romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Kvůli nenávisti přišla žena o nájemní smlouvu, syna autistu sousedé nepřijali

4.6.2020 20:00

Paní Siváková se stará o svou hluchou, téměř devadesátiletou a obtížně pohyblivou matku. Kromě ní se stará také o syna autistu. Společně obývají městský byt v Praze 3, který jim přidělila tamní městská část. Aktuálně ale v bytě žijí bez smlouvy, která nebyla stejnou městskou částí prodloužena. Oficiálně se paní Siváková dodnes nedozvěděla, proč k tomu došlo. Potíže s platbami totiž neměla. Sama je přesvědčená, že důvodem k neprodloužení smlouvy je její syn Marek, který má spory s některými sousedy. Ty poslední dobou gradují.

Důvodem jsou různá obvinění, Marek je totiž některými sousedy podezříván například z toho, že v domě vypíná plyn, nebo ve vyšších patrech domu pouští vodu. To ale označuje za nesmysl terapeut Národního ústavu pro autismus - Julius Bitmann, ke kterému Marek dlouhodobě dochází. Podle Bittmanna nemá člověk s touto diagnózou na sofistikovanější akce schopnosti.

„Pakliže by se mělo jednat o nějaké promyšlené útoky, což vím, že se v tom domě řešilo, záležitosti typu vytopení baráku, přeříznutí trubky flexou a tak dále, je to naprostý nesmysl, protože ten kluk na to prostě funkčně nemá. On má opravdu těžký autismus a složité technické záležitosti jsou prostě naprosto mimo jeho schopnosti,“ říká v reportáži ROMEA TV Julius Bittmann.

V domě, kde rodina Sivákových žije, se přitom běžně objevují třeba injekční stříkačky. Ty tam nechávají toxikomani, kteří se v domě pohybují. Adresu zná i policie ČR, která v domě často zasahuje. Naposledy kvůli gangu vařičů drog, v minulosti třeba kvůli dvěma vraždám.

I proto se paní Siváková snažila kvůli obavám o bezpečí žádat o výměnu bytu a to ještě před tím, než nájemní smlouva vypršela. S žádostí o pomoc se obrátila i na místostarostu Ondřeje Ruta (Zelení). Ten ale doporučil umístit Marka do chráněného bydlení. Rodina přitom chce zůstat pohromadě.

K žádosti o výměnu bytu doložila Siváková lékařské zprávy a další doporučení odborníků, která potvrzují, že bydlení na současné adrese zhoršují Markův psychický stav. Byty, které jí městská část nabídla ale nemohla ze zdravotních důvodů přijmout, nebo byt dostal jiný žadatel dřív, než si jej stihla prohlédnout.

S městskou částí se neshodne paní Siváková ani v počtu bytů, které jí podle vedoucí bytového odboru Magdaleny Benešové byly nabídnuty. Podle města to byly byty čtyři, v úředním písemném záznamnů je bytů sedm a podle Sivákové to byly byty tři.

Rodina tak zůstává v bytě, k němuž nemá paní Siváková platnou nájemní smlouvu. Bez ní nedosáhne na přídavek na bydlení a byt tak musí hradit ze svého částečného invalidního důchodu a důchodu své maminky. Získat komerční nájem je i z tohoto hlediska prakticky nereálné.

Naději vidí v pomoci ze strany Magistrátu hl. m. Prahy, kam si podala žádost o přidělení bytu.
Magistrát totiž na základě memoranda o spolupráci právě s Prahou 3 spolupracuje, paní Siváková by tak mohla dostat nájemní smlouvu v klidnějším prostředí a získat i přídavek na bydlení.
Přečteno: 1392x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Video, Bydlení, sousedské spory, Praha, Vystěhování, ReportážHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo