romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lévayovi: Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost, musí se s nimi ale jednat jako s rovnými

5.12.2016 16:30
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

„Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost,“ říkají Julius a Marek Lévayovi v rozhovoru pro Opavský a hlučínský deník. Julius Lévay funguje jako ředitel sdružení Dživipen a jeho syn Marek Lévay zastává funkci předsedy sdružení. Hlavním cílem sdružení je pomáhat místním Romům a osobám ze sociálně vyloučených lokalit.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku.

Alfou a omegou jejich práce jsou dle deníku rekvalifikace, protože velké množství lidí, kterým Dživipen pomáhá, jsou lidé bez práce hledající zaměstnání, a nejedná se jen o Romy. Za dobu své existence dokázalo sdružení rekvalifikovat více než 250 zájemců.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku. Zájemce o rekvalifikaci musí tak vybírat, zohledňují například žadatele v produktivním věku. Výběru uchazečů předcházejí motivační kurzy, kdy psycholog zjišťuje, zda se pro dané zaměstnání žadatel hodí. Zkoumá se také rodinné zázemí a další faktory, upřesňuje v rozhovoru Levay.

Z nabídky rekvalifikací si mohou Romové vybírat od oboru zahradník, obsluhu mechanických vysokozdvižných vozíků až po profesionálního řidiče, u něhož lze získat i profesní průkaz.

„Snažíme se reagovat také na potřeby trhu. Stalo se třeba, že mladé Romky vystudovaly střední poštovní školu, a nenašly práci. Obrátily se na nás a my je rekvalifikovali na kadeřnice. Dnes všechny normálně pracují,“ vysvětluje Julius Lévay.

Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko.

Na otázku deníku, zda je těžké přinutit Romy, aby pracovali, Marek Lévay odpovídá: „Před šesti sedmi lety byla situace horší. Stát je největší nehospodář. Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko. V posledních letech se to však začíná měnit a dávky se snižují.“

Romové tak podle Levaye zjišťují, že zůstat doma se jim nevyplatí tak jako dřív. "Jsou občany České republiky, ale z toho pro ně vyplývají i povinnosti. Musí za sebe přijmout zodpovědnost," uvedl v rozhovoru Marek Lévay.

„S Romy se musí jednat jako s rovnými, jinak to fungovat nebude,“ uzavírá rozhovor Julius Lévay s ohledem na diskriminaci, se kterou se Romové i dnes na některých místech setkávají ať už ve školách nebo ve firmách.

Přečteno: 2761x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Opava, Zaměstnanost, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo