Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kupčili Romové v Brně s volebními hlasy?

18. února 2015
Čtení na 3 minuty

Záleží na tom, jak definujeme kupčení. Ústavní soud (ÚS) včera každopádně zrušil rozhodnutí o neplatnosti podzimních komunálních voleb v městské části Brno-sever. "Můžeme mít samozřejmě z morálních důvodů určité výhrady k podobnému postupu, nicméně všichni víme, že je to naprosto běžná část jakýchkoliv volebních kampaní. Jeden kandidát předkládá voličům koblihy, jiný šálky kávy," prohlásil soudce ÚS Jan Musil.

Podle ÚS se nepodařilo prokázat ani korupci, ani nepřípustný nátlak na voliče a krajský soud, který výsledky voleb zrušil, tak do voleb zasáhl neproporcionálně a svévolně. Podrobně informuje o výroku Ústavního soudu agentura ČTK 

Volím Hakla a jdu na zábavu!

K čemu vlastně při loňských komunálních volbách v Brně došlo? Podle řady svědectví způsobily během voleb ve volebních místnostech zmatek desítky Romů, kteří sice příliš nevěděli, jak volit, nicméně věděli, že chtějí volit dosavadního starostu Rostislava Hakla (ČSSD) a že také chtějí náramek, který jim umožní volný vstup na zábavu s pohoštěním. „Řekli mi, že když půjdu a budu volit starostu Hakla, dostanu od komise modrý náramek, za který dostanu jídlo a pití na akci,“ citoval server iDnes Miroslava Rusnáka 

„Je prokázané, že akce se mohli účastnit pouze lidé, kteří hlasovali ve volbách. Přišlo jich asi šest set,“ konstatoval později předseda senátu brněnského krajského soudu David Raus.

Před soudem vypovídali i volební komisaři, jejichž svědectví velmi podobně popisovala chování části Romů ve volebních místnostech. Server Romea.cz to loni v listopadu zachytil takto: „Komisaři shodně vypověděli, že přišlo k urnám několik desítek Romů, kteří ani nevěděli, jak volit. "Z jedné plenty do druhé na sebe křičeli, ať volí Hakla," řekl Václav Malý. Podle Ivy Marečkové zase chtěli Romové náramek jako vstupenku na zábavu za to, že volili starostu Hakla. Další komisařka Monika Gabryšová vypověděla, že část Romů uvedla, že jdou volit starostu Hakla a ptali se, jak to mají provést, jiní se ptali na modrý náramek, za který dostanou jídlo a pití zdarma. Stejnou situaci zažil i Tomáš Kvapilík.“ 

Na stánkách nevládní organizace Oživení, která se podílela na monitorování komunálních voleb můžeme k průběhu voleb v městské části Brno-sever číst: „Těžko uvěřitelné nakupování voličů probíhalo i v Brně. Jednotlivá svědectví prokazují, že se voliči účastnili voleb výměnou za speciální náramky, které byly jakousi vstupenkou na zábavu v brněnském klubu Musilka, kde bylo jídlo a program zdarma. Tyto voliče doprovázeli „volební koordinátoři“, kteří dle svých slov vysvětlovali voličům, jakým způsobem mají volit.“

Brněnský krajský soud v listopadu 2014 výsledky voleb prohlásil za neplatné. Jeho rozhodnutí nyní zrušil Ústavní soud.

Chtěl jsem Romy naučit volit…

Zábavu pořádal romský podnikatel Adam Adámek. Nepopírá to a netají se ani tím, že sám volí Rostislava Hakla kvůli jeho náklonnosti k romské komunitě. Odmítá ovšem, že by voliče jakkoli ovlivňoval – chtěl je jen přivést k volbám, naučit je volit.

"Sám budu kandidovat za dva roky v krajských volbách a potom i v komunálních volbách. Naši lidi by mě volili, protože se jim snažím najít práci a chci, aby se měli dobře. Proto jsem celou akci uspořádal, aby se naučili volit. Měli školení, kde se jim postup vysvětlil. Za odměnu pak mohli na zábavu," vysvětloval Adámek u soudu

Neboli: Adam Adámek chtěl vyškolit Romy, aby věděli, jak volit, aby ho mohli za dva roky zvolit do krajského zastupitelstva. Za absolvování školení jim nabídl pohoštění zdarma. Také se nijak netajil tím, že podporuje Rostislava Hakla. S tím, že zmatení romští voliči přímo ve volebních místnostech požadovali náramek pro volný vstup na zábavu a skupinově volili Hakla, nemá ale Adam Adámek zřejmě nic společného…

Mrazivý vzkaz Ústavního soudu

Ústavní soud nyní konstatuje, že to, co se dělo v Brně zase nijak moc nevybočuje z běžné volební kampaně. Někdo prostě nabízí koblihy, jiný řízek na zábavě, jako odměnu za školení. Někteří voliči jsou zmatenější a nevědí, jak volit, jiní jsou zkušenější a disciplinovanější, ale vyjde to nastejno: Všichni jsou v nějaké míře ovlivňováni nabídkami politických kampaní.

Je tedy vlastně také normální, že jeden romský podnikatel, který podle vlastních slov investuje do povolební zábavy 100 tisíc korun, ovládne značnou část romských voličů v daném volebním obvodě. Slíbí jim řízek a oni jdou k volbám. Jinak by pravděpodobně nešli. Nemají totiž pocit, že by mohli něco změnit, něco ovlivnit.

A je samozřejmě zásadní otázka, nakolik je ten pocit oprávněný.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon