romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lévayovi: Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost, musí se s nimi ale jednat jako s rovnými

5.12.2016 16:30
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

„Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost,“ říkají Julius a Marek Lévayovi v rozhovoru pro Opavský a hlučínský deník. Julius Lévay funguje jako ředitel sdružení Dživipen a jeho syn Marek Lévay zastává funkci předsedy sdružení. Hlavním cílem sdružení je pomáhat místním Romům a osobám ze sociálně vyloučených lokalit.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku.

Alfou a omegou jejich práce jsou dle deníku rekvalifikace, protože velké množství lidí, kterým Dživipen pomáhá, jsou lidé bez práce hledající zaměstnání, a nejedná se jen o Romy. Za dobu své existence dokázalo sdružení rekvalifikovat více než 250 zájemců.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku. Zájemce o rekvalifikaci musí tak vybírat, zohledňují například žadatele v produktivním věku. Výběru uchazečů předcházejí motivační kurzy, kdy psycholog zjišťuje, zda se pro dané zaměstnání žadatel hodí. Zkoumá se také rodinné zázemí a další faktory, upřesňuje v rozhovoru Levay.

Z nabídky rekvalifikací si mohou Romové vybírat od oboru zahradník, obsluhu mechanických vysokozdvižných vozíků až po profesionálního řidiče, u něhož lze získat i profesní průkaz.

„Snažíme se reagovat také na potřeby trhu. Stalo se třeba, že mladé Romky vystudovaly střední poštovní školu, a nenašly práci. Obrátily se na nás a my je rekvalifikovali na kadeřnice. Dnes všechny normálně pracují,“ vysvětluje Julius Lévay.

Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko.

Na otázku deníku, zda je těžké přinutit Romy, aby pracovali, Marek Lévay odpovídá: „Před šesti sedmi lety byla situace horší. Stát je největší nehospodář. Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko. V posledních letech se to však začíná měnit a dávky se snižují.“

Romové tak podle Levaye zjišťují, že zůstat doma se jim nevyplatí tak jako dřív. "Jsou občany České republiky, ale z toho pro ně vyplývají i povinnosti. Musí za sebe přijmout zodpovědnost," uvedl v rozhovoru Marek Lévay.

„S Romy se musí jednat jako s rovnými, jinak to fungovat nebude,“ uzavírá rozhovor Julius Lévay s ohledem na diskriminaci, se kterou se Romové i dnes na některých místech setkávají ať už ve školách nebo ve firmách.

Přečteno: 2783x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Opava, Zaměstnanost, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo