romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Litvínov koupí vybydlený panelový dům v Janově, chce ho zbourat

28.4.2017 9:07
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Litvínov koupí jeden z vybydlených panelových domů na problémovém sídlišti Janov. Vlastníkovi, společnosti CPI byty, za něj zaplatí 345.000 korun, rozhodli dnes zastupitelé. Radnice plánuje, že dá dům zbourat.

Radnice podle starostky Kamily Bláhové (ANO) dlouhodobě s majitelem vyjednávala. Nabídku ke koupi dostala na jeden dům, vybrat si měla ze dvou. Nakonec zvolila dům v Gluckově ulici se šesti vchody. Na druhém totiž vázne zástavní právo. "To místo se provzdušní. Konečně zmizí něco, co to hyzdí. Všechno ostatní, co tam bude, bude pro tutu lokalitu jen přínosem," řekla ČTK Bláhová.

Radnice chce na zbourání získat peníze z dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj. To dává na demolice až 80 procent nákladů, maximálně pět milionů korun. Už dříve díky ní Litvínov zboural bývalou ubytovnu v centru města. "Chtěli bychom jít touto cestou. Otázkou zůstává, zda všechno zvládneme připravit a zrealizovat do termínu podání žádosti," doplnila Bláhová. Poslední dvě výzvy k žádostem o dotace vypsalo ministerstvo vždy na podzim.

Radnice chce jednat s CPI také o odkupu dalších pěti domů. "My bychom byli rádi, pokud by CPI nám bylo přístupno prodat všechny vybydlené domy, které má ve své správě, ale bohužel jednání tomu zatím nenasvědčují," doplnila Bláhová.

Prázdné zničené domy mají v Janově i další vlastníci. V těchto případech je ale jejich odkup pro město problematický. "Jsou tam vybydlené domy, které jsou ve správě vlastníků jednotek, a tam je to téměř nemožné. Vlastníky jsou i majitelé, kteří nejsou k dispozici a nepodařilo se nám je všechny kontaktovat. Tam je to obrovský problém," dodala Bláhová.

Sídliště Janov je považováno za vyloučenou lokalitu. Velkou část zdejších obyvatel tvoří sociálně slabí a Romové. Složitá situace v Janově panuje dlouhé roky. V roce 2008 se stalo sídliště terčem demonstrací pravicových radikálů.

Přečteno: 2660x
 

Kam dál:

Štítky:  

Litvínov, Janov, vyloučená lokalita, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo