romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Stejskal: Kurz pozitivního myšlení aneb 62% šance pro romské děti

17.10.2016 16:16
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování

Centrum pro výzkum veřejného mínění zjišťovalo názory české veřejnosti na společné vzdělání. Tazatelé se ptali i na to, zda by se romské děti měly či neměly vzdělávat v běžných třídách. Romské děti tak mohou být hrdé na to, že tvoří svébytnou výzkumnou kategorii. Méně povzbudivé jsou však pro ně další interpretační roviny reprezentativního výzkumu.
 
Podporu společnému vzdělání romských a neromských dětí, ať už rozhodnou anebo váhavou, vyjádřilo 62% respondentů. Rozpaky však vyvolá zjištění, že ačkoliv romské děti jsou přece zároveň dětmi českými – v České republice se narodily a mají české státní občanství, česky běžně mluví a bydlí třeba v Mostě, Ostravě nebo Kadani, svůj souhlas s tím, aby sdílely prostor běžných tříd s dětmi z majority udělilo ještě o 8% méně dotazovaných než v případě dětí cizinců. Jakoby romské děti byly české škole cizejší než cizí.
 
Nejde přitom zřejmě o to, že by romské děti častěji přicházely z nemajetných rodin a dotazovaní se tudíž obávali, že v lavicích vypuknou strkanice o nejopulentnější svačinu. Přes 90% respondentů je totiž nakloněno společnému vzdělání bohatých a chudých dětí.
 
Pesimista by nadto mohl podotknout, že samotné 62% ANO v odpovědi na výzkumnou otázku, zda mají romské děti chodit do běžných tříd, ještě vůbec automaticky neznamená stejné - zhruba třípětinové - ANO v odpovědi na otázku, zda ten či onen rodič skutečně souhlasí s tím, že vedle jeho dítěte zasedne dítě romské. Taková otázka by byla nepříjemně sugestivní a mnozí dotazovaní by se mohli cítit diskomfortně. 
 
V rámci kurzu pozitivního myšlení lze naopak zdůrazňovat, že šance romských dětí jsou přece jen vyšší než šance jejich rodičů: dlouhodobě totiž platí, že romského souseda bezproblémově přijímá jen asi desetina české populace. Což lze s určitou dávkou komparativní kuráže vyložit i tak, že v očích české veřejnosti mají aspoň romské děti ještě drobné zrnko naděje. 
 
Jen realistu by pak mohlo napadnout, zdali jsme se společným vzděláváním o mnoho dál než USA v padesátých letech minulého století. 

Přečteno: 968x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Vzájemné soužití, Inkluzivní vzdělávání, VýzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo