romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé v Ostravě demonstrovali proti chování radnice Moravská Ostravy a Přívozu a za lepší bydlení pro chudé

Ostrava, 27.5.2013 16:03, (ROMEA)
Mladí lidé z ostravského Přednádraží na procházce Prahou. Imrich Horvát (druhý zprava), je zakladatelem iniciativy Otrokem rasy. Foto: František Kostlán
Mladí lidé z ostravského Přednádraží na procházce Prahou. Imrich Horvát (druhý zprava), je zakladatelem iniciativy Otrokem rasy. Foto: František Kostlán

Přibližně čtyři desítky lidí především z řad neziskových organizací a iniciativ před ostravskou Novou radnicí demonstrovaly za řešení bytové situace chudých lidí ve městě, včetně obyvatel Přednádraží.

"Důvodem demonstrace je přetrvávající neochota radnice (Moravská Ostrava a Přívoz) jednat s Romy i s občanskými iniciativami o uvolnění bytového fondu pro lidi, kteří jsou v nouzi a nemají kam jít, a to ne vlastní vinou," uvedl za organizátory akce Ondřej Marek z ProAlt Ostrava.

Podle něj není pravdivé tvrzení radnice, že o dalších možnostech ubytování jednala se všemi lidmi v Přednádraží. Do své tíživé situace se podle něj dostali vinou majitele domů Oldřicha Roztočila, jenž se o domy nestaral, a vinou města, jež nechce řešit nefunkční kanalizaci.

"Jsme proti tomu, aby byla politika města taková, že dává sociální byty jen tomu, kdo nebere dávky. K čemu pak ty sociální byty jsou?" řekl Marek.

Místostarostka Petra Bernfeldová zopakovala, že obvod má platné zásady pro přidělování obecních bytů. "Jsou pro všechny stejné. Samozřejmě, když si prostudují zásady a budou splňovat podmínky, tak se do výběrového řízení určitě mohou přihlásit," uvedla Bernfeldová.

Demonstrující s transparenty s nápisy jako Ruce pryč od chudých, Nejsme vaše loutky nebo Stop kšeftování s chudobou se zhruba po hodinové demonstraci ještě vydali na pochod městem.

"Přišel jsem proto, že na Přednádraží to má končit a nemáme kde bydlet. Zkoušel jsem žádat o městský byt a všechno to zamítli, nevím proč, dluhy jsem neměl. Budu to zkoušet znovu," řekl jeden z obyvatel Přednádraží Miloslav Kaleja.

Mezi demonstranty byla i Eva Tokárová, která nyní bydlí u soukromého nájemce v městské části Hrušov. Tvrdí, že žádost o městský byt má nyní podanou už popáté. "Musela jsem dát výpověď (z nájmu) a ocitnu se na ulici se všemi dětmi. Veškeré podmínky splňuju, nejsem na sociálních dávkách, mám děti v opatrovnictví, nemám nikde dluhy, nemám žádné půjčky," uvedla Tokárová. Tvrdí, že výpověď podala, aby mohla získat městský byt, který nedostala, a nyní proto už bydlí bez smlouvy.

Demonstranti měli v plánu přednést své požadavky i na dnešním jednání zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu. Nakonec však na něj většina z nich nedorazila. K zastupitelům promluvil pouze Imrich Horváth, který dříve bydlel v Přednádraží. Opět kritizoval přístup obvodu k sociálně slabým. "Přijde mi, že se o tom tady už dlouho mluví, ale nic se nedělá," uvedl Horváth.

Přečteno: 1926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo