romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

České Budějovice: Kvůli nepokojům na Máji padlo dalších pět obvinění

České Budějovice, 18.7.2013 14:52, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)

V souvislosti s nepokoji na českobudějovickém sídlišti Máj policie obvinila dalších pět lidí. Jde o zástupce demonstrantů i obyvatele sídliště. Policie je obvinila z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, z výtržnictví, hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Kvůli nepokojům na sídlišti tak policie obvinila už deset lidí, další dva předala kvůli přestupku správnímu odboru magistrátu. Informoval o tom jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Fakt, že se jedná o zástupce obou táborů, dokazuje jen to, že policie měří všem občanům stejně," řekl Matzner. Kriminalisté nyní obvinili šestatřicetiletou ženu, o tři roky staršího muže a sedmnáctiletého mladíka z toho, že koncem června v ulici V. Volfa na sídlišti Máj slovně napadli mladou ženu a vyhrožovali jí.

V neděli 7. července pak před služebnou strážníků dvě ženy ve věku 26 a 32 let vykřikovaly rasistická hesla a veřejně tak hanobily etnickou, menšinovou skupinu obyvatel. "Ve svém protiprávním jednání pokračovaly i před strážníky. V případě odsouzení hrozí ženám trest odnětí svobody až na dva roky," řekl Matzner.

Policisté navíc obvinili šestačtyřicetiletého recidivistu, který se pokusil v neděli 14. července zapálit v českobudějovické čtvrti Mladé dům, v němž žije několik romských rodin. Podle Matznera však nešlo o rasistický útok. Opilý muž polil okolí domu hořlavou látkou a pokusil se jej zapálit, ale tři muži jej zalehli a nedovolili mu škrtnout zapalovačem. "Přesný motiv jeho jednání není známý," řekl Matzner.

Situace na sídlišti Máj je napjatá už bezmála měsíc. O uplynulých třech víkendech se v Českých Budějovicích konala protiromská demonstrace nebo pochod na sídliště. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.
Přečteno: 1003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Demonstrace, Rasismus, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo