romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidice po 70 letech od masakru poprvé navštívil německý prezident

Lidice, 11.10.2012 17:08, (ROMEA)
Německý prezident Joachim Gauck.  Foto: Archiv Romea.cz
Německý prezident Joachim Gauck. Foto: Archiv Romea.cz

Německý prezident Joachim Gauck navštívil ve středu 10.října Lidice, doprovázel ho jeho český protějšek Václav Klaus. Gauck se stal prvním německým prezidentem, který do obce přijel. Dnešní návštěvou Česka chce především vyjádřit respekt obětem lidického masakru. Obec si letos připomíná 70 let od vyhlazení nacisty.

Prezident Gauck položil věnec u hrobu zavražděných lidických mužů společně s lidmi, kteří tragédii přežili, a poklonil se s nimi památce obětí. Stejný ceremoniál se uskutečnil u pomníku dětských obětí války, kde věnec společně s Gauckem položil Klaus.

Státní návštěvě poté zazpívaly děti ze souboru z nedaleké základní školy. "Mockrát vám děkujeme, přinesly jste nám obrovský dar. My jsme si mysleli, že tady uvidíme pouze památky smutné," řekl dětem Gauck. Oba prezidenti se pak prohlédli muzeum a setkali se s přeživšími masakru.

Prezidentskou návštěvu v Lidicích provázejí bezpečnostní opatření, která se patrně zpřísnila po nedávném incidentu v Chrastavě, kde muž z davu vystřelil na Klause z plastové pistole. Práci prezidentské ochranky sledoval například náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Novináři a návštěvníci mohli prezidenty spatřit jen ze dvou určených míst. Blízko se k nim nikdo nedostal. I přesto návštěvu sledovalo několik desítek lidí.

Gauck je v roli prezidenta v Česku poprvé a uvedl, že je tu především kvůli návštěvě Lidic, jiná historická témata nechtěl otvírat. "Nechtěl bych tady hovořit o jiných věcech. Chtěl bych touto svou návštěvou Lidic vyjádřit respekt vůči obětem," uvedl Gauck.

Prezident Gauck zaslal Klausovi omluvný dopis k 70. výročí vyhlazení Lidic nacisty již v červnu. Klaus v odpovědi uvedl, že si tohoto gesta velmi váží a považuje ho za silný výrok o tragické době okupace a zločinech nacismu. Na Gauckův dopis reagovali pozitivně také lidé, kteří masakry přežili, i lidická starostka Veronika Kellerová, která dnes Gaucka v Lidicích přivítala.

Posledním vrcholným představitelem Německa, jenž Lidice navštívil v roce 1988, byl tehdejší kancléř Helmut Kohl.

Přečteno: 426x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidice, Joachim Gauck , návštěvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo