romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kvůli popírání zvěrstev v táboře v Letech u Písku dostal Olšer půlroční podmínku. Na dezinformačním serveru Aeronet je článek stále dostupný

7.5.2020 17:15
Server Rukojmi.cz
Server Rukojmi.cz

Obvodní soud Prahy 1 uznal kontroverzního spisovatele a blogera Břetislava Olšera vinným ze spáchání přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Koncem roku 2018 jakožto vedoucí redakce dezinformačního webu Rukojmi.cz zveřejnil článek, v němž zpochybňuje a zlehčuje zvěrstva, která se děla v někdejším koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Velkou část textu tehdy Olšer, kterého web Manipulatori.cz označil za "trolla měsíce",  převzal z dalšího dezinformačního portálu AE News na doméně Aeronet.cz. Za popírání nacistického genocidia podala organizace ROMEA jak na Olšera, tak na provozovatele Aeronet.cz v listopadu 2018 trestní oznámení. 

Článek zveřejněný Olšerem, a předtím také portálem AE News, obsahuje například výzvu k následování konceptu koncentračního tábora, jakým byl ten v Letech u Písku.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek serveru Romea.cz sdělil, že Olšerovi byl "uložen trest odnětí svobody v trvání 6 měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 12 měsíců. Tento trestní příkaz nabyl právní moci dne 12. 11. 2019 (tato osoba je tedy pravomocně odsouzena za publikaci předmětného článku na zmíněném serveru)".

"Projekt pracovního tábora v Letech stojí i dnes za úvahu, jestli by nemělo význam naučit i dnešní Cikány socializaci a pracovním návykům v podobně koncipovaném zařízení, kde by se Cikáni naučili základům života a práce, stávat ráno v 5 hodin do práce, obsluhovat stroje ve fabrice, pracovat, vydělávat peníze, platit za inkaso, nájem a energie ze svého, a ne ze sociálních dávek, prostě žít a pracovat jako dolních 10 milionů občanů České republiky. Pracovní tábory by i dnes měly svoji výchovnou roli a funkci a na KZ Lety se musíme tedy dívat historicky jako na pokus protektorátní vlády, jak naučit kočovné Cikány práci a socializaci s většinovou společností," píše se například v článku, který je stále dostupný na portálu AE News

Dalším křiklavým příkladem popírání genocidia je například pasáž: "Tábor Lety by měl být historickým odkazem na nezdařený pokus resocializace Cikánů a jejich změnu života od kočovného potulování a krádeží k usazenému životu a poctivé práci. Zatahování nacistů a holokaustu do historie tábora, který nebyl obehnán ostnatými ploty a kde měli dozor jen čeští četníci, je brutální a neomluvitelné zkreslování historie našeho vlastního státu."

V případě portálu AE News ovšem nebyl pachatel dopátrán, a případ byl proto odložen. Autorem článku, kvůli němuž ROMEA podala trestní oznámení, je osoba vystupující pod označením VK, zkratka pro "Vedoucí kolotoče". Jde zřejmě o dlouho utajovaného dezinformátora, jehož totožnost nezávisle na tomto vyšetřování odhalili novináři České televize z pořadu Reportéři ČT.

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 tr. zákoníku, přičemž ani přes obsáhlé prověřování, v jehož rámci byly činěny i úkony mezinárodní právní pomoci, se nepodařilo zjistit pachatele tohoto trestného činu. Policejní orgán proto věc odložil podle § 159a odst. 5 tr. řádu. Dozorový státní zástupce po přezkoumání policejního spisu pak tento postup policejního orgánu akceptoval," uvedl pro server Romea.cz Jan Lelek.

Tábor v Letech byl v srpnu 1940 protektorátními úřady zřízen jako tzv. "kárný pracovní". Takto byl označován zhruba rok a půl. V lednu 1942 se tábor v Letech (a také tábor v Hodoníně u Kunštátu) změnil na tábor sběrný – tedy tábor určený ke zkoncentrování osob, které se znelíbily nacistickému režimu. Od té doby do května 1943 táborem v Letech prošlo 1308 Romů, a to i velmi malých dětí. Minimálně 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 lidí skončilo v Osvětimi.  Nacisté takto vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů. 

Přečteno: 889x
 

Kam dál:

Štítky:  

dezinformace, Nacismus, Internet, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo