romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Live stream představí hnutí Black Lives Matter v Čechách

23.2.2021 10:20

Co vlastně může pro Češky a Čechy znamenat hnutí Black Lives Matter (BLM) nebo jak funguje americký rasismus a proč se týká i nás? To jsou jen některé otázky, na které už dnes odpoví organizátorka podpůrných demonstrací v Praze Kelsey Roman.

Diskusi, která vám přiblíží jedno z nejznámějších hnutí současnosti Black Lives Matter, pořádá časopis Kontradikce ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.

Hostem pořadu bude vedle Kelsey Roman i amerikanistka Františka Schormová z CEFRES, která během live streamu divákům poskytne historický kontext.

Hnutí Black Lives Matter se zrodilo v roce 2013 v USA, brzy se ale rozšířilo i do dalších zemí. Toto šíření ještě umocnily události na jaře 2020, kdy byli zavražděni Afroameričané George Floyd a Breonna Taylor. Vražda Floyda rozpoutala vlnu protestů v desítkách měst po celých Spojených státech. Demonstranti nejčastěji upozorňovali na rasismus, kterému každodenně čelí Afroameričané. Během protestů i apelovali na chybějící sociální systém, kvalitní vzdělání a pracovní příležitosti. Odpovědí byly brutální policejní zásahy.

Diskuzi můžete sledovat v úterý 23. 2. od 19:00 online na youtubovém kanále Městské knihovny v Praze.

Přečteno: 591x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Black Lives Matter, Video, You TubeHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo