Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Lidé si v Praze připomněli parašutisty, kteří při úspěšné vojenské operaci zabili Heydricha

18. června 2018
Čtení na 3 minuty

Stovky lidí včetně politiků si dnes dopoledne u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze připomněly památku parašutistů, kteří v roce 1942 uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Reinharda Heydricha. V poledne zástupci Prahy 2 odhalili na chodníku naproti kostelu, v němž po hrdinném boji zahynuli, pamětní destičky připomínající padlé parašutisty. Od události letos uplynulo 76 let.

Slavnostní kladení věnců začalo za doprovodu vojenské hudby. Průvod s věnci byl dlouhý zhruba sto metrů a vedle válečných veteránů v něm stáli také zástupci armády a státních institucí. Z politiků se akce zúčastnili například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), místopředsedové Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD) nebo předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Od 10:00 do 11:00 byla při kladení desítek věnců k pamětnímu místu zhruba na hodinu uzavřena doprava v Resslově ulici. Poté ceremoniál na ulici skončil a účastníci se přesunuli do krypty kostela.

“Úspěšně vykonaný atentát na Reinharda Heydricha, jeden z nejvýznamnějších odbojových činů v Evropě a určitě nejvýznamnější na území Československa. Ti lidé prostě položili životy za naši svobodu a zaslouží úctu a vzpomínku,” uvedl předseda ČSSD Hamáček. Povědomí o hrdinech druhého odboje se podle něj postupně zlepšuje, i když je problém s výukou dějepisu, která se více než na moderní zaměřuje na starší dějiny. “Tam by určitě stálo za to udělat změnu,” dodal.

V poledne byly slavnostně odhaleny zlaté pamětní destičky na chodníku na rohu Resslovy a Václavské ulice, kam po boji v kryptě kostela Němci kvůli identifikaci vynesli těla sedmi padlých parašutistů. Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc zemřeli 18. června 1942.

Na chodníku má vedle nich své jméno také Jan Milíč-Zelenka, který s příslušníky československých výsadků z Velké Británie spolupracoval jakožto člen sokolské odbojové skupiny Říjen. Osmnáctiletý mladík spáchal sebevraždu den před zabitím parašutistů po zásahu gestapa proti jeho rodině. Součástí nového památníku je také QR kód na zdi ZŠ Resslova, který odkazuje na další informace o událostech starých 76 let.

Odkaz bojovníků proti totalitním režimům je podle starostky městské části Praha 2 Jany Černochové (ODS) v těchto dnech stále aktuálnější. “Přestože je celá řada lidí, kteří zpochybňují tento čin (vojenská operace při, které byl zabit Heydrich) a říkají, že nemuselo zemřít tolik lidí, snad se tady všichni shodneme, že to tak není,” řekla Černochová několika desítkám přítomných, mezi nimiž byl i kandidát na prezidenta z nedávných voleb Pavel Fischer.

Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Vybraná dvojice tvořená Gabčíkem a Kubišem na Heydricha zaútočila 27. května 1942. Heydrich, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zemřel na následky atentátu 4. června.

Okamžitě po zabití Heydricha bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy. Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z členů britských výsadků.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon