romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kupčení hlasů v Brně-sever: soud ukončil dokazování. DROM říká: ctíme demokracii, nikomu jsme neříkali, koho má volit

Brno, 10.11.2014 11:21, (ROMEA)
Plakát, který nechal udělat Adam Adámek, spojil zábavu s volebním školením.
Plakát, který nechal udělat Adam Adámek, spojil zábavu s volebním školením.

Krajský soud v Brně ukončil dokazování v souvislosti s údajným kupčením hlasů ve volbách v městské části Brno-sever a vyslechl závěrečné návrhy. Konečné rozhodnutí vyvěsí na úřední desce do 13. listopadu. Navrhovatel stížnosti, lidovecký zastupitel Petr Hladík, chce zopakovat volby ve 12 okrscích, v nichž podle něj Romové odevzdali hlas výměnou za vstup na zábavu s rautem zdarma.

Velká část podle Hladíka měla volit současného starostu Rostislava Hakla (ČSSD). Protistrana zastoupená advokátkou Danielou Morávkovou požaduje návrh zamítnout z toho důvodu, že kupčení nebylo prokázáno.Romské středisko DROM tvrdí, že během volebního školení, které má za cíl zvýšit účast Romů ve volbách, nikomu neříkali, koho má volit.

Vstupenka na zábavu

U soudu vypovídali volební komisaři z dotčených okrsků a také pořadatel akce, na kterou Romové dostali za odvolení vstup zdarma. Komisaři shodně vypověděli, že přišlo k urnám několik desítek Romů, kteří ani nevěděli, jak volit. "Z jedné plenty do druhé na sebe křičeli, ať volí Hakla," řekl Václav Malý.

Podle Ivy Marečkové zase chtěli Romové náramek jako vstupenku na zábavu za to, že volili starostu Hakla. Další komisařka Monika Gabryšová vypověděla, že část Romů uvedla, že jdou volit starostu Hakla a ptali se, jak to mají provést, jiní se ptali na modrý náramek, za který dostanou jídlo a pití zdarma. Stejnou situaci zažil i Tomáš Kvapilík.

Za odměnu na zábavu

Jedním ze svědků byl také pořadatel romské zábavy Adam Adámek. Celou akci vysvětlil tím, že chce Romy naučit volit. "Sám budu kandidovat za dva roky v krajských volbách a potom i v komunálních volbách. Naši lidi by mě volili, protože se jim snažím najít práci a chci, aby se měli dobře. Proto jsem celou akci uspořádal, aby se naučili volit. Měli školení, kde se jim postup vysvětlil. Za odměnu pak mohli na zábavu," vysvětlil u soudu Adámek.

Doplnil, že neříkal, koho Romové musí volit. "Když se mě zeptali, řekl jsem, že budu volit Hakla. Zajímá se o romskou problematiku, což za dvacet let nikdo neudělal. Jinak mi ale bylo jedno, koho Romové volili. Jen jsem chtěl, aby přišli k volbám a naučili se to," řekl soudu Adámek.

DROM: nikomu jsme neříkali, koho má volit

Školení organizovalo romské středisko DROM. Jeho ředitel Miroslav Zima k tomu pro server Romea.cz uvedl, že školení proběhlo v rámci projektu, který chce zlepšit volební účast Romů. "Školení jsme pořádali, protože chceme Romy naučit, aby chodili k volbám a jak by tam měli postupovat. Dodali jsme jim základní informace, například, že u sebe mají mít občanský průkaz, jak mají zaškrtávat volební lístky apod.," řekl Zima.

"V žádném případě jsme nikomu neříkali, koho mají volit.Ctíme demokracii a její postupy, proto jsme ostatně pořádali i toto školení,"dodal ředitel DROM.

Pořádat zábavu byl podle Zimy Adámkův nápad, DROM chtěl účastníky pátečního školení v kulturním centru Musilka potěšit tím, že jim, ještě v pátek, předvede svůj taneční soubor. Zábava byla v Musilce až na druhý den, v sobotu. "Když Adam Adámek začal zábavu organizovat, udělal plakát, o který jsme ani moc nestáli, protože plakáty dnes již nikoho neoslovují, a spojil tak volební školení se zábavou," sdělil Zima Romea.cz.

Starosta kupčení odmítá

Vypovídal i starosta Hakl, který jakékoli kupčení s hlasy od počátku odmítá. "S Romy pracuju a někteří mi už dříve řekli, že by chtěli, abych byl dál starosta. Na to jsem jim odpověděl, že mají možnost podpořit mě ve volbách. Žádnou akci pro Romy jsem ale nepořádal a nikomu jsem nedával za hlas peníze," vypověděl Hakl. Podle něj je celá věc politickým bojem.

Hladík původně návrh na neplatnost voleb podávat nechtěl, učinil tak ale kvůli tomu, že se na něj obrátili občané. Podle Hladíka totiž ČSSD neměla v Brně-serveru rozdílný výsledek než jinde v Brně. Hladík však v závěrečném návrhu upozornil, že pokud soud volby nezpochybní, může to být precedent a za dva roky u krajských voleb může řešit obdobné akce jako odměnu za odevzdání hlasů.

ČSSD skončila v letošních volbách v městské části Brno-sever třetí za Sdružením občanů Lesné a hnutím ANO. Před čtyřmi lety volby vyhrála.

Přečteno: 729x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální volby 2014, Soud, kupčení hlasůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo