romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kvůli zprávě Romské demokratické strany padlo trestní oznámení. Okamurově SPD hrozí pozastavení činnosti

12.5.2016 19:28
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz
Miroslav Tancoš. Foto: Archiv Romea.cz

Předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli výroční finanční zprávě Romské demokratické strany. Poslanci z výboru, který má kontrolu zpráv na starosti, se domnívají, že obsahuje zfalšovanou zprávu auditora. Proto na předchozím jednání Koníčka pověřili, aby trestní oznámení podal. Problém má i Tomio Okamura, jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie hrozí pozastavení činnosti, protože dodalo finanční zprávu nekompletní.

Pod zprávou auditora k účetní závěrce RDS je podepsán auditor, který je již rok a půl vyškrtnut ze seznamu auditorů. Zpráva podle Koníčka navíc neobsahuje originál razítka, ale razítko vystřižené z jiného dokumentu. Předseda RDS Tancoš již dříve řekl ČTK, že vše zapříčinila najatá externí účetní, která podle něj použila podklady z předchozích let a peníze určené na auditora zpronevěřila.

Výbor se dnes zabýval kontrolou výročních finančních zpráv politických stran a hnutí za loňský i předloňský rok. Strany v nich informují o svém hospodaření i o svých sponzorech. Úplnou zprávu za loňský rok podalo 126 z celkem 244 stran a hnutí. Podala ji i Unie Svobody - Demokratická unie, která již neexistuje.

Populistické Hnutí Svoboda a přímá demokracie, kterému šéfuje Tomio Okamura, mělo v uzávěrce chyby. "Výbor žádá vládu, aby podala návrh na pozastavení činnosti, neboť byla předložena neúplná finanční zpráva,“ uvedl server Lidovky.cz.

Neúplnou zprávu za loňský rok předložila například také xenofobní Národní demokracie vedená Adamem B. Bartošem nebo hnutí Řád národa, jehož řady nedávno rozšířil dosavadní poslanec Úsvitu Karel Fiedler. Neúplné zprávy za loňský rok předložilo celkem 13 subjektů. Dvanácti z nich za to hrozí pozastavení činnosti, poslední z nich, Česká strana národně sociální, je v insolvenčním řízení a už je navržená na zrušení. Pozastavení činnosti hrozí i dalším 69 stranám a hnutím, které zprávu za loňský rok nepředložily vůbec.

Návrh na pozastavení činnosti by měla podat vláda Nejvyššímu správnímu soudu na žádost Sněmovny. Sněmovna se bude usnesením kontrolního výboru zabývat na některé z příštích schůzí.

Výbor také navrhuje zrušit 14 stran, které již mají pozastavenou činnost a zprávu za loňský rok nepředložily vůbec. Jde například o Nezávislé demokraty, v jejichž čele stojí bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný.

Přečteno: 1417x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská demokratická strana, Tomio Okamura, Miroslav Tancoš, FinanceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo