romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krizový štáb založil petici za zachování Muzea romské kultury

ČR, 8.4.2013 15:18, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--


Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem a to na základě první etapy úsporných opatření, které schválila vláda na svém zasedání 16. ledna 2013. Nesouhlas vyslovila Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Krizový štáb a řada jednotlivců. Krizový štáb založil petici „Za Muzeum romské kultury“ vyjadřující nesouhlas se sloučením, která bude adresována předsedovi vlády České republiky a Ministryni kultury.

Návrh úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014 jmenovitě uvádí sloučení těchto dvou institucí, což by mělo zajistit úspornější provoz. V oblasti a galerií má dojít ještě k druhému sloučení (Muzeum loutkářských kultur s Národním muzeem). Celkem mají tyto dvě akce státu ušetřit 15 milionů.

Znění petice:

My, níže podepsaní, nesouhlasíme se sloučením Muzea romské kultury (MRK) a Moravského zemského muzea, které je navrženo v rámci Usnesení vlády České republiky ze dne 16. 1. 2013 č. 37 jako součást úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě.

Muzeum romské kultury hraje nezastupitelnou roli v předávání a uchovávání poznatků, hmotných dokladů a informací o romské historii a kultuře v celosvětovém kontextu, ale je také považováno za nedílnou součást etnoemancipace a společenské integrace Romů v České republice.

Ztráta právní subjektivity Muzea romské kultury by mohla znamenat mimo jiné také omezení jeho sociálně-edukační činnosti, díky níž mají romské děti ze sociálně vyloučené lokality, ve které se muzeum nachází, umožněno kvalitnější začlenění do českého vzdělávacího systému. Žádáme proto zástupce zřizovatele MRK – Ministerstva kultury ČR o zodpovědné zvážení, zda je žádoucí, aby ekonomické úspory převážily nad morálním a společenským důvodem samostatné existence MRK.


Petici můžete podepsat do konce dubna ZDE.
ih, Krizový štáb
Přečteno: 812x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Petice, MuzeumHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo