romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

České Budějovice: Kvůli nepokojům na Máji padlo dalších pět obvinění

České Budějovice, 18.7.2013 14:52, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)

V souvislosti s nepokoji na českobudějovickém sídlišti Máj policie obvinila dalších pět lidí. Jde o zástupce demonstrantů i obyvatele sídliště. Policie je obvinila z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, z výtržnictví, hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Kvůli nepokojům na sídlišti tak policie obvinila už deset lidí, další dva předala kvůli přestupku správnímu odboru magistrátu. Informoval o tom jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Fakt, že se jedná o zástupce obou táborů, dokazuje jen to, že policie měří všem občanům stejně," řekl Matzner. Kriminalisté nyní obvinili šestatřicetiletou ženu, o tři roky staršího muže a sedmnáctiletého mladíka z toho, že koncem června v ulici V. Volfa na sídlišti Máj slovně napadli mladou ženu a vyhrožovali jí.

V neděli 7. července pak před služebnou strážníků dvě ženy ve věku 26 a 32 let vykřikovaly rasistická hesla a veřejně tak hanobily etnickou, menšinovou skupinu obyvatel. "Ve svém protiprávním jednání pokračovaly i před strážníky. V případě odsouzení hrozí ženám trest odnětí svobody až na dva roky," řekl Matzner.

Policisté navíc obvinili šestačtyřicetiletého recidivistu, který se pokusil v neděli 14. července zapálit v českobudějovické čtvrti Mladé dům, v němž žije několik romských rodin. Podle Matznera však nešlo o rasistický útok. Opilý muž polil okolí domu hořlavou látkou a pokusil se jej zapálit, ale tři muži jej zalehli a nedovolili mu škrtnout zapalovačem. "Přesný motiv jeho jednání není známý," řekl Matzner.

Situace na sídlišti Máj je napjatá už bezmála měsíc. O uplynulých třech víkendech se v Českých Budějovicích konala protiromská demonstrace nebo pochod na sídliště. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.
Přečteno: 999x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Demonstrace, Rasismus, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo