romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kvůli zprávě Romské demokratické strany padlo trestní oznámení. Okamurově SPD hrozí pozastavení činnosti

12.5.2016 19:28
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz

Předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli výroční finanční zprávě Romské demokratické strany. Poslanci z výboru, který má kontrolu zpráv na starosti, se domnívají, že obsahuje zfalšovanou zprávu auditora. Proto na předchozím jednání Koníčka pověřili, aby trestní oznámení podal. Problém má i Tomio Okamura, jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie hrozí pozastavení činnosti, protože dodalo finanční zprávu nekompletní.

Pod zprávou auditora k účetní závěrce RDS je podepsán auditor, který je již rok a půl vyškrtnut ze seznamu auditorů. Zpráva podle Koníčka navíc neobsahuje originál razítka, ale razítko vystřižené z jiného dokumentu. Předseda RDS Tancoš již dříve řekl ČTK, že vše zapříčinila najatá externí účetní, která podle něj použila podklady z předchozích let a peníze určené na auditora zpronevěřila.

Výbor se dnes zabýval kontrolou výročních finančních zpráv politických stran a hnutí za loňský i předloňský rok. Strany v nich informují o svém hospodaření i o svých sponzorech. Úplnou zprávu za loňský rok podalo 126 z celkem 244 stran a hnutí. Podala ji i Unie Svobody - Demokratická unie, která již neexistuje.

Populistické Hnutí Svoboda a přímá demokracie, kterému šéfuje Tomio Okamura, mělo v uzávěrce chyby. "Výbor žádá vládu, aby podala návrh na pozastavení činnosti, neboť byla předložena neúplná finanční zpráva,“ uvedl server Lidovky.cz.

Neúplnou zprávu za loňský rok předložila například také xenofobní Národní demokracie vedená Adamem B. Bartošem nebo hnutí Řád národa, jehož řady nedávno rozšířil dosavadní poslanec Úsvitu Karel Fiedler. Neúplné zprávy za loňský rok předložilo celkem 13 subjektů. Dvanácti z nich za to hrozí pozastavení činnosti, poslední z nich, Česká strana národně sociální, je v insolvenčním řízení a už je navržená na zrušení. Pozastavení činnosti hrozí i dalším 69 stranám a hnutím, které zprávu za loňský rok nepředložily vůbec.

Návrh na pozastavení činnosti by měla podat vláda Nejvyššímu správnímu soudu na žádost Sněmovny. Sněmovna se bude usnesením kontrolního výboru zabývat na některé z příštích schůzí.

Výbor také navrhuje zrušit 14 stran, které již mají pozastavenou činnost a zprávu za loňský rok nepředložily vůbec. Jde například o Nezávislé demokraty, v jejichž čele stojí bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný.

Přečteno: 1427x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická strana, Tomio Okamura, Miroslav Tancoš, FinanceHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo