romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kvůli výroční zprávě Romské demokratické strany asi padne trestní oznámení

28.4.2016 15:45
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz

Kvůli výroční finanční zprávě Romské demokratické strany za loňský rok zřejmě padne trestní oznámení. Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru, kteří mají kontrolu výročních zpráv na starosti, se domnívají, že obsahuje zfalšovanou zprávu auditora. Výbor proto dnes pověřil svého předsedu Vladimíra Koníčka (KSČM), aby kvůli tomu podal trestní oznámení.

Podle strany může za problém bývalá najatá účetní. Zprávy o svém loňském hospodaření dodalo do Sněmovny 138 stran a hnutí z celkových 244 politických uskupení, které ke konci roku evidovalo ministerstvo vnitra. "U Romské demokratické strany má kontrolní výbor podezření, že zpráva auditora je zfalšována, protože je pod ní podepsán auditor, který už rok a půl je vyškrtnut ze seznamu auditorů. A zpráva neobsahuje originál razítka, ale razítko vystřižené z jiného dokumentu a přilepené na tuto zprávu auditora," řekl Koníček ČTK.

Předseda Romské demokratické strany Miroslav Tancoš řekl ČTK, že vše zapříčinila najatá externí účetní, která podle něj použila podklady z předchozích let a peníze určené na auditora zpronevěřila. Nikdo z vedení i členů strany za to nemůže, uvedl.

Strana si najímá nového auditora, aby výroční zprávu dodala už v pořádku. Výbor projednávání zpráv přerušil, aby dal čas některým stranám na jejich doplnění. Sedm stran a hnutí dodalo Sněmovně zprávu auditora, který ověřil jejich účetní závěrku, ale už nedodaly zprávu samotnou. Jednou z nich je i Liberálně ekologická strana bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka."Kdyby exministr Bursík místo pobíhání po Praze s tibetskou vlajkou radši podal správnou výroční zprávu," řekl Koníček.

Jedna ze stran místo data narození dárce uvedla jen to, že dárce zemřel. I toto výbor vyhodnotil jako nedostatek. Dorazila i výroční finanční zpráva od Unie svobody - Demokratické unie, která už byla vymazána z rejstříku politických stran. Další ze stran se předsedy výboru dotázala, jestli může přijímat dary od příznivců formou SMS zpráv. Podle Koníčka to možné není, protože takto nejde identifikovat dárce.

Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.

Přečteno: 2330x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, zpráva, Romská demokratická strana, Miroslav TancošHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo