romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lévayovi: Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost, musí se s nimi ale jednat jako s rovnými

5.12.2016 16:30
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

„Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost,“ říkají Julius a Marek Lévayovi v rozhovoru pro Opavský a hlučínský deník. Julius Lévay funguje jako ředitel sdružení Dživipen a jeho syn Marek Lévay zastává funkci předsedy sdružení. Hlavním cílem sdružení je pomáhat místním Romům a osobám ze sociálně vyloučených lokalit.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku.

Alfou a omegou jejich práce jsou dle deníku rekvalifikace, protože velké množství lidí, kterým Dživipen pomáhá, jsou lidé bez práce hledající zaměstnání, a nejedná se jen o Romy. Za dobu své existence dokázalo sdružení rekvalifikovat více než 250 zájemců.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku. Zájemce o rekvalifikaci musí tak vybírat, zohledňují například žadatele v produktivním věku. Výběru uchazečů předcházejí motivační kurzy, kdy psycholog zjišťuje, zda se pro dané zaměstnání žadatel hodí. Zkoumá se také rodinné zázemí a další faktory, upřesňuje v rozhovoru Levay.

Z nabídky rekvalifikací si mohou Romové vybírat od oboru zahradník, obsluhu mechanických vysokozdvižných vozíků až po profesionálního řidiče, u něhož lze získat i profesní průkaz.

„Snažíme se reagovat také na potřeby trhu. Stalo se třeba, že mladé Romky vystudovaly střední poštovní školu, a nenašly práci. Obrátily se na nás a my je rekvalifikovali na kadeřnice. Dnes všechny normálně pracují,“ vysvětluje Julius Lévay.

Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko.

Na otázku deníku, zda je těžké přinutit Romy, aby pracovali, Marek Lévay odpovídá: „Před šesti sedmi lety byla situace horší. Stát je největší nehospodář. Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko. V posledních letech se to však začíná měnit a dávky se snižují.“

Romové tak podle Levaye zjišťují, že zůstat doma se jim nevyplatí tak jako dřív. "Jsou občany České republiky, ale z toho pro ně vyplývají i povinnosti. Musí za sebe přijmout zodpovědnost," uvedl v rozhovoru Marek Lévay.

„S Romy se musí jednat jako s rovnými, jinak to fungovat nebude,“ uzavírá rozhovor Julius Lévay s ohledem na diskriminaci, se kterou se Romové i dnes na některých místech setkávají ať už ve školách nebo ve firmách.

Přečteno: 2760x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Opava, Zaměstnanost, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo