romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kumar Vishwanathan: Moravská Ostrava a Přívoz ponižuje chudé. Ubytovna na Božkově ulici má být zrušena, lidé se mohou ocitnout na ulici

Ostrava, 15.2.2013 14:31, (ROMEA)
Bydlení pro Romy i
Bydlení pro Romy i "bílé" chudé v ostravském vydání. Kolonie pro bezdomovce v bývalých garážích. Foto: František Kostlán

Zatímco ostravský magistrát v rámci inkluzivního programu nabídl tento týden potřebným lidem první čtyři sociální byty, městská část Moravská Ostrava a Přívoz se snaží chudé Ostravany vytěsnit z centra pryč. Na ubytovně v Božkově ulici, kterou provozuje, vyvěsila počátkem ledna upozornění, že do konce května se mají lidé zde bydlící vystěhovat.

Podle zatím dostupných informací bylo na ubytovně počátkem ledna 25 rodin, z nichž se více než polovina již vystěhovala. U většiny z nich není známo kam. Některé z rodin se přestěhovali na ubytovny v Cihelní ulici. Jak jsme již informovali, ve zdejších ubytovnách je předražené nájemné, jsou zde nedostatečná sociální zařízení a proto zde řádí úplavice, a nedobré zde jsou i další podmínky k bydlení.

"Nevíme, kam jít"

„Na ubytovně v Božkově ulici bydlí ještě devět rodin a některé z nich pochopitelně mají děti,“ řekl serveru Romea.cz Kumar Vishwanathan, předseda sdružení Vzájemné soužití, které pomáhá nejen ostravským Romům. Jsou zde například i postarší manželé, kteří celý život těžce pracovali v hutích. „Nevíme, kam máme jít,“ říkají nejen oni.

Tisková mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková zaslala serveru Romea.cz na náš dotaz písemné vyjádření k této situaci. Podle ní nejde o klasickou ubytovnu pro veřejnost, ale o zajištění přístřeší na nezbytně nutnou dobu (maximálně 6 měsíců) pro bývalé nájemce bytů této městské části, většinou dlužníky. Během této doby se mají sami postarat o přestěhování do jimi zvoleného typu bydlení. „Vzhledem k finančním důvodům (každoročním ztrátám zhruba 1 mil.Kč) a z důvodu zkulturnění okolí jsme se rozhodli ubytovnu zrušit. Nově totiž uzavíráme smlouvy s nájemníky na dobu určitou, takže v případě vzniku dluhu jim již smlouvy neprodlužujeme a tím nám nevzniká povinnost na zajištění přístřeší,“ napsala Jana Pondělíčková.

Jak dále napsala, lidé z ubytovny věděli dopředu, že si mají najít nové bydlení Odpovědnost za sebe sama „platí i pro rodiny s dětmi, ale zde v rovině sociálně-právní ochrany dětí, se budeme snažit být maximálně nápomocni a při hledání ubytování jim pomůžeme vyhledat volné kapacity na ubytovnách a samozřejmě zajistíme sociální poradenství,“ dodala Pondělíčková.

Stejně jako komunisté

Podle Vishwanathana je pro romské rodiny téměř nemožné sehnat v Ostravě běžné bydlení. To potvrzují i informace, které server Romea.cz získal od více na sobě nezávislých zdrojů v Ostravě. Jedna sedmičlenná rodina dokonce uvažuje o přestěhování do bezdomovecké kolonie v bývalých garážích. Bydlela by ve dvou garážích (každá asi 9 metrů čtverečních), kam by musela dát kamna a opravit střechu, kde není elektřina, záchod ani voda - tu si místní nabírají z nedalekého potoka.

Moravská Ostrava a Přívoz se podle Kumara Vishwanathana chová ke svým občanům stejně jako komunisté před listopadem 89: „To, čeho jsme svědky, je mocenská snaha vystrnadit chudé lidi z centra města, z Přednádraží, ze dvou domů v Palackého ulici, i z této ubytovny. Pro chudé lidi je to ponižující a dostávají se tak do ještě větších problémů než měli dosud. Tady měli nedaleko školu, lékaře i úřad. Teď hrozí, že se někteří z nich ocitnou na ulici. A všechno se to děje kvůli tomu, aby se Romové nevyskytovali v Přívoze, kde vadí mimo jiné i kvůli soukromé vysoké škole.“

Odpadkový koš radního Semeráka

To loni potvrdil i ostravský radní Lukáš Semerák (hnutí Ostravak), když zdůvodňoval, proč chtěl koupit domy v Přednádraží.

„Jediným mým záměrem je to, aby se tato celá lokalita zvedla a vrátili se sem přizpůsobiví občané. Přívoz patří k nejstarším částem Ostravy s velkou historií. Bohužel po velkých povodních v roce 1997, kdy byl vodou zasažen Hrušov, skončili hrušovští Romové na Přednádraží. Mrzí mě, že se z této ostravské čtvrti stal odpadkový koš,“ řekl v srpnu loňského roku Semerák serveru Novinky.cz.

Semerák koupil jeden z domů na Palackého ulici, kde žili chudí Romové, sousední dům pak koupil jeho podnikatelský kolega. „Šlo nám o to zajistit klidné prostředí a vyjít vstříc vedení soukromé Vysoké školy Karla Engliše, která naproti našim domům má své sídlo a od září zde začne výuku,“ dodal Semerák.

Lidé jsou z domů na Palackého postupně vytlačováni. Jedna z rodin měla v dnes již vystěhovaném domě smlouvu na dobu neurčitou. Semerák dům vystěhoval, většina nájemníků měla smlouvu na dobu určitou, kterou jim prostě neprodloužil - ti skončili na ubytovnách. Tato rodina se podle svého vyjádření pro server Romea.cz vystěhovala až poté, kdy jí někdo vícekrát telefonicky anonymně vyhrožoval, že její děti budou zabity.

„Moravská Ostrava a Přívoz i tito podnikatelé jednají s chudými lidmi jako by přehazovali seno. Přitom snad existuje povinnost obce, aby se o své občany v nouzi postarala. Destabilizace rodin z Přednádraží, Palackého i Božkovy ulice je obrovská. I kvůli vysokým nájmům v ubytovnách, kam byly nuceny se přestěhovat, nemají rodiny často ani co dát dětem k jídlu,“ řekl k tomu Vishwanathan.

Celé prohlášení Moravské Ostravy a Přívozu

Nejedná se o klasickou ubytovnu pro veřejnost, ale ubytovnu sloužící k zajištění bytových náhrad – pro zajištění přístřeší na nezbytně nutnou domu (max. 6 měsíců) pro bývalé nájemce našich bytů. Během této doby se mají sami postarat o přestěhování do jimi zvoleného typu bydlení.

Je zde vyhrazeno přístřeší pouze pro osoby, jímž po zániku nájemního poměru v bytu našeho obvodu (především z důvodů dluhů na nájemném vůči městskému obvodu) vzniklo ze zákona nebo rozhodnutím soudu právo na přístřeší. Těmto lidem nabízíme přístřeší právě v domě na ul.Božkova, ale toto je využíváno minimálně. V tomto domě jsou v současné době většinou lidé ubytováni mnohem delší dobu než je půl roku. Obvod má uzavřenou mandátní smlouvu na obstarání správy ubytovny od roku 2002 se spol. BYTASEN s.r.o. (správa, údržba a oprava nemovitosti vč.vnitřního vybavení, výběr plateb, realizace opatření ke sjednání nápravy při neoprávněném nakládání s ubytovacími jednotkami).

Vzhledem k finančním důvodům (každoročním ztrátám zhruba 1 mil.Kč) a z důvodu zkulturnění okolí jsme se rozhodli ubytovnu zrušit. Nově totiž uzavíráme smlouvy s nájemníky na dobu určitou, takže v případě vzniku dluhu jim již smlouvy neprodlužujeme a tím nám nevzniká povinnost na zajištění přístřeší.

V listopadu jsme dali spol. BYTASEN výpověď, která vyprší 31. května 2013. V současné době je tam obsazeno 12 pokojů, není zde žádná rodina s dětmi. Informaci o tom, že se bude dům uzavírat byla podle našich informací sdělena začátkem ledna.

V případě, že se jedná o dospělé osoby, tak jsou odpovědni sami za sebe. Dlouho dopředu věděli, že si mají najít nové bydlení (v domě na ul.Božkova je přístřeší nabízeno na nezbytně nutnou dobu). Lidem nabídneme sociální poradenství.
Totéž platí i pro rodiny s dětmi (ona zodpovědnost), ale zde v rovině sociálně-právní ochrany dětí, se budeme snažit být maximálně nápomocni a při hledání ubytování jim pomůžeme vyhledat volné kapacity na ubytovnách a samozřejmě zajistíme sociální poradenství.

Přečteno: 3385x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, Sociální vyloučení, Diskriminace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo