romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Liana Janáčková chce zbourat Bedřišku v Ostravě. Romové a ostatní obyvatelé se spojili a jsou proti

2.7.2018 12:30
Jeden z domků v ostravské Bedřišsce (FOTO: http://bedriskaprezije.cz)
Jeden z domků v ostravské Bedřišsce (FOTO: http://bedriskaprezije.cz)

Obyvatelé ostravské Bedřišky by se měli do dvou let vystěhovat a jejich domky zbourat. Podle města je Bedřiška problémová vyloučená lokalita. Obyvatelé proti tomu protestují a žádají, aby v domovech mohli zůstat. Dřevěné domky, ve kterých bydlí jsou staré skoro 70 let. Informoval o tom server iDNES.cz.

Místní obyvatelé tvrdí, že spolu výborně vycházejí starousedlíci i přistěhovalci, Romové i bílí, a nikdo z nich se nikam stěhovat nechce. Téměř stovka obyvatel Bedřišky proti vystěhování podepsalo petici. "Půlku finského domku na Bedřišce jsem dostal v roce 1954 od šachty, tehdy mi bylo devatenáct let a teprve jsem se chystal na vojnu, ale v dole jsem pracoval už od patnácti," uvedl pro server iDNES.cz Václav Žemba.

Dnes je pan Žemba vdovec a do jiného bydlení stěhovat odmítá. "Jsem soběstačný, na zahradě chovám slepice a holuby. A ve druhé půlce domku bydlí můj vnuk, který mi pomáhá s nákupy. Říkal jsem starostce, že z Bedřišky odejdu jedině v urně," pokračoval Václav Žemba.

Obyvatele Bedřišky podpořil náměstek primátora Zbyněk Pražák a před zastupiteli města vystoupil i kněz Pavel Kosmák. "V Ostravě je spousta problémových míst a v minulosti k nim patřila i Bedřiška, ale to už dávno není pravda. Naopak, Bedřiška je dnes příkladem dobré praxe, kde komunita funguje,“ uvedl Pavel Kosmák podle serveru.

Podle starostky městského obvodu v Ostravě jsou domy staré a jejich případná rekonstrukce by se nevyplatila. "Některé už jsme zbourali. Máme v plánu současné nájemníky postupně vystěhovat a vybudovat tam rezidenční bydlení pro mladé rodiny, aby se nemusely stěhovat ven z města. Jestli budou nové domy stavět soukromí investoři nebo obec, to zatím nevíme. Umím si představit obě varianty," uvedla pro podle serveru iDNES.cz starostka městkého obvodu Liana Janáčková.

Janáčková přišlíbila, že do komunálních voleb řešit situaci v Bedřišce nebude a nebude ani vypovídat smlouvy s nájemníky domků. „Osobně jsem se na místě přesvědčil, že situace je tam stabilizovaná, lidé spokojení a neexistuje žádný akutní důvod k jejich vystěhování. Dal bych přednost tomu, aby tam místní lidé mohli zůstat. Ale bude záležet na tom, co ukážou posudky stávajících domků,“ uvedl pro server idnes primátor města Tomáš Macura.

Aktivisté na podporu místních plánují na konci července hudební festival Colours of Bedřiška, který bude mít za cíl přitáhnout pozornost k problémům v osadě.

Přečteno: 1945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Ostrava, Sociálně vyloučené lokality, Liana Janáčková, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo