romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lévayovi: Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost, musí se s nimi ale jednat jako s rovnými

5.12.2016 16:30
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

„Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost,“ říkají Julius a Marek Lévayovi v rozhovoru pro Opavský a hlučínský deník. Julius Lévay funguje jako ředitel sdružení Dživipen a jeho syn Marek Lévay zastává funkci předsedy sdružení. Hlavním cílem sdružení je pomáhat místním Romům a osobám ze sociálně vyloučených lokalit.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku.

Alfou a omegou jejich práce jsou dle deníku rekvalifikace, protože velké množství lidí, kterým Dživipen pomáhá, jsou lidé bez práce hledající zaměstnání, a nejedná se jen o Romy. Za dobu své existence dokázalo sdružení rekvalifikovat více než 250 zájemců.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku. Zájemce o rekvalifikaci musí tak vybírat, zohledňují například žadatele v produktivním věku. Výběru uchazečů předcházejí motivační kurzy, kdy psycholog zjišťuje, zda se pro dané zaměstnání žadatel hodí. Zkoumá se také rodinné zázemí a další faktory, upřesňuje v rozhovoru Levay.

Z nabídky rekvalifikací si mohou Romové vybírat od oboru zahradník, obsluhu mechanických vysokozdvižných vozíků až po profesionálního řidiče, u něhož lze získat i profesní průkaz.

„Snažíme se reagovat také na potřeby trhu. Stalo se třeba, že mladé Romky vystudovaly střední poštovní školu, a nenašly práci. Obrátily se na nás a my je rekvalifikovali na kadeřnice. Dnes všechny normálně pracují,“ vysvětluje Julius Lévay.

Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko.

Na otázku deníku, zda je těžké přinutit Romy, aby pracovali, Marek Lévay odpovídá: „Před šesti sedmi lety byla situace horší. Stát je největší nehospodář. Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko. V posledních letech se to však začíná měnit a dávky se snižují.“

Romové tak podle Levaye zjišťují, že zůstat doma se jim nevyplatí tak jako dřív. "Jsou občany České republiky, ale z toho pro ně vyplývají i povinnosti. Musí za sebe přijmout zodpovědnost," uvedl v rozhovoru Marek Lévay.

„S Romy se musí jednat jako s rovnými, jinak to fungovat nebude,“ uzavírá rozhovor Julius Lévay s ohledem na diskriminaci, se kterou se Romové i dnes na některých místech setkávají ať už ve školách nebo ve firmách.

Přečteno: 2780x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Opava, Zaměstnanost, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo