romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Litvínov koupí vybydlený panelový dům v Janově, chce ho zbourat

28.4.2017 9:07
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Litvínov koupí jeden z vybydlených panelových domů na problémovém sídlišti Janov. Vlastníkovi, společnosti CPI byty, za něj zaplatí 345.000 korun, rozhodli dnes zastupitelé. Radnice plánuje, že dá dům zbourat.

Radnice podle starostky Kamily Bláhové (ANO) dlouhodobě s majitelem vyjednávala. Nabídku ke koupi dostala na jeden dům, vybrat si měla ze dvou. Nakonec zvolila dům v Gluckově ulici se šesti vchody. Na druhém totiž vázne zástavní právo. "To místo se provzdušní. Konečně zmizí něco, co to hyzdí. Všechno ostatní, co tam bude, bude pro tutu lokalitu jen přínosem," řekla ČTK Bláhová.

Radnice chce na zbourání získat peníze z dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj. To dává na demolice až 80 procent nákladů, maximálně pět milionů korun. Už dříve díky ní Litvínov zboural bývalou ubytovnu v centru města. "Chtěli bychom jít touto cestou. Otázkou zůstává, zda všechno zvládneme připravit a zrealizovat do termínu podání žádosti," doplnila Bláhová. Poslední dvě výzvy k žádostem o dotace vypsalo ministerstvo vždy na podzim.

Radnice chce jednat s CPI také o odkupu dalších pěti domů. "My bychom byli rádi, pokud by CPI nám bylo přístupno prodat všechny vybydlené domy, které má ve své správě, ale bohužel jednání tomu zatím nenasvědčují," doplnila Bláhová.

Prázdné zničené domy mají v Janově i další vlastníci. V těchto případech je ale jejich odkup pro město problematický. "Jsou tam vybydlené domy, které jsou ve správě vlastníků jednotek, a tam je to téměř nemožné. Vlastníky jsou i majitelé, kteří nejsou k dispozici a nepodařilo se nám je všechny kontaktovat. Tam je to obrovský problém," dodala Bláhová.

Sídliště Janov je považováno za vyloučenou lokalitu. Velkou část zdejších obyvatel tvoří sociálně slabí a Romové. Složitá situace v Janově panuje dlouhé roky. V roce 2008 se stalo sídliště terčem demonstrací pravicových radikálů.

Přečteno: 2576x
 

Kam dál:

Štítky:  

Litvínov, Janov, vyloučená lokalita, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo