Stejně jako v loňském roce se děti na této malé ZŠ s individuálním přístupem seznamují s různými možnostmi výtvarného umění a způsoby kreativního vyjádření. Skupina více jak dvaceti školáků se na podzim věnovala nejprve tématice prázdninových zážitků, které byly inspirací jejich výtvarných děl. Poté děti společně navrhly a vytvořily stan, jehož celý povrch vymalovaly krásnými obrázky. Své dílo mají nyní v družině a mohou si s ním nejen hrát, ale pochlubit se i rodičům či spolužákům. Před Vánoci se děti věnovaly výrobě vánočních ozdob pomocí balonků a nití.

Na návštěvu ke skupině jsem zavítala při jejich lednovém setkání a jako vždy zde panovala živá, ale velmi příjmená atmosféra. Setkání bylo ve znamení masopustu. Děti převážně z prvního stupně si vyráběly pestrobarevné masky, které užijí na dalším setkání, kdy je čeká karneval. Pochválit děti při jejich činnosti přišla i paní zástupkyně a pomáhal i druhý asistent Michal.

Lákadlem pro skupinu více jak dvaceti školáků jsou nejen pestré výtvarné aktivity a hry, ale také velmi milá dvojce malířky Ladi a paní asistentky Evy. Cílem setkání je nejen rozvíjet umělecké dovednosti, ale také celkově dětem rozšířit obzory v oblasti kultury, umění a multikulturních témat. Důležitá je také podpora rozvoje skupiny jako celku, aby děti uměly pracovat jak individuálně, tak i jako tým. V průběhu školního roku si mentorka pro děti připravila celou řadu výtvarných aktivit a na závěr školního roku si děti připraví výstavu svých výtvarných prací.

Projekt do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně financuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze. V Česku je projekt od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

Přečteno: 755x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Projekty, Děti, RMPHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo