romea - logo
28. listopadu 2020 (sobota)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé z rušených ústeckých ubytoven zatím nenašli náhradní bydlení

31.5.2018 12:19
Ubytovna Krásné Březno (FOTO: Občanské sdružení Konexe)
Ubytovna Krásné Březno (FOTO: Občanské sdružení Konexe)

Obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, jež na konci června ukončí provoz, zatím nevědí, kam půjdou. Při hledání bydlení narážejí na kauce i na diskriminaci. Ve dvou ubytovnách v centru města a ve čtvrti Střekov žije zhruba 230 lidí, z toho minimálně 80 dětí. Většinou jde o Romy. Střekov chce ubytovnu vykoupit, řekla ČTK a Českému rozhlasu starostka Eva Outlá (PRO!Ústí).

O tom, že současná pronajímatelka končí s podnikáním ve dvou ubytovnách, se lidé prý dozvěděli minulý týden z médií. Od té doby se snaží najít jiné bydlení. "Zkouším to, a zatím nic. Všude, kam volám, chtějí vysoké kauce, kde na to mám vzít," řekla ČTK Dana Giňová, která žije v ubytovně na Střekově sama se čtyřmi vnučkami. Za byt 1+1 teď platí 10.300 korun měsíčně, na veškeré další výdaje jí zbývá asi 9000 korun. "Budu to zkoušet dál. Měla jsem vnučky v dětském domově, dva roky jsem o ně bojovala a teď o ně mám zase přijít? Budu se snažit co nejdřív něco najít," řekla Giňová. Dodala, že lidé naráží i diskriminaci. "Nejdřív řeknou, že je byt volný, ale když se dozví, že jsme Romové, byt nám nedají," dodala další žena.

S partnerkou a třemi dětmi žije na ubytovně i Tomáš Toman. Za byt platí 11.000 korun měsíčně, z čehož 8000 dostává formou dávky od státu. I on hledá jiné bydlení zatím marně hlavně kvůli kaucím. "Sociálka nám řekla, že nám dají papíry a dostaneme kauci, tak uvidíme," doplnil Toman. Tvrdil, že má také problém najít si práci.

Sociální pracovníci obou obvodních radnic už situaci na ubytovnách zmapovali. Na střekovské ubytovně žije podle starostky Outlé asi 130 lidí. Až na dvacet nich mají trvalé bydliště v krajském městě. Obec jim bydlení nabídnout nemůže, byty nemá. "My řešíme intenzivně ubytování pro jednu nesvéprávnou osobu a musím říct, že i pro tu jednu osobu je velký problém najít ubytování," uvedla Outlá. Mezi obyvateli ubytovny je i desítka seniorů, kteří žijí sami.

Město zrušení ubytoven vítá

Kolem stovky lidí žije ve druhém objektu v Klíšské ulici. Podle místostarosty centrálního obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí) 77 zdejších obyvatel má trvalý pobyt v Ústí. "Naše sociální pracovnice situaci zmonitorovaly, lidem budou k dispozici, aby jim poradily. Budeme se snažit zprostředkovat ubytování seniorům a matkám samoživitelkám," řekl Karika.

Podle Radky Kunešové z ústecké pobočky organizace Člověk v tísni však v současné situaci sociální poradenství problém nevyřeší. „Může se stát, že lidé přes veškerou snahu všech zainteresovaných v současné situaci jiné bydlení nenajdou. A my bohužel neznáme strategii města, co s nimi bude. V tuto chvíli to vypadá, že zkusí žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, která se ale podle rozhodnutí ombudsmanky nedá například použít na úhradu kauce. Bude to složité, a my budeme vše samozřejmě nadále sledovat a pomáhat hledat bydlení, vyjednávat o přiznání dávky,“ říká.

Že se ubytovny zavřou, vnímá jako pozitivní krok. „Jejich stav je dlouhodobě kritizován, například kvůli katastrofálním hygienickým podmínkám, které zde panují. Druhou stránkou věci je, že jsme se o tom všichni dozvěděli bohužel měsíc předem. V Ústí nad Labem působíme mnoho let a naše zkušenosti jasně říkají, že najít si během této doby a v takovém objemu alternativní bydlení bude pro zdejší lidi velmi složité,“ přibližuje.

Po výkupu ubytoven volají i obě radnice. Vlastníkem objektů je společnost CPI, která je pronajímala místní podnikatelce. "Mám oficiální informaci, že CPI bude budovu nabízet k prodeji a částka je pět milionů korun. Budeme žádat magistrát o uvolnění finančních prostředků na vykoupení tohoto objektu," doplnila Outlá. Podle ní by z ubytovny, která je považována za problémovou, mohlo vzniknout bydlení pro seniory. "Tím, že stárne populace, je tady spousta seniorů, kteří už dnes nedosáhnou na tržní nájemné, a tam by bylo možné vybudovat malometrážní byty," řekla Outlá.

Jednat se bude v pondělí

Jako závažnou vidí situaci i organizace Konexe. „Na ubytovnách pracujeme metodami komunitní práce a empowermentu intenzivně od pátku 25.5. Během této doby proběhlo několik schůzí obyvatel obou ubytoven na kterých vystěhovávání zformulovali své požadavky. Ty rodiny čelí opravdu strašné situaci a tlaku. Na běžném trhu s bydlením téměř nemají šanci najít si byty, na ubytovnách panuje nálada beznaděje a deprese. To se přenáší na děti,“ uvádí ve svém prohlášení, ve kterém připomíná i podobnou situaci během vystěhovávání ubytovny v Krásném Březně na přelomu let 2012-2013.

„Bojíme se opakování tehdejšího scénáře, kdy město založilo pracovní skupinu složenou z úředníků a městu loajálních neziskovek, tato skupina bez účasti lidí, o kterých jednala, připravila "řešení" a následně vyvíjela extrémní tlak na Romy na ubytovně, aby se těmto řešením podrobila. Běžnou praxí bylo vyhrožování odebráním dětí do ústavní výchovy, když rodiče nebudou poslušní. Následně došlo k velkému konfliktu, kdy na jedné straně stál magistrát a "jeho" neziskovky a na druhé straně chudé rodiny, aktivisté a aktivistky, kteří je podporovali a naše organizace,“ přibližuje.

Setkání úředníků s některými neziskovými organizacemi má podle Konexe proběhnout v pondělí 4.6. od 13 hodin. „Myslíme si, že je neetické a z principu nepřijatelné jednat o vystěhovávaných, bez vystěhovávaných. Z takového jednání nemůže vzejít nic dobrého, když lidé, o kterých se jedná nemohou navrhnout vlastní návrhy řešení a vyjadřovat se k projednávaným návrhům a opatřením," uvádějí Konexe.

Přečteno: 1786x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ústí nad Labem, ubytovny, Sociálně vyloučené lokality, Bydlení, Ukončení provozu ubytoven v Ústí nad LabemHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo