romea - logo
16. července 2019 (úterý)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kupčení hlasů v Brně-sever: soud ukončil dokazování. DROM říká: ctíme demokracii, nikomu jsme neříkali, koho má volit

Brno, 10.11.2014 11:21, (ROMEA)
Plakát, který nechal udělat Adam Adámek, spojil zábavu s volebním školením.
Plakát, který nechal udělat Adam Adámek, spojil zábavu s volebním školením.

Krajský soud v Brně ukončil dokazování v souvislosti s údajným kupčením hlasů ve volbách v městské části Brno-sever a vyslechl závěrečné návrhy. Konečné rozhodnutí vyvěsí na úřední desce do 13. listopadu. Navrhovatel stížnosti, lidovecký zastupitel Petr Hladík, chce zopakovat volby ve 12 okrscích, v nichž podle něj Romové odevzdali hlas výměnou za vstup na zábavu s rautem zdarma.

Velká část podle Hladíka měla volit současného starostu Rostislava Hakla (ČSSD). Protistrana zastoupená advokátkou Danielou Morávkovou požaduje návrh zamítnout z toho důvodu, že kupčení nebylo prokázáno.Romské středisko DROM tvrdí, že během volebního školení, které má za cíl zvýšit účast Romů ve volbách, nikomu neříkali, koho má volit.

Vstupenka na zábavu

U soudu vypovídali volební komisaři z dotčených okrsků a také pořadatel akce, na kterou Romové dostali za odvolení vstup zdarma. Komisaři shodně vypověděli, že přišlo k urnám několik desítek Romů, kteří ani nevěděli, jak volit. "Z jedné plenty do druhé na sebe křičeli, ať volí Hakla," řekl Václav Malý.

Podle Ivy Marečkové zase chtěli Romové náramek jako vstupenku na zábavu za to, že volili starostu Hakla. Další komisařka Monika Gabryšová vypověděla, že část Romů uvedla, že jdou volit starostu Hakla a ptali se, jak to mají provést, jiní se ptali na modrý náramek, za který dostanou jídlo a pití zdarma. Stejnou situaci zažil i Tomáš Kvapilík.

Za odměnu na zábavu

Jedním ze svědků byl také pořadatel romské zábavy Adam Adámek. Celou akci vysvětlil tím, že chce Romy naučit volit. "Sám budu kandidovat za dva roky v krajských volbách a potom i v komunálních volbách. Naši lidi by mě volili, protože se jim snažím najít práci a chci, aby se měli dobře. Proto jsem celou akci uspořádal, aby se naučili volit. Měli školení, kde se jim postup vysvětlil. Za odměnu pak mohli na zábavu," vysvětlil u soudu Adámek.

Doplnil, že neříkal, koho Romové musí volit. "Když se mě zeptali, řekl jsem, že budu volit Hakla. Zajímá se o romskou problematiku, což za dvacet let nikdo neudělal. Jinak mi ale bylo jedno, koho Romové volili. Jen jsem chtěl, aby přišli k volbám a naučili se to," řekl soudu Adámek.

DROM: nikomu jsme neříkali, koho má volit

Školení organizovalo romské středisko DROM. Jeho ředitel Miroslav Zima k tomu pro server Romea.cz uvedl, že školení proběhlo v rámci projektu, který chce zlepšit volební účast Romů. "Školení jsme pořádali, protože chceme Romy naučit, aby chodili k volbám a jak by tam měli postupovat. Dodali jsme jim základní informace, například, že u sebe mají mít občanský průkaz, jak mají zaškrtávat volební lístky apod.," řekl Zima.

"V žádném případě jsme nikomu neříkali, koho mají volit.Ctíme demokracii a její postupy, proto jsme ostatně pořádali i toto školení,"dodal ředitel DROM.

Pořádat zábavu byl podle Zimy Adámkův nápad, DROM chtěl účastníky pátečního školení v kulturním centru Musilka potěšit tím, že jim, ještě v pátek, předvede svůj taneční soubor. Zábava byla v Musilce až na druhý den, v sobotu. "Když Adam Adámek začal zábavu organizovat, udělal plakát, o který jsme ani moc nestáli, protože plakáty dnes již nikoho neoslovují, a spojil tak volební školení se zábavou," sdělil Zima Romea.cz.

Starosta kupčení odmítá

Vypovídal i starosta Hakl, který jakékoli kupčení s hlasy od počátku odmítá. "S Romy pracuju a někteří mi už dříve řekli, že by chtěli, abych byl dál starosta. Na to jsem jim odpověděl, že mají možnost podpořit mě ve volbách. Žádnou akci pro Romy jsem ale nepořádal a nikomu jsem nedával za hlas peníze," vypověděl Hakl. Podle něj je celá věc politickým bojem.

Hladík původně návrh na neplatnost voleb podávat nechtěl, učinil tak ale kvůli tomu, že se na něj obrátili občané. Podle Hladíka totiž ČSSD neměla v Brně-serveru rozdílný výsledek než jinde v Brně. Hladík však v závěrečném návrhu upozornil, že pokud soud volby nezpochybní, může to být precedent a za dva roky u krajských voleb může řešit obdobné akce jako odměnu za odevzdání hlasů.

ČSSD skončila v letošních volbách v městské části Brno-sever třetí za Sdružením občanů Lesné a hnutím ANO. Před čtyřmi lety volby vyhrála.

Přečteno: 717x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální volby 2014, Soud, kupčení hlasůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo