romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Litvínov koupí vybydlený panelový dům v Janově, chce ho zbourat

28.4.2017 9:07
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Litvínov koupí jeden z vybydlených panelových domů na problémovém sídlišti Janov. Vlastníkovi, společnosti CPI byty, za něj zaplatí 345.000 korun, rozhodli dnes zastupitelé. Radnice plánuje, že dá dům zbourat.

Radnice podle starostky Kamily Bláhové (ANO) dlouhodobě s majitelem vyjednávala. Nabídku ke koupi dostala na jeden dům, vybrat si měla ze dvou. Nakonec zvolila dům v Gluckově ulici se šesti vchody. Na druhém totiž vázne zástavní právo. "To místo se provzdušní. Konečně zmizí něco, co to hyzdí. Všechno ostatní, co tam bude, bude pro tutu lokalitu jen přínosem," řekla ČTK Bláhová.

Radnice chce na zbourání získat peníze z dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj. To dává na demolice až 80 procent nákladů, maximálně pět milionů korun. Už dříve díky ní Litvínov zboural bývalou ubytovnu v centru města. "Chtěli bychom jít touto cestou. Otázkou zůstává, zda všechno zvládneme připravit a zrealizovat do termínu podání žádosti," doplnila Bláhová. Poslední dvě výzvy k žádostem o dotace vypsalo ministerstvo vždy na podzim.

Radnice chce jednat s CPI také o odkupu dalších pěti domů. "My bychom byli rádi, pokud by CPI nám bylo přístupno prodat všechny vybydlené domy, které má ve své správě, ale bohužel jednání tomu zatím nenasvědčují," doplnila Bláhová.

Prázdné zničené domy mají v Janově i další vlastníci. V těchto případech je ale jejich odkup pro město problematický. "Jsou tam vybydlené domy, které jsou ve správě vlastníků jednotek, a tam je to téměř nemožné. Vlastníky jsou i majitelé, kteří nejsou k dispozici a nepodařilo se nám je všechny kontaktovat. Tam je to obrovský problém," dodala Bláhová.

Sídliště Janov je považováno za vyloučenou lokalitu. Velkou část zdejších obyvatel tvoří sociálně slabí a Romové. Složitá situace v Janově panuje dlouhé roky. V roce 2008 se stalo sídliště terčem demonstrací pravicových radikálů.

Přečteno: 2580x
 

Kam dál:

Štítky:  

Litvínov, Janov, vyloučená lokalita, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo