romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

LETNÍ STŘÍPKY: Pitomio Zokamura transportuje Čechy na Jadran

Praha, 25.7.2013 16:07, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Na snímku je autorka Letních střípků Světluše Vyletněná, při zjišťování bližších informací o transportech Čechů na Jadran.   Foto: Janek Saudek
Na snímku je autorka Letních střípků Světluše Vyletněná, při zjišťování bližších informací o transportech Čechů na Jadran. Foto: Janek Saudek

Server Letní střípky.cz připravil na léto krátký seriál zaručených zpráv a informací. Jeho první část přinášíme v plném znění.

Michalovce: Kolébka nového sportu basket-wallu

S cílem ochránit košické sídliště Západ před Romy z ghett na Luníku IX. a VIII. vznikla ve městě první protiromská zeď. Na Slovensku je však již celkově pátá – další se vybudovaly například v Ostrovanech, Prešově nebo v Michalovcích, kde ji však místní samospráva označila jako basketbalové hřiště.
„Jedná se o unikátní odnož klasického basketu - na celém světe se hraje pouze ve Východoslovenské lize a má samozřejmě svá vlastní, speciální pravidla. Hráči se po kolmé zdi pohybují s přísavkami na rukou, některé lokální variace využívají horolezeckých úchytek. Driblovat se smí pouze o stěnu a střelba na koš je povolena pouze, hraje-li se zápas v Košicích,“ uvedl pro server Letní střípky.cz Michael Dorjan, světová basketbalová legenda.

Úklid a insekticid

"Češi jsou jako švábi. Jakmile se jednou někde objeví, nepomůže už nic: jen důkladný úklid a insekticid." Informuje o tom server Stop Čechům.cz, v článku nazvaném Facebook obšancovaný Čechy.
"Proti této nenávistné rétorice spojené s výzvou k násilí rozhodně protestujeme. Zvažujme trestní oznámení na autory," napsal v reakci na tuto informaci Svaz švábů v ČR ve svém prohlášení.

Na Pražském hradě vlají již tři vlajky

Cílem projektu česko-romské vlajky bylo podle jeho autora, slovenského umělce Tomáše Rafy, vytvoření otevřené platformy k diskusi o současném i budoucím soužití majoritního obyvatelstva a menšin v Čechách, nikoli skutečné vytvoření nové vlajky, která by se oficiálně používala.
Záměr tohoto projektu ovšem nepochopil prezident Miloš Zeman, který dnes vedle státní vlajky České republiky a praporu Evropské unie vyvěsil na Pražském hradě i vlajku česko-romskou. "Ze všech návrhů se nám nejvíc zalíbila vlajka s indickým-romským kolem a českým lvem. Na oba symboly jsem jako prezident hrdý, protože jsem prezidentem všech českých občanů bez rozdílu, pokud patří mezi dolních deset milionů," řekl dnes prezident Miloš Zeman serveru Letní střípky.cz.

Čechům hrozí hromadné odsunutí na Jadran

Člověka, „který v ČR nechce Čechy“, vedla k založení stejnojmenných stránek a iniciativy vyhrocená atmosféra plná anticiganistických a rasistických výbuchů a vření ve společnosti. Prvotním impulsem byla podle něj konfrontace s obrovskou vlnou nenávisti vůči nedávno narozeným paterčatům. Iniciativa tak vznikla jako recesistický způsob, jak dát předsudečně smýšlejícím lidem okusit jejich vlastní názorové vystupování. V rámci toho vyšel v Týdnu.cz rozhovor s titulkem Iniciativa Čechy v ČR nechceme: Ať táhnou zpátky na Jadran!.
Tato myšlenka nadchla a k okamžitému jednání inspirovala českého podnikatele japonsko-korejského původu Pitomia Zokamuru, který pro server odborniknavsechno.cz  uvedl: „Je to skvělý nápad! V současné chvíli vypravujeme několik speciálních vlaků na trase Praha – Split, avšak počet lidí, kterých se odsunutí týká, mnohonásobně převyšuje jejich kapacitu. Byli jsme nuceni rozdělit Čechy do několika transportů, ale protože jde o dobrou věc, nepovolíme, dokud tu nezůstane ani noha.“

Letní střípky

Server Letní střípky.cz připravil na léto krátký seriál zaručených zpráv a informací, o nichž soudí, že by mohly pobavit dovolenkáře i pracující, ba dokonce i úředníky a politiky. Je si ovšem vědom, že pobavit nemusejí každého, obzvláště pak, když své produkty zveřejňuje i na serveru Romea.cz. "Někteří čtenáři serveru Romea.cz mají příliš černý smysl pro humor," řekla serveru Romea.cz autorka Letních střípků Světluše Vyletněná.

Přečteno: 1983x
 

Kam dál:

Štítky:  

Léto, Letní střípkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo