romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letošní ročník Ghettofestu přilákal na 3000 návštěvníků

13.6.2016 17:13
Ghettofest 2016 (FOTO: Martin Bednarský)
Ghettofest 2016 (FOTO: Martin Bednarský)

Pouliční festival Ghettofest letos popáté přilákal Brňany do takzvané sociálně vyloučené lokality kolem ulice Bratislavská. Pořadatelé jej předběžně hodnotí jako nejvydařenější v historii. Odhadují, že na něj přišlo kolem 3000 lidí. Uvedl to jeden z pořadatelů Pavel Strašák.

Těžištěm festivalu je náměstíčko pod platany na rohu Bratislavské a Hvězdové ulice. Snahou organizátorů je propojovat kultury, vyvracet předsudky a otvírat kdysi obávanou lokalitu všem. Na jednu stranu na festival chodí lidé, kteří by jinak do tohoto místa nezavítali, na druhou stranu se snaží organizátoři přilákat i místní převážně romskou komunitu.

Podle Strašáka letošní ročník ukázal, že se daří obě varianty. Velký aplaus sklidila například taneční sekce. Uvolněnou atmosféru festivalu podtrhl i koncert Urbandu, který svoje vystoupení odehrál na balkoně jednoho z domů. Zájem byl i o autorské čtení brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové.

Letošní novinku hudební části představuje zapojení nahrávacího studia Amaro Records. Na závěr v neděli vystoupí zpěvačka Iva Bittová speciálně v prostorách bývalé káznice na Cejlu. "Konkrétně bude hrát v kapli, kde je komorní kapacita kolem 150 míst," uvedl Strašák.

Přečteno: 983x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ghettofest, Brno, Kultura, Hudba, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo