Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Letošní ročník Prague Pride podpoří i romská kapela Bitumen Beat

18. července 2012
Čtení na 4 minuty

Až do loňského roku byla Praha poslední velkou evropskou metropolí, která neměla svou pride. O to velkolepější ale byla premiérová Prague Pride 2011. Praha potvrdila svoji pověst nejliberálnější metropole bývalého východního bloku, která se může směle rovnat metropolím západní Evropy, ať už postoji svých obyvatel, nebo otevřeným přístupem představitelů města.

Prague Pride byla od počátku pojata jako několikadenní kulturní festival, jež má ve dnech 13.-19. srpna vedle zábavy a oslavy lidské rozmanitosti za cíl upozornit i na některé přetrvávající problémy v respektování práv LGBT komunity a na nutnost respektování lidských práv obecně.

Celého festivalu se zúčastnilo na 25 000 lidí. Jednoznačně nejviditelnější a nejsledovanější událostí byl sobotní průvod centrem města, kterého se zúčastnilo 8000 lidí. Po průvodu následoval koncert na Střeleckém ostrově s více než 10 000 návštěvníky.

Občanské sdružení Prague Pride obdrželo Cenu PROUDu za nejlepší projekt lesbické, gay, bi a transgender komunity – počin roku 2011.

V letošním roce (2012) se budou prides kromě ČR konat ve 47 zemích světa na všech pěti kontinentech:

  • 10 v Asii (Čína, Indie, Izrael, Japonsko, Filipíny, Singapur, Srí Lanka, Tchaj-wan, Thajsko, Turecko)
  • 28 v Evropě (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Moldávie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Slovensko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie)
  • 2 v Latinské Americe (Argentina, Brazílie)
  • 3 v Severní Americe (Kanada, Mexiko, USA)
  • 2 v Oceánii (Austrálie, Nový Zéland)
  • 2 v Africe (Jihoafrická republika, Mauricius)

V řadě států světa ale situace není příznivá a k homosexulitě se staví velmi tvrdě. Existuje více než 80 zemí, ve kterých je homosexualita trestná a i v  Evropě jsou země, ve kterých úřady průvody hrdosti zakazují. Příkladem může být aktuální situace v Ruské federaci.

I festival Prague Pride 2012 by rád v rámci svého konání upozornil na zhoršující se postavení LGBT komunity v Ruské federaci a vyjádřil tak podporu všem ruským občanům, kteří bojují za svá práva proti putinovskému režimu.

Prague Pride 2012 je o respektu, respektu k člověku bez ohledu na jeho gendrovou identitu nebo sexuální orientaci. Klade si za cíl představit různé proudy, které LGBT komunita zahrnuje. Prague Pride 2012 tak nebude jen o zábavě, ale bude se věnovat celému spektru témat od náboženství po život LGBT osob s tělesným postižením. Stejně tak chce poukázat i na některé přetrvávající problémy v postavení LGBT komunity v ČR, kromě jiného představí jeden panel věnovaný tabuizaci tohoto tématu uvnitř romské komunity.

Možná i proto přijdou festival podpořit některé romské osobnosti a  hudební uskupení, například kapela Bitumen Beat. Kapela vznikla sice nedávno, avšak někteří její členové jsou na české scéně prověřenými a zkušenými harcovníky. Vždyť Bitumen Beat jsou přímým pokračovatelem uznávané královéhradecké kapely Terne Čhave. Výsledkem je extatická hudba, ve které se přes dokonalou, ale chladnou elektroniku derou na povrch krev, pot, slzy a smích a také horká láva starých tradic kmene Bitumen – dvěma slovy Bitumen Beat!

I letos bude nejviditelnější a nejvíce navštívenou součástí Prague Pride průvod hrdosti centrem města v sobotu 18. srpna 2012. Vyjde ve 13.00 hod. z Václavského náměstí od sochy sv. Václava, pokračovat bude dolů na Můstek a přes Národní třídu dojde na Střelecký ostrov, kde bude následovat hudební festival.

Historie pořádání prides ve světě je úzce spojena s bojem za lidská práva (nejen) v 60tých letech. V případě první pride, která se konala v New Yorku v červnu 1970 (tzv. Christopher Street Liberation Day 28. 6. 1970), šlo o připomenutí si ročního výročí od nevyprovokovaného násilného zásahu policie v gay baru Stonewall Inn 28. června 1969. Tento incident se stal katalyzátorem boje LGBT komunity za svá práva a proti diskriminaci jen na základě odlišné sexuální orientace.

První pride z roku 1970 založila tradici, která se postupně rozšířila do desítek zemí světa. Je také důvodem, proč je červen měsícem, kdy se koná nejvíce prides po celém světě.

V 70tých a 80tých letech byly prides integrální a nejviditelnější součástí boje za práva LGBT občanů, kdy bylo nutné v první řadě ukázat, že nejde o prosazení a respekt k právům různými mýty opeřených skupin, ale o statisíce lidí, kteří žijí život jako kdokoliv jiný a mají nárok na stejná práva jako tzv. normální lidé.

S postupným odstraňováním diskriminace vůči občanům s homosexuální orientací ve vyspělých liberálních zemích přestávají prides mít za hlavní cíl prosazování lidských a občanských práv LGBT komunity, ale stávají se slavnostmi, karnevaly a festivaly, kterých se účastní i široká veřejnost s cílem oslavit respekt k lidské různorodosti a rozmanitosti všemi lidmi bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon