romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Křečkovi stoupají šance na zvolení ombudsmanem, hlasovat pro něj má prý ANO. Podle opozice je Křeček katastrofa, jsou pro Schorma či Matyse

11.2.2020 18:33
Stanislav Křeček, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)
Stanislav Křeček, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)

Poslanecké kluby KDU-ČSL, TOP 09 či STAN nepodpoří někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka ve volbě ombudsmana. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka má z komunikace s kolegy pocit, že nebude zvolen nikdo. Komunisté se rozhodnou až těsně před volbou během zasedání středečního klubu. Zástupci stran to řekli na dnešních tiskových konferencích před zahájením schůze Sněmovny. Poslanci ANO dostali podle informací Deníku N doporučení, aby dali hlasy někdejšímu zástupci ombudsmanky Stanislavu Křečkovi. Na cvičném hlasování jejich poslaneckého klubu dostal nejvíce hlasů. Středeční volba ombudsmana po dosluhující Anně Šabatové bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze.

Křečka, který loni pozici zástupce veřejné ochránkyně práv ve dvou sněmovních volbách neobhájil, navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman. Senát nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

Původně Zeman navrhl poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Návrh stáhl potom, co vyšlo najevo, že za bývalého režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Urválek se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Opozice proti Křečkovi, podpoří Schorma nebo Matyse

Křeček je pro Starosty a nezávislé podobnou katastrofou jako Válková, řekl první místopředseda a šéf poslanců STAN Jan Farský. Vyjádřil se podle něj několikrát proti tomu, co je samou podstatou úřadu, a proto pro hnutí není volitelným kandidátem. Poslanci STAN tak podpoří Schorma či Matyse. "Budeme mít na jednání klubu ještě velkou rozpravu, ke komu se přikloníme. Byť je to tajná volba a je to na každém, tak myslím, že k nějaké shodě dospějeme," uvedl Farský.

Také podle lidoveckého předsedy nikdo z poslanců KDU-ČSL nemá ambici podpořit Křečka, v případě zbylých dvou kandidátů bude podpora zhruba půl na půl. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zopakovala, že nejkvalifikovanějším a nejdůvěryhodnějším kandidátem je Schorm a její strana jej tak podpoří.

Poslaneckému klubu vládní sociální demokracie se dnes všichni kandidáti představili a řekli své vize. "Sám jsem zvědavý, jak volba dopadne. Na základě komunikace s kolegy mám pocit, že nebude zvolen nikdo, ale uvidíme zítra," uvedl Chvojka. Dříve ČSSD jasně uvedla, že bude volit Křečka.

Také od některých poslanců KSČM zaznívá, že nezvednou ruku pro žádného ze stávajících kandidátů, protože je prý ani jeden neoslovil. "Spousta kolegů to udělá tak, že nebudou volit nikoho, protože jsme se na nikom neshodli," řekl Deníku N poslanec Jiří Dolejš.

SPD Tomia Okamury a ANO pro Křečka

Jasno má hnutí SPD, které již v minulosti řeklo, že Křečka bude podporovat. "Jeho kritika současné ombudsmanky odpovídá programu SPD a našim názorům," vysvětlil předseda hnutí Tomio Okamura.

Hnutí ANO si pozvalo vládního zmocněnce pro zastupování státu před Evropským soudem pro lidská práva Víta Alexandera Schorma i advokáta Jana Matyse. Třetího kandidáta, zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka, si vyslechli už dříve.

Právě jeho bude většina z nich podle Deníku N pravděpodobně volit. Podle poslanců jim to doporučil  předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek, byť na tiskové konferenci tvrdil, že klub ANO bude mít v tomto bodu takzvané volné hlasování.¨

Později Deníku N řekl, že poslanci žádné doporučení nedostali: "Doporučení nepadlo. Řekl jsem jim, že je volné hlasování. Všichni jste je slyšeli. Křečka znáte. Slyšeli jste Schorma, slyšeli jste Matyse a je to na vás."

Nicméně poslanci tvrdí něco jiného. "Je to tak. Faltýnek nám dal doporučení, ať hlasujeme pro Křečka," řekl Deníku N jeden z poslanců ANO. To samé potvrdilo mimo záznam několik dalších zákonodárců z nejsilnějšího sněmovního klubu.

Za zvolení Křečka se podle poslanců na klubu přimlouval i předseda Sněmovny Radek Vondráček. "Z hlediska kontinuity by byl ideálním řešením," podotkl Vondráček s tím, že Křeček už má z úřadu veřejného ochránce práv zkušenosti.

Přečteno: 623x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Volby, poslanec, Poslanecká sněmovna, ANOHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo