romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Legendární Pérák: Hrůzy Osvětimi doteď páchnou v Letech

Praha, 27.1.2015 9:18, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 15:30)
Plakáty legendárního Péráka upozorňují v Praze, Brně a Terezíně na prasečák stojící v místě tzv. cikánského tábora v Letech u Písku (FOTo: Pérák)
Plakáty legendárního Péráka upozorňují v Praze, Brně a Terezíně na prasečák stojící v místě tzv. cikánského tábora v Letech u Písku (FOTo: Pérák)

Těsně před připomínkou holokaustu a 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim se v Praze, v Brně, v Letech u Písku a v Terezíně objevily plakát a nápisy poukazující na koncentrační tábor v Letech u Písku a na fakt, že na místě, kde zemřely stovky lidí, stojí nyní vepřín. K textu se zatím nikdo nepřihlásil, pod plakátem je podepsaný Pérák, český legendární hrdina bojující proti nacistům.

"Prasečák v Letech je ostudnou připomínkou Osvětimi po Česku. Vracím se, abych zjednal nápravu. Moje první kroky vedly do Let. Na zdech prasečáku jsou tak od včerejší  noci siluety lidí, které připomínají všechny nevinné, kteří byli v Letech zavražděni. Rudé skvrny připomínají jejich prolitou krev," píše se v e-mailu, který redakci serveru Romea.cz zaslal Pérák.

Kresby na plechových stěnách hal někdo vytvořil v noci na pondělí, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Kamila Ingrišová Čuřínová. Vepřín v Letech stojí na místech bývalého tzv. cikánského tábora. Pomník připomínající oběti cikánského holokaustu je v těsné blízkosti areálu. "Památník nebyl poškozen ani pokreslen. Ale na informačních tabulích se objevily letáky související s tímto útokem," řekla policejní mluvčí. Případy policie vyšetřuje jako trestný čin poškození cizí věci.

"Je to poprvé za 17 let, kdy někdo násilím vnikl do našeho objektu," řekl ČTK ředitel Agpi Jan Čech. Autor kreseb musel překonat plot vepřína. Čech zatím neví, zda byl někde plot poškozen, nebo jej Pérák přelezl. "Odhaduji, že kresby postav a fleky s červenou barvou zabírají tak 40 metrů čtverečních," uvedl Čech.

Plakát, který se objevil na několika místech v Praze, Brně a Terezíně, má českou a anglickou verzi. Redakci serveru Romea.cz Pérák zaslal i fotografie, na kterých je vidět transparent s nápisem "Vracím se jako vaše černé svědomí."

Ve videu, které Pérák poslal redakci serveru Romea.cz je vidět, jak celá akce s lepením plakátů, pomalováním vepřína v Letech u Písku probíhala. V pozadí je pak slyšet sliby politiků, kteří mluví o odstranění prasečáku na místě bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku.

"Vracím se, protože je mi z toho zle. Vracím se, abych si na vás posvítil – jako když jsem poprvé promnul oči na Letné. Vracím se a vím, že to víte. Plakáty v Terezíně, Praze a Brně mi řekly, že vás viděly. Jako během fašismu, tak i teď přicházím jako vaše černý svědomí. Černý jako noc, ve které ožívám. Černý jako Cigán, který se už z Let nevrátil. Černý jako stín za vámi. Z nočních střech — možná, že i z té nad vaší hlavou," píše se u videa.

Pérák je legendární fiktivní český válečný hrdina. Během druhé světové války v období Protektorátu Čechy a Morava respektive po zabrání Čech a Moravy nacistickým Německem se objevila legenda o podivném skákajícím člověku, který mimo jiné bojoval proti německým okupantům. Tento člověk tehdy dostal jméno Pérák. Díky pružinám na nohách, s nimiž dokáže přeskakovat i ulice, později získal (zejména díky lidovým povídačkám) takové nadpřirozené schopnosti, že prý dokázal přeskočit celé vltavské údolí.

FOTOGALERIE

VIDEO

Celé prohlášení Péráka: Připomínka Osvětimi po česku? Prasečák!

Vy mě asi neznáte, zato já si moc dobře pamatuju některé z vašich předků. Zejména ty, kteří se za války klaněli náckům, až se jima sami stali, zatímco já držkou ryl v zemi, abych jich co nejvíce sejmul.

Doteď se mi dělá zle při vzpomínce na všechny slizký český fašisty, bezpáteřní úředníky, četníky a bachaře, kteří si zřídili vlastní koncentrák v Letech u Písku. Zabásli v něm víc než tisíc lidí, jenom proto že byli Romové a ty, které nenechali zemřít přímo tam, poslali zavraždit do Osvětimi.

Hrůzy Osvětimi doteď páchnou v Letech - a to doslova: na místě dnes stojí prasečák. Složili byste hnůj v Terezíně nebo výkaly v Lidicích?

Vracím se, protože je mi z toho zle.

Pérák

FOTOGALERIE

Přečteno: 1761x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Holokaust Romů po Česku, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo