romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lída Rakušanová, Český rozhlas: Inkluzivní školství místo praktických škol!

Praha, 1.10.2013 14:35, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Je to pět let, co dal Evropský soud pro lidská práva za pravdu několika romským rodinám, které si stěžovaly, že jejich děti nemají v ČR rovný přístup ke vzdělání. Jako důkaz tehdy soudci uznali, že tady každé třetí romské dítě končí ve zvláštní škole. Tedy ve škole, do které z definice patří pouze „děti s lehkým mentálním postižením“.

A protože se podle celosvětových výzkumů rodí v každé populaci takových dětí maximálně 3 procenta, měl by ve zdejších zvláštních školách co dělat z každých deseti romských žáků maximálně jen jeden jediný. Ti ostatní tam evidentně skončili nikoli kvůli svému IQ, ale kvůli tomu, že jim společnost není schopna poskytnout příležitost k vyrovnání jejich případných sociálních hendikepů.

Po pěti letech od výroku Evropského soudu to vypadá, že se u nás v tomto ohledu změnila jen jedna věc: někdejší zvláštní školy dostaly krycí název „praktické“. Podle zjištění úřadu ombudsmana do nich ale chodí, stejně jako v minulosti, romských dětí dobrá třetina. Zda je tomu opravdu tak, chce teď zjistit ministerstvo školství. A proto žádá, aby ředitelé praktických škol i základek se speciálními třídami spočítali, kolik z jejich svěřenců jsou Romové.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Lída Rakušanová
Přečteno: 1046x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo