romea - logo
17. ledna 2020 (pátek)
svátek má Drahoslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lévayovi: Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost, musí se s nimi ale jednat jako s rovnými

5.12.2016 16:30
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

„Romové za sebe musí přijmout zodpovědnost,“ říkají Julius a Marek Lévayovi v rozhovoru pro Opavský a hlučínský deník. Julius Lévay funguje jako ředitel sdružení Dživipen a jeho syn Marek Lévay zastává funkci předsedy sdružení. Hlavním cílem sdružení je pomáhat místním Romům a osobám ze sociálně vyloučených lokalit.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku.

Alfou a omegou jejich práce jsou dle deníku rekvalifikace, protože velké množství lidí, kterým Dživipen pomáhá, jsou lidé bez práce hledající zaměstnání, a nejedná se jen o Romy. Za dobu své existence dokázalo sdružení rekvalifikovat více než 250 zájemců.

O rekvalifikační kurzy je mezi místními Romy tak velký zájem, že poptávka převyšuje nabídku. Zájemce o rekvalifikaci musí tak vybírat, zohledňují například žadatele v produktivním věku. Výběru uchazečů předcházejí motivační kurzy, kdy psycholog zjišťuje, zda se pro dané zaměstnání žadatel hodí. Zkoumá se také rodinné zázemí a další faktory, upřesňuje v rozhovoru Levay.

Z nabídky rekvalifikací si mohou Romové vybírat od oboru zahradník, obsluhu mechanických vysokozdvižných vozíků až po profesionálního řidiče, u něhož lze získat i profesní průkaz.

„Snažíme se reagovat také na potřeby trhu. Stalo se třeba, že mladé Romky vystudovaly střední poštovní školu, a nenašly práci. Obrátily se na nás a my je rekvalifikovali na kadeřnice. Dnes všechny normálně pracují,“ vysvětluje Julius Lévay.

Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko.

Na otázku deníku, zda je těžké přinutit Romy, aby pracovali, Marek Lévay odpovídá: „Před šesti sedmi lety byla situace horší. Stát je největší nehospodář. Pokud sociální dávky budou vyšší než minimální hrubá mzda, situace se v tomto ohledu bude měnit jen těžko. V posledních letech se to však začíná měnit a dávky se snižují.“

Romové tak podle Levaye zjišťují, že zůstat doma se jim nevyplatí tak jako dřív. "Jsou občany České republiky, ale z toho pro ně vyplývají i povinnosti. Musí za sebe přijmout zodpovědnost," uvedl v rozhovoru Marek Lévay.

„S Romy se musí jednat jako s rovnými, jinak to fungovat nebude,“ uzavírá rozhovor Julius Lévay s ohledem na diskriminaci, se kterou se Romové i dnes na některých místech setkávají ať už ve školách nebo ve firmách.

Přečteno: 2772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, Opava, Zaměstnanost, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.
 celý článek

Ptáčata (FOTO: repro ČT2)

Téměř dospělá Ptáčata. Deset let života v třetí řadě dokumentárního cyklu

10.1.2020 10:20
Tento týden spatřila světlo světa již třetí řada dokumentárního cyklu Ptáčata. První díl třetí řady popisuje cestu dnes již sedmnáctiletého Patrika, který si prošel různými peripetiemi a dnes žije v Londýně. V dalších dílech uvidíme osudy ostatních Ptáčat. Od premiéry první řady uběhlo téměř deset let. Můžeme tedy nahlédnout do života těchto mladých lidí a vidět cestu, kterou za celou tu dobu ušli. Režie se znovu zhostila Kamila Zlatušková.
 celý článek

Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Muzeum romské kultury bude vzdělávat studenty v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku

9.1.2020 15:45
Muzeum romské kultury připravuje vzdělávací program pro studenty v Letech u Písku. Program věnovaný holokaustu Romů a Sintů se bude konat 21. - 24.4. 2020 a 16. - 19. 6. 2020 přímo v areálu Památníku holokaustu Romů a Sintů. Muzeum informaci zveřejnilo na svých webových stránkách.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo