romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kvůli popírání zvěrstev v táboře v Letech u Písku dostal Olšer půlroční podmínku. Na dezinformačním serveru Aeronet je článek stále dostupný

7.5.2020 17:15
Server Rukojmi.cz
Server Rukojmi.cz

Obvodní soud Prahy 1 uznal kontroverzního spisovatele a blogera Břetislava Olšera vinným ze spáchání přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Koncem roku 2018 jakožto vedoucí redakce dezinformačního webu Rukojmi.cz zveřejnil článek, v němž zpochybňuje a zlehčuje zvěrstva, která se děla v někdejším koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Velkou část textu tehdy Olšer, kterého web Manipulatori.cz označil za "trolla měsíce",  převzal z dalšího dezinformačního portálu AE News na doméně Aeronet.cz. Za popírání nacistického genocidia podala organizace ROMEA jak na Olšera, tak na provozovatele Aeronet.cz v listopadu 2018 trestní oznámení. 

Článek zveřejněný Olšerem, a předtím také portálem AE News, obsahuje například výzvu k následování konceptu koncentračního tábora, jakým byl ten v Letech u Písku.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek serveru Romea.cz sdělil, že Olšerovi byl "uložen trest odnětí svobody v trvání 6 měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 12 měsíců. Tento trestní příkaz nabyl právní moci dne 12. 11. 2019 (tato osoba je tedy pravomocně odsouzena za publikaci předmětného článku na zmíněném serveru)".

"Projekt pracovního tábora v Letech stojí i dnes za úvahu, jestli by nemělo význam naučit i dnešní Cikány socializaci a pracovním návykům v podobně koncipovaném zařízení, kde by se Cikáni naučili základům života a práce, stávat ráno v 5 hodin do práce, obsluhovat stroje ve fabrice, pracovat, vydělávat peníze, platit za inkaso, nájem a energie ze svého, a ne ze sociálních dávek, prostě žít a pracovat jako dolních 10 milionů občanů České republiky. Pracovní tábory by i dnes měly svoji výchovnou roli a funkci a na KZ Lety se musíme tedy dívat historicky jako na pokus protektorátní vlády, jak naučit kočovné Cikány práci a socializaci s většinovou společností," píše se například v článku, který je stále dostupný na portálu AE News

Dalším křiklavým příkladem popírání genocidia je například pasáž: "Tábor Lety by měl být historickým odkazem na nezdařený pokus resocializace Cikánů a jejich změnu života od kočovného potulování a krádeží k usazenému životu a poctivé práci. Zatahování nacistů a holokaustu do historie tábora, který nebyl obehnán ostnatými ploty a kde měli dozor jen čeští četníci, je brutální a neomluvitelné zkreslování historie našeho vlastního státu."

V případě portálu AE News ovšem nebyl pachatel dopátrán, a případ byl proto odložen. Autorem článku, kvůli němuž ROMEA podala trestní oznámení, je osoba vystupující pod označením VK, zkratka pro "Vedoucí kolotoče". Jde zřejmě o dlouho utajovaného dezinformátora, jehož totožnost nezávisle na tomto vyšetřování odhalili novináři České televize z pořadu Reportéři ČT.

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 tr. zákoníku, přičemž ani přes obsáhlé prověřování, v jehož rámci byly činěny i úkony mezinárodní právní pomoci, se nepodařilo zjistit pachatele tohoto trestného činu. Policejní orgán proto věc odložil podle § 159a odst. 5 tr. řádu. Dozorový státní zástupce po přezkoumání policejního spisu pak tento postup policejního orgánu akceptoval," uvedl pro server Romea.cz Jan Lelek.

Tábor v Letech byl v srpnu 1940 protektorátními úřady zřízen jako tzv. "kárný pracovní". Takto byl označován zhruba rok a půl. V lednu 1942 se tábor v Letech (a také tábor v Hodoníně u Kunštátu) změnil na tábor sběrný – tedy tábor určený ke zkoncentrování osob, které se znelíbily nacistickému režimu. Od té doby do května 1943 táborem v Letech prošlo 1308 Romů, a to i velmi malých dětí. Minimálně 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 lidí skončilo v Osvětimi.  Nacisté takto vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů. 

Přečteno: 740x
 

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, Nacismus, Internet, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo