romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kupčení hlasů v Brně-sever: soud ukončil dokazování. DROM říká: ctíme demokracii, nikomu jsme neříkali, koho má volit

Brno, 10.11.2014 11:21, (ROMEA)
Plakát, který nechal udělat Adam Adámek, spojil zábavu s volebním školením.
Plakát, který nechal udělat Adam Adámek, spojil zábavu s volebním školením.

Krajský soud v Brně ukončil dokazování v souvislosti s údajným kupčením hlasů ve volbách v městské části Brno-sever a vyslechl závěrečné návrhy. Konečné rozhodnutí vyvěsí na úřední desce do 13. listopadu. Navrhovatel stížnosti, lidovecký zastupitel Petr Hladík, chce zopakovat volby ve 12 okrscích, v nichž podle něj Romové odevzdali hlas výměnou za vstup na zábavu s rautem zdarma.

Velká část podle Hladíka měla volit současného starostu Rostislava Hakla (ČSSD). Protistrana zastoupená advokátkou Danielou Morávkovou požaduje návrh zamítnout z toho důvodu, že kupčení nebylo prokázáno.Romské středisko DROM tvrdí, že během volebního školení, které má za cíl zvýšit účast Romů ve volbách, nikomu neříkali, koho má volit.

Vstupenka na zábavu

U soudu vypovídali volební komisaři z dotčených okrsků a také pořadatel akce, na kterou Romové dostali za odvolení vstup zdarma. Komisaři shodně vypověděli, že přišlo k urnám několik desítek Romů, kteří ani nevěděli, jak volit. "Z jedné plenty do druhé na sebe křičeli, ať volí Hakla," řekl Václav Malý.

Podle Ivy Marečkové zase chtěli Romové náramek jako vstupenku na zábavu za to, že volili starostu Hakla. Další komisařka Monika Gabryšová vypověděla, že část Romů uvedla, že jdou volit starostu Hakla a ptali se, jak to mají provést, jiní se ptali na modrý náramek, za který dostanou jídlo a pití zdarma. Stejnou situaci zažil i Tomáš Kvapilík.

Za odměnu na zábavu

Jedním ze svědků byl také pořadatel romské zábavy Adam Adámek. Celou akci vysvětlil tím, že chce Romy naučit volit. "Sám budu kandidovat za dva roky v krajských volbách a potom i v komunálních volbách. Naši lidi by mě volili, protože se jim snažím najít práci a chci, aby se měli dobře. Proto jsem celou akci uspořádal, aby se naučili volit. Měli školení, kde se jim postup vysvětlil. Za odměnu pak mohli na zábavu," vysvětlil u soudu Adámek.

Doplnil, že neříkal, koho Romové musí volit. "Když se mě zeptali, řekl jsem, že budu volit Hakla. Zajímá se o romskou problematiku, což za dvacet let nikdo neudělal. Jinak mi ale bylo jedno, koho Romové volili. Jen jsem chtěl, aby přišli k volbám a naučili se to," řekl soudu Adámek.

DROM: nikomu jsme neříkali, koho má volit

Školení organizovalo romské středisko DROM. Jeho ředitel Miroslav Zima k tomu pro server Romea.cz uvedl, že školení proběhlo v rámci projektu, který chce zlepšit volební účast Romů. "Školení jsme pořádali, protože chceme Romy naučit, aby chodili k volbám a jak by tam měli postupovat. Dodali jsme jim základní informace, například, že u sebe mají mít občanský průkaz, jak mají zaškrtávat volební lístky apod.," řekl Zima.

"V žádném případě jsme nikomu neříkali, koho mají volit.Ctíme demokracii a její postupy, proto jsme ostatně pořádali i toto školení,"dodal ředitel DROM.

Pořádat zábavu byl podle Zimy Adámkův nápad, DROM chtěl účastníky pátečního školení v kulturním centru Musilka potěšit tím, že jim, ještě v pátek, předvede svůj taneční soubor. Zábava byla v Musilce až na druhý den, v sobotu. "Když Adam Adámek začal zábavu organizovat, udělal plakát, o který jsme ani moc nestáli, protože plakáty dnes již nikoho neoslovují, a spojil tak volební školení se zábavou," sdělil Zima Romea.cz.

Starosta kupčení odmítá

Vypovídal i starosta Hakl, který jakékoli kupčení s hlasy od počátku odmítá. "S Romy pracuju a někteří mi už dříve řekli, že by chtěli, abych byl dál starosta. Na to jsem jim odpověděl, že mají možnost podpořit mě ve volbách. Žádnou akci pro Romy jsem ale nepořádal a nikomu jsem nedával za hlas peníze," vypověděl Hakl. Podle něj je celá věc politickým bojem.

Hladík původně návrh na neplatnost voleb podávat nechtěl, učinil tak ale kvůli tomu, že se na něj obrátili občané. Podle Hladíka totiž ČSSD neměla v Brně-serveru rozdílný výsledek než jinde v Brně. Hladík však v závěrečném návrhu upozornil, že pokud soud volby nezpochybní, může to být precedent a za dva roky u krajských voleb může řešit obdobné akce jako odměnu za odevzdání hlasů.

ČSSD skončila v letošních volbách v městské části Brno-sever třetí za Sdružením občanů Lesné a hnutím ANO. Před čtyřmi lety volby vyhrála.

Přečteno: 720x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální volby 2014, Soud, kupčení hlasůHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo