romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letošní ročník Ghettofestu přilákal na 3000 návštěvníků

13.6.2016 17:13
Ghettofest 2016 (FOTO: Martin Bednarský)
Ghettofest 2016 (FOTO: Martin Bednarský)

Pouliční festival Ghettofest letos popáté přilákal Brňany do takzvané sociálně vyloučené lokality kolem ulice Bratislavská. Pořadatelé jej předběžně hodnotí jako nejvydařenější v historii. Odhadují, že na něj přišlo kolem 3000 lidí. Uvedl to jeden z pořadatelů Pavel Strašák.

Těžištěm festivalu je náměstíčko pod platany na rohu Bratislavské a Hvězdové ulice. Snahou organizátorů je propojovat kultury, vyvracet předsudky a otvírat kdysi obávanou lokalitu všem. Na jednu stranu na festival chodí lidé, kteří by jinak do tohoto místa nezavítali, na druhou stranu se snaží organizátoři přilákat i místní převážně romskou komunitu.

Podle Strašáka letošní ročník ukázal, že se daří obě varianty. Velký aplaus sklidila například taneční sekce. Uvolněnou atmosféru festivalu podtrhl i koncert Urbandu, který svoje vystoupení odehrál na balkoně jednoho z domů. Zájem byl i o autorské čtení brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové.

Letošní novinku hudební části představuje zapojení nahrávacího studia Amaro Records. Na závěr v neděli vystoupí zpěvačka Iva Bittová speciálně v prostorách bývalé káznice na Cejlu. "Konkrétně bude hrát v kapli, kde je komorní kapacita kolem 150 míst," uvedl Strašák.

Přečteno: 974x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ghettofest, Brno, Kultura, Hudba, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo