romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA vyhlásila již pátý ročník literární soutěže pro romské studenty!

24.11.2020 17:00
Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Organizace ROMEA vyhlašuje další kolo literární soutěže pro romské studenty středních a vysokých škol. Letos je to v pořadí již pátý ročník! Soutěž se koná za podpory dánské nadace VELUX, díky které organizace ROMEA realizuje Romský stipendijní program a může podpořit romské studenty v kritickém myšlení, kreativním psaní a tvorbě jak v českém tak romském jazyce.

Příspěvky budou rozdělené do dvou kategorií – první je určená pro studenty na SŠ a VOŠ, druhá kategorie je otevřená studentům vysokých škol.

Zaslané texty bude již tradičně hodnotit redakce časopisu Romano voďi. Tři nejlepší příspěvky budou zveřejněny na serveru Romea.cz a jejich autoři získají finanční odměnu:

  • 1. místo – 3 000 Kč
  • 2. místo – 2 700 Kč
  • 3. místo – 2 400 Kč

Studenti si mohou vybrat z následujících témat:

1) Jaká kniha mě ovlivnila a proč?
2) Mají knihy budoucnost? Je čtení knih dneska stále "cool"?
3) Vánoční příběh/vánoční tradice, kterou mám nejraději.
4) Jak mě/moji rodinu zasáhla koronavirová pandemie?
5) Strašidelný příběh na volné téma (doporučená forma: komiks)

Autoři příspěvků mohou psát v češtině i romštině a žánr (pokud není u tématu určený) si mohou studenti zvolit podle vlastního uvážení. Mohou poslat vyprávění, povídku, úvahu, pohádku atd., přičemž jeden autor může zaslat i více textů.

Rozsah zaslaného textu: maximálně 7 000 znaků včetně mezer (maximálně 2 strany A4)

Uzávěrka pro zasílání soutěžních příspěvků je 4. prosince 2020 a studenti je mohou zasílat na e-mailovou adresu: jitka.votavova@romea.cz 

Nezapomeňte připojit informaci o sobě (jméno, e-mail a telefonní číslo). Autory, kteří nejsou stipendisté Romského stipendijního programu organizace ROMEA, prosíme, aby do e-mailu napsali také informaci o tom, jakou školu a ročník studují.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne začátkem prosince 2020 na webové stránce www.romea.cz.

Více informací o Romském stipendijním programu naleznete na webové stránce www.romskastipendia.cz.

voj
Přečteno: 552x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Soutěž, Studenti, Stipendia, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo