romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kvůli výroční zprávě Romské demokratické strany asi padne trestní oznámení

28.4.2016 15:45
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz

Kvůli výroční finanční zprávě Romské demokratické strany za loňský rok zřejmě padne trestní oznámení. Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru, kteří mají kontrolu výročních zpráv na starosti, se domnívají, že obsahuje zfalšovanou zprávu auditora. Výbor proto dnes pověřil svého předsedu Vladimíra Koníčka (KSČM), aby kvůli tomu podal trestní oznámení.

Podle strany může za problém bývalá najatá účetní. Zprávy o svém loňském hospodaření dodalo do Sněmovny 138 stran a hnutí z celkových 244 politických uskupení, které ke konci roku evidovalo ministerstvo vnitra. "U Romské demokratické strany má kontrolní výbor podezření, že zpráva auditora je zfalšována, protože je pod ní podepsán auditor, který už rok a půl je vyškrtnut ze seznamu auditorů. A zpráva neobsahuje originál razítka, ale razítko vystřižené z jiného dokumentu a přilepené na tuto zprávu auditora," řekl Koníček ČTK.

Předseda Romské demokratické strany Miroslav Tancoš řekl ČTK, že vše zapříčinila najatá externí účetní, která podle něj použila podklady z předchozích let a peníze určené na auditora zpronevěřila. Nikdo z vedení i členů strany za to nemůže, uvedl.

Strana si najímá nového auditora, aby výroční zprávu dodala už v pořádku. Výbor projednávání zpráv přerušil, aby dal čas některým stranám na jejich doplnění. Sedm stran a hnutí dodalo Sněmovně zprávu auditora, který ověřil jejich účetní závěrku, ale už nedodaly zprávu samotnou. Jednou z nich je i Liberálně ekologická strana bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka."Kdyby exministr Bursík místo pobíhání po Praze s tibetskou vlajkou radši podal správnou výroční zprávu," řekl Koníček.

Jedna ze stran místo data narození dárce uvedla jen to, že dárce zemřel. I toto výbor vyhodnotil jako nedostatek. Dorazila i výroční finanční zpráva od Unie svobody - Demokratické unie, která už byla vymazána z rejstříku politických stran. Další ze stran se předsedy výboru dotázala, jestli může přijímat dary od příznivců formou SMS zpráv. Podle Koníčka to možné není, protože takto nejde identifikovat dárce.

Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.

Přečteno: 2342x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, zpráva, Romská demokratická strana, Miroslav TancošHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo