romea - logo
23. července 2018 (pondělí)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lucie Bílá pro časopis TÉMA: Romka nejsem, ale kdybych byla, jsem na to hrdá

24.11.2017 11:37
Zpěvačka Lucie Bílá při předávání Českého slavíka (Foto: www.facebook.com, facebookový profil Lucie Bílé)
Zpěvačka Lucie Bílá při předávání Českého slavíka (Foto: www.facebook.com, facebookový profil Lucie Bílé)

Populární zpěvačka Lucie Bílá se v rozhovoru pro dnešní vydání časopisu TÉMA rozpovídala mimo jiné také o tom, proč si mnoho lidí stále myslí, že je Romka, o jejím vztahu k romské kultuře a Romům.

Na otázku redaktora časopisu Josefa Hympla, jestli má romské kořeny, Lucie Bílá odpovídá: "(N)e, nejsem Romka. Ani nemám v rodině žádné Romy, ale kdybych měla, tak se k tomu budu hrdě hlásit. A k tomu koketování s romáctvím… Já vám řeknu proč. Já jsem takový zvláštní srdcař. V téhle době se to možná nenosí, ale já chodím s náručí pořád otevřenou a nemám přitom žádné krytí. Žádné pěsti připravené před obličejem. A s nimi jsem v bezpečí."

Redaktor naráží v rozhovoru i na to, že v televizi zpěvačka několikrát vystupovala v různých estrádních scénkách, kde se pokoušela humorně ztvárnit stereotypní představu o tom, jak vypadá romská žena.

"Já jsem žádnou takovou scénku, o kterých hovoříte, sama nenapsala. Do toho mě pasovali kolegové, scenáristi a režiséři. Mně to ovšem nevadí, protože jsem hravá. Nikdy bych si nedělala legraci z Romů, mám je moc ráda a myslím si, že i já patřím mezi jejich oblíbené lidi. Často jsem zvaná na setkání různých romských osobností i romské zábavy. A mám v repertoáru tři písničky, které jsou v romštině. Ale romsky neumím, což tedy Romy občas překvapí, protože i oni si myslí, že jsem jejich," reagovala vrozhovoru Lucie Bílá.

V rozhovoru se ovšem nezmiňuje například o tom, že se ohradila proti reakci zpěváka Radka Bangy, který loni na protest proti ocenění xenofobní kapely Ortel v soutěži Český slavík odešel ze sálu. Radek Banga se následně se svým bratrem Patrikem stali terčem rasistických útoků od fanoušků skupiny Ortel.

Lucie Bílá tehdy po vyhlášení výsledků v soutěži do médií řekla: "Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí."

Přečteno: 8679x

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Soužití, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Tomia Okamury kvůli rasistickým a nenávistným výrokům

18.7.2018 13:04
Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.
 celý článek

Jubilejní 20. ročník mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm (FOTO: Marek Štěpán)

Rožnovský skanzen bude o víkendu hostit festival romské hudby

18.7.2018 12:18
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bude o víkendu hostit hudební festival Romská píseň. Tradiční akce se tam uskuteční 24. rokem. Festival v sobě snoubí temperamentní romské, maďarské i rumunské rytmy, řekla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
 celý článek

Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Římě odsoudil čtyři pachatele pogromu na romský tábor v Turíně

18.7.2018 0:40
Čtyři lidé byli v pátek v Římě uznáni vinnými z rasové a etnické nenávisti za vypálení romského tábora na turínském předměstí Vallette v roce 2011. Činu se dopustili poté, co dospívající dívka falešně obvinila dva Romy ze znásilnění. Informovala o tom agentura ANSA.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo