romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Loňské protiromské nepokoje v Českých Budějovicích: Obviněno 47 lidí

České Budějovice, 22.1.2014 15:06, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)

V souvislosti s loňskými nepokoji na českobudějovickém sídlišti Máj policie zatím obvinila 47 lidí. Někteří z nich už byli odsouzeni k podmíněným trestům. Nepokoje na největším sídlišti ve městě vznikaly od června do srpna loňského roku, kdy se tam konalo několik protiromských demonstrací a pochodů. Nejvíce lidí bylo obviněno z útoku na úřední osobu, řekl dnes ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Při nepokojích policie zajistila 224 lidí. Podle kriminalistů se v létě na českobudějovickém sídlišti konalo 11 protestních akcí. Většinou mířily proti romské komunitě, která na Máji žije. Při demonstracích a protestních pochodech bylo zraněno devět policistů. Počet obviněných podle Matznera ještě není konečný.

Lidé také podali několik podnětů na počínání pořádkových služeb. "Týkaly se například použití teleskopických obušků, s nimiž měli zasahovat policisté z civilu. Tyto podněty ale nesměřovaly na jihočeskou policii, většinou šlo o posily z řad policistů, kteří k nám přijeli z jiných regionů," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Účastníkům několika loňských shromáždění a protestních pochodů vadila situace v soužití na sídlišti Máj. Bydlí tam přes 20.000 lidí a žije tam také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě. Demonstrací a protestních pochodů se však účastnili zástupci radikálů z celého Česka.

Situace na sídlišti byla napjatá od konce června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi 100 dospělých. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, deset jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.

Jihočeská policie loni řešila celkem 15.020 trestných činů, o 1015 více než v roce 2012. Nejvíce jich loni evidovala na Českobudějovicku. Více než polovina všech případů v regionu připadá na majetkovou trestnou činnost. Na jihu Čech se loni rovněž stalo šest vražd a kriminalisté všechny případy objasnili.

Přečteno: 1177x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Neonacismus, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo