romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krev máme všichni stejně červenou: Dárcovstvím kostní dřeně můžete zachránit život

28.3.2017 15:34
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay)

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí poruchami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější z nich je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby a těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Poslední nadějí pro těžce nemocného je často cizí člověk, který se jako dobrovolník nechal zapsat do registru dárců kostní dřeně. Možná, že nikdy nikdo nebude potřebovat transplantaci s krvinkami vašeho typu. V opačném případě můžete být právě vy jediným člověkem na světě, který mu může pomoci k návratu do života. Existuje snad větší dar člověka člověku?

Dcera má problém – kýlu v třísle, která potřebuje operaci. Přijíždíme do nemocnice a tam stojí paní, která ihned upoutá mou pozornost; působí neupraveně, jaksi zanedbaně. Celý zbytek dne pak na ni narážím, nemám však chuť se s ní bavit, za což se zpětně stydím: dělám totiž přesně to, co sama nesnáším – odsuzuji někoho kvůli vzhledu, namísto toho, abych ho poznala.

Druhý den ráno podstoupí mé dítě zmíněnou operaci, a když ji odvážejí na operační sál, mířím znovu ven, před nemocnici. Na lavičce zase sedí ona paní. Zve mě, ať si k ní přisednu a já jsem ráda, protože jsem tam tentokrát úplně sama – není tu nikdo z rodiny, o koho bych se mohla opřít.

Ptá se mě, proč pláču, a jí odpovídám, že mi právě operují dceru s tříselnou kýlou. Podívá se na mě, usměje se a řekne: „Nebojte se, vaše dítě bude v pořádku, moje je na tom daleko hůř, já už tu jsem tu tři měsíce a bojujeme s leukémii.“ V tu chvíli ztratím řeč, stírám si slzy a nejradši bych si nafackovala. Najednou uvidím v jejích očích bolest a pochopím, proč byla neupravená – bojuje tu o život svého dítěte. Tahle žena už viděla smrt zblízka, viděla umírat děti a bojí se dne, kdy přijde řada na to její. A s mou dcerou měla pravdu: po operaci je v pořádku a nazítří odjíždíme domů.

Od té doby však nemůžu na tu paní přestat myslet a časem se rozhoduji, že vstoupím do registru dárců kostní dřeně. Pravděpodobnost, že budu vybrána jako dárce, je sice velice malá, ale už ten pocit, že tímto krokem mohu dát někomu naději, mě motivuje.

Jak probíhá registrace a odběr

Na webu www.kostnidren.cz vyplňuji dotazník pro dárce. Vybírám nejbližší město, kde odběr krve provádí a dotazník odesílám. Jak jednoduché. Téměř okamžitě dostávám potvrzující e-mail s informacemi, kdy se k odběru dostavit.

Vydávám se tedy do mostecké nemocnice. Mířím na transfuzní oddělení a mám trochu strach, protože odběry krve nemám právě v lásce. Vcházím dovnitř a sestřička už mě vítá se slovy: „Nebojte, jde jen o trochu krve, která může zachránit životy.“ V tu chvíli vím, že jsem tu správně a dělám dobrou věc. Usedám tedy na křeslo a sestřička mi odebírá nepatrné množství krve. Ani to nebolelo.

Odcházím domů a jsem šťastná, že jsem svým rozhodnutím možná dala někomu šanci na uzdravení. Nejsem žádná celebrita, jsem obyčejný člověk stejně jako vy. Nečekejte prosím, až vám někdo bude muset otevřít oči jako mně, a pokud můžete, tak do registru vstupte.

PODMÍNKY VSTUPU

- věk od 18 do 40 let věku (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)

- ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

- hmotnost vyšší než 50 kg

- výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění, ani v minulosti)

- bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)

- ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření

- ochota věnovat svůj čas a pohodlí

- veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

Jak probíhá odběr krvetvorných buněk?

Prokáže-li se shoda mezi dárcem a pacientem, požádá transplantační centrum o odběr krvetvorných buněk a navrhne vhodné termíny. Příprava dárce začíná přibližně měsíc před samotným odběrem. Jedná se o podrobné vyšetření zdravotního stavu – odběr krve pro laboratorní testy, RTG srdce a plic (v případě odběru kostní dřeně také RTG pánve), EKG, interní vyšetření a případně další doplňující vyšetření.

V současnosti se krvetvorné buňky získávají dvěma způsoby:

1. Odběr kostní dřeně

Odběr kostní dřeně z pánevních kostí se provádí podobně jako malá operace. Trvá přibližně hodinu a provádí se v celkové narkóze – dárce v době odběru necítí žádnou bolest. Punkční jehlou se odsaje potřebné množství kostní dřeně (maximálně 1500 ml, podle váhy pacienta a dárce). Odebrané množství kostní dřeně nepřesáhne 5–10 % celkového objemu. Všechny ztráty si zdravý organismus v krátké době nahradí přirozenou regenerací. Další komplikace jsou vzácné.

2. Odběr krvetvorných buněk na separátoru

Tento odběr se provádí ambulantně na aferetickém oddělení odběrového centra pomocí přístroje – separátoru. Před odběrem krvetvorných kmenových buněk ze žíly je nutné buňky dárce krátkodobě namnožit a vyplavit z kostí do krevního oběhu.

Čtyři večery před odběrem proto dostává formou podkožních injekcí stimulační přípravek, jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu. Dárce je napojen na separátor loketními žílami. Celá procedura trvá přibližně 4 hodiny. Dárce při odběru leží, může sledovat TV, spát nebo poslouchat hudbu. Asi 2–3 hodiny po skončení odběru může být dárce bezpečně propuštěn domů.

Dárce má právo na konečné rozhodnutí, který ze dvou způsobů odběru podstoupí.

Článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (Leden-únor 2017). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Renata Kováčová
Přečteno: 1166x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zdraví, darování krve, RV 1-2/2017, Romano voďiHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo