romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lucie Bílá pro časopis TÉMA: Romka nejsem, ale kdybych byla, jsem na to hrdá

24.11.2017 11:37
Zpěvačka Lucie Bílá při předávání Českého slavíka (Foto: www.facebook.com, facebookový profil Lucie Bílé)
Zpěvačka Lucie Bílá při předávání Českého slavíka (Foto: www.facebook.com, facebookový profil Lucie Bílé)

Populární zpěvačka Lucie Bílá se v rozhovoru pro dnešní vydání časopisu TÉMA rozpovídala mimo jiné také o tom, proč si mnoho lidí stále myslí, že je Romka, o jejím vztahu k romské kultuře a Romům.

Na otázku redaktora časopisu Josefa Hympla, jestli má romské kořeny, Lucie Bílá odpovídá: "(N)e, nejsem Romka. Ani nemám v rodině žádné Romy, ale kdybych měla, tak se k tomu budu hrdě hlásit. A k tomu koketování s romáctvím… Já vám řeknu proč. Já jsem takový zvláštní srdcař. V téhle době se to možná nenosí, ale já chodím s náručí pořád otevřenou a nemám přitom žádné krytí. Žádné pěsti připravené před obličejem. A s nimi jsem v bezpečí."

Redaktor naráží v rozhovoru i na to, že v televizi zpěvačka několikrát vystupovala v různých estrádních scénkách, kde se pokoušela humorně ztvárnit stereotypní představu o tom, jak vypadá romská žena.

"Já jsem žádnou takovou scénku, o kterých hovoříte, sama nenapsala. Do toho mě pasovali kolegové, scenáristi a režiséři. Mně to ovšem nevadí, protože jsem hravá. Nikdy bych si nedělala legraci z Romů, mám je moc ráda a myslím si, že i já patřím mezi jejich oblíbené lidi. Často jsem zvaná na setkání různých romských osobností i romské zábavy. A mám v repertoáru tři písničky, které jsou v romštině. Ale romsky neumím, což tedy Romy občas překvapí, protože i oni si myslí, že jsem jejich," reagovala vrozhovoru Lucie Bílá.

V rozhovoru se ovšem nezmiňuje například o tom, že se ohradila proti reakci zpěváka Radka Bangy, který loni na protest proti ocenění xenofobní kapely Ortel v soutěži Český slavík odešel ze sálu. Radek Banga se následně se svým bratrem Patrikem stali terčem rasistických útoků od fanoušků skupiny Ortel.

Lucie Bílá tehdy po vyhlášení výsledků v soutěži do médií řekla: "Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí."

Přečteno: 9288x

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Soužití, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo