romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozšíření literární soutěže a kurz romského jazyka. Na Mezinárodní den Romů startuje 25. ročník Romano suno

5.4.2022 16:31
Marie Podlahová Bořkovcová (Foto: archiv Marie Podlahové Bořkovcové)
Marie Podlahová Bořkovcová (Foto: archiv Marie Podlahové Bořkovcové)

Romano suno (Romský sen) je jazyková soutěž v romštině. Pořádá ji od roku 1996 obecně prospěšná společnost Nová škola, o.p.s.

Cílem soutěže je podpořit užívání romštiny a dát příležitost romským dětem i dospělým vyjádřit se ve své mateřštině tvůrčím způsobem a veřejně. Veřejnost se tak může skrze četbu textů ze soutěže seznámit s různými romskými nářečími, ale také zahlédnout svět očima romských děti i dospělých.

V Romano sunu se soutěží s texty a videi v romštině, anebo letos nově také v týmové znalostní soutěži na živo. Jmenuje se Džanas romanes. V té budou ve slovní zásobě a formulační hbitosti v romštině soutěžit týmy mluvčích různých nářečí a z různých koutů České republiky.

„Od Džanas romanes si slibujeme hodně. Že do Romano suna natáhne víc dětí i dospělých. Bude je bavit, protože bude týmová a na živo. Nebudeme se o romštině jenom bavit, budeme soutěžit v ní,“ říká k nové komponentě Romano suna její koordinátorka Marie Podlahová Bořkovcová.

V porotě Romano suna letos zasednou tři romské autorky: Iveta Kokyová, Stanislava Miková a Květoslava Podhradská.

Pro tradiční větve soutěže, tedy tvorbu textů a videí – nově pojmenovaných Pisinas romanes a Vakeras romanes – vybrala pro letošek romanosunová porota následující témata:

E daj ča jekh -  Máma je jen jedna

E dar, o radišagos, e choľi, e naďeja - Strach, radost, vztek, naděje

Daras le meribnastar? Soske? - Bojíš se smrti? Proč?

Prethov andre romaňi čhib o kotororo andal tiri kamaduňi kňiška! - Ze své oblíbené knížky přelož jeden odstavec do romštiny!

Pisin pal oda, so kames - Volné téma

„Romano suno má tradičně velmi silnou právě literární větev. Přispívá do ní i hodně dospělých. Pro některé z nich je to první příležitost napsat něco romsky. Oproti tomu videa tvoří spíš děti. Zaujmou i ty, které psaní v romštině anebo vůbec psaní prostě netáhne,“ dodává k tradičním větvím soutěže nově pojmenovaným Pisinas romanes a Vakeras romanes Marie Podlahová Bořkovcová.

Kromě samotné soutěže letos čekají na fanoušky Romano suno také nové podcasty Te merav, putovní výstavy a veřejná čtení z toho nejlepšího z Romano suna.

Pro ty, kteří se o romštinu zajímají, ale nemluví jí, nově otvírá Nová škola, o.p.s. on-line kurz romštiny pro začátečníky.

„Kurz romštiny otvíráme pro lidi, kteří se zajímají o romštinu, ale romsky neumí. Zaměříme se na základní fráze, nejčastější slovíčka, gramatiku i něco z reálií a zvyků. Uvidíme, kdo se nám přihlásí a co je bude nejvíc zajímat. Ale určitě to bude legrace!“ říká ke kurzu jeho lektorka, porotkyně soutěže a romská autorka Iveta Kokyová.

Kurz romštiny poběží od 4. května do 22. června 2022 každou středu od 18:00. Je otevřen pro veřejnost a zdarma.

Více informací o soutěži najdete na www.novaskolaops.cz. Na tomto webu najdete také videopozvánku do soutěže v romštině. Vřele vás i děti také zveme do skupiny přátel Romano suna: Romano suno – Aven andre na Facebooku.

TZ Nová škola
Přečteno: 602x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano suno, Literatura, Soutěž, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo