Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Lidé si čtením stovky jmen v Terezíně připomněli oběti holokaustu

29. dubna 2014
Čtení na 1 minutu

Přečtením další stovky jmen obětí, které za druhé světové války prošly Terezínem, v pondělí 28.dubna lidé v bývalé židovské modlitebně uctili židovský svátek Jom ha-šoa, tedy Den vzpomínání na oběti holokaustu.

"Je to připomínka zla v lidských srdcích a bolesti, kterou tato zloba přinesla," řekl vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon. Podle něho zlo nabývá ideologických podob a nacismus je stále živý. Právě Židé jsou vůči těmto tendencím, které se na našem území obracejí hlavně proti Romům, velice citliví.

Manželé Věra a Jiří Baumovi z Terezínské iniciativy četli seznam lidí transportovaných do Terezína v červnu 1942 s daty jejich narození a úmrtí 18 minut. V Terezíně se vzpomínková akce uskutečnila už počtyřiadvacáté, takže zatím bylo připomenuto 2400 obětí holokaustu, které prošly terezínským ghettem. Jde však o zlomek z celkového počtu přibližně 120.000 lidí, kteří byli deportováni do Terezína a nepřežili druhou světovou válku. "Nemělo by se na ně zapomenout," uvedla Věra Baumová, příslušnice generace potomků terezínských vězňů.

Oběti holokaustu si lidé dnes připomínali už tradičně v Praze na náměstí Míru, dále Brně, Olomouci, Liberci a dalších místech. Akci pořádají Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holokaustu. Tématem letošního čtení bylo židovské a romské vzdělávání v předválečném Československu a v Protektorátu Čechy a Morava. Součástí akce v Praze a Brně je výstava studentských prací vítězů soutěže Jom ha-šoa, letos na téma Mít své místo – Židé a Romové – naši spolužáci před holokaustem a dnes.

Den památky obětí holokaustu, hebrejsky Jom ha-šoa, je 27. dnem měsíce nisan v židovském kalendáři, což připadá na počátek jara. Je připomínkou šesti milionů Židů, kteří zahynuli během holokaustu. V Izraeli je tento den státním svátkem. Datum se vztahuje k výročí povstání ve varšavském ghettu (19. dubna – 16. května 1943), kterému padlo za oběť 56.000 Židů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon