romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Letos už podesáté zasednou rodiny Čechů a cizinců ke společnému obědu

Praha, 22.11.2013 14:43, (ROMEA)
Rodina odvedle 2013 - projekt sdružení Slovo 21.
Rodina odvedle 2013 - projekt sdružení Slovo 21.

Padesátka rodin v Česku zažije poslední listopadovou neděli skutečně netradiční oběd, i když zde už má svou tradici. Vrcholí desátý jubilejní ročník integračního projektu "Rodina odvedle" občanského sdružení Slovo 21. Ten od počátku seznamuje české rodiny s rodinami cizinců z třetích zemí, jedním z nejpřirozenějších způsobů – společným stolováním. Od roku 2004 zasedlo ke společným obědům celkem 1098 rodin Čechů a cizinců.

Jedno ze společných setkání letos navštíví i primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček. To, že jsou „rodinky“ skutečně dobrým a inovativním nástrojem integrace cizinců, si myslí i rakouská nadace Unruhe. Ta projekt ocenila cenou SocialMarie 2011.

Neobyčejnou neděli v duchu nejen národních specialit, ale hlavně dobré nálady a poznávání jiné kultury zažijí lidé v neděli 24. listopadu 2013 ve 13 hodin v několika krajích – v Praze, Královehradeckém a Středočeském kraji atd. Vždy jde buď o návštěvu rodin cizinců v rodinách Čechů, anebo naopak o návštěvu českých rodin u cizinců žijících v ČR. Na každém setkání je i asistent. To je osoba, která by měla mezi rodinami odstranit třeba počáteční ostych a stud. Před setkáním osobně obě rodiny také zkontaktuje a podá jim veškeré informace o druhé rodině i o průběhu nedělního oběda.

Do projektu se mohou hlásit rodiny i partnerské dvojice, které se za rodinu považují. Letos organizátoři plánují také jedno studentské setkání, které se v minulých letech ukázalo jako milé oživení projektu. Novým zájemcům o zapojení se do projektu stačí několik minut na vyplnění on-line přihlášky umístěné na webových stránkách Slova 21 a Next door Family project EU.

„Jakmile se rodiny přihlásí, snažíme se je spárovat tak, aby si co možná nejlépe rozuměly. Například podle věku jednotlivých členů rodiny, jejich zaměstnání, koníčků a pochopitelně i podle místa bydliště,“ popisuje koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

Rodina odvedle je inovativním projektem, který přispívá k lepšímu budování multikulturní společnosti v ČR. V posledních letech se totiž ukázalo, že pokusy států - dokonce i těch s nejrozsáhlejšími zkušenostmi v oblasti integrace cizinců - najít úspěšné modely, které by zkvalitnily soužití majoritní části společnosti a přistěhovalců, v mnoha ohledech selhala.

I proto se v loňském roce podařilo, že model integrace třetizemců aplikovaném v ČR převzalo dalších sedm států - Belgie, Malta, Itálie, Španělsko, Slovensko, Maďarsko a Portugalsko. Přesto je potřeba podle výkonné ředitelky občanského sdružení Slovo 21 Jeleny Silajdžić a autorky myšlenky projektu nezbytné hledat a vytvářet stále nové způsoby, jak posílit mezikulturní dialog a odbourávat stále trvající předsudky i extremistické a nenávistné projevy vůči přistěhovalcům.

„Jsme přesvědčeni, že jedním z takových úspěšných modelů je právě projekt Rodina odvedle, který byl dokonce Evropskou komisí označen jako jeden z nejlepších způsobů integrace cizinců do společnosti,“ říká Silajdžić.

Rodinná setkávání v rámci tohoto projektu úspěšně fungují v České republice už od roku 2004. Ke společným obědům zasedlo za tu dobu již 1098 rodin - tj. 549 českých rodin a 549 rodin cizinců, dohromady cca 3 800 lidí.

„Chceme i v letošním roce oslovit rodiny z majoritní části společnosti a rodiny migrantů z tzv. třetích zemí, aby se neformálním způsobem setkávali u nedělních obědů, a tím se tak účinně podpořila komunikace a vztahy mezi většinovou částí společností a cizinci. Tato setkání mnohdy vyústí v osobní přátelství mezi rodinami. Víme, že přibližně 60 % zúčastněných rodin se nadále vzájemně navštěvuje i několik let po prvním setkání u oběda. To je přeci obrovský úspěch a krok kupředu,“ dodává koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.

TZ projektu Rodiny odvedle
Přečteno: 649x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Multikulturalismus, Slovo 21, Rodiny odvedle, Migrace, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo