romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Loňské protiromské nepokoje v Českých Budějovicích: Obviněno 47 lidí

České Budějovice, 22.1.2014 15:06, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)

V souvislosti s loňskými nepokoji na českobudějovickém sídlišti Máj policie zatím obvinila 47 lidí. Někteří z nich už byli odsouzeni k podmíněným trestům. Nepokoje na největším sídlišti ve městě vznikaly od června do srpna loňského roku, kdy se tam konalo několik protiromských demonstrací a pochodů. Nejvíce lidí bylo obviněno z útoku na úřední osobu, řekl dnes ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Při nepokojích policie zajistila 224 lidí. Podle kriminalistů se v létě na českobudějovickém sídlišti konalo 11 protestních akcí. Většinou mířily proti romské komunitě, která na Máji žije. Při demonstracích a protestních pochodech bylo zraněno devět policistů. Počet obviněných podle Matznera ještě není konečný.

Lidé také podali několik podnětů na počínání pořádkových služeb. "Týkaly se například použití teleskopických obušků, s nimiž měli zasahovat policisté z civilu. Tyto podněty ale nesměřovaly na jihočeskou policii, většinou šlo o posily z řad policistů, kteří k nám přijeli z jiných regionů," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Účastníkům několika loňských shromáždění a protestních pochodů vadila situace v soužití na sídlišti Máj. Bydlí tam přes 20.000 lidí a žije tam také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě. Demonstrací a protestních pochodů se však účastnili zástupci radikálů z celého Česka.

Situace na sídlišti byla napjatá od konce června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, deset jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.

Jihočeská policie loni řešila celkem 15.020 trestných činů, o 1015 více než v roce 2012. Nejvíce jich loni evidovala na Českobudějovicku. Více než polovina všech případů v regionu připadá na majetkovou trestnou činnost. Na jihu Čech se loni rovněž stalo šest vražd a kriminalisté všechny případy objasnili.

Přečteno: 1171x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Neonacismus, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo