romea - logo
26. dubna 2018 (čtvrtek)
svátek má Oto
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lucie Bílá pro časopis TÉMA: Romka nejsem, ale kdybych byla, jsem na to hrdá

24.11.2017 11:37
Zpěvačka Lucie Bílá při předávání Českého slavíka (Foto: www.facebook.com, facebookový profil Lucie Bílé)
Zpěvačka Lucie Bílá při předávání Českého slavíka (Foto: www.facebook.com, facebookový profil Lucie Bílé)

Populární zpěvačka Lucie Bílá se v rozhovoru pro dnešní vydání časopisu TÉMA rozpovídala mimo jiné také o tom, proč si mnoho lidí stále myslí, že je Romka, o jejím vztahu k romské kultuře a Romům.

Na otázku redaktora časopisu Josefa Hympla, jestli má romské kořeny, Lucie Bílá odpovídá: "(N)e, nejsem Romka. Ani nemám v rodině žádné Romy, ale kdybych měla, tak se k tomu budu hrdě hlásit. A k tomu koketování s romáctvím… Já vám řeknu proč. Já jsem takový zvláštní srdcař. V téhle době se to možná nenosí, ale já chodím s náručí pořád otevřenou a nemám přitom žádné krytí. Žádné pěsti připravené před obličejem. A s nimi jsem v bezpečí."

Redaktor naráží v rozhovoru i na to, že v televizi zpěvačka několikrát vystupovala v různých estrádních scénkách, kde se pokoušela humorně ztvárnit stereotypní představu o tom, jak vypadá romská žena.

"Já jsem žádnou takovou scénku, o kterých hovoříte, sama nenapsala. Do toho mě pasovali kolegové, scenáristi a režiséři. Mně to ovšem nevadí, protože jsem hravá. Nikdy bych si nedělala legraci z Romů, mám je moc ráda a myslím si, že i já patřím mezi jejich oblíbené lidi. Často jsem zvaná na setkání různých romských osobností i romské zábavy. A mám v repertoáru tři písničky, které jsou v romštině. Ale romsky neumím, což tedy Romy občas překvapí, protože i oni si myslí, že jsem jejich," reagovala vrozhovoru Lucie Bílá.

V rozhovoru se ovšem nezmiňuje například o tom, že se ohradila proti reakci zpěváka Radka Bangy, který loni na protest proti ocenění xenofobní kapely Ortel v soutěži Český slavík odešel ze sálu. Radek Banga se následně se svým bratrem Patrikem stali terčem rasistických útoků od fanoušků skupiny Ortel.

Lucie Bílá tehdy po vyhlášení výsledků v soutěži do médií řekla: "Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí."

Přečteno: 8210x

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Soužití, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo