romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lukáš Kotlár převezme cenu vévody z Edinburghu. Chci být vzorem pro další děti z dětských domovů, říká

9.10.2015 15:05
Lukáš Kotlár (FOTO: PixelPromo)
Lukáš Kotlár (FOTO: PixelPromo)

„Chtěl bych být především vzorem třeba právě pro ostatní děti z dětských domovů,“ říká devatenáctiletý Lukáš Kotlár, který koncem školního roku obdrží Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. Součástí ceny je vzdělávací program DofE (he Duke of Edinburgh's International Award), který od roku 1956 podporuje v desítkách zemí po celém světě mladé lidi napříč společností na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění.

V programu Kotlár působí jako projektový koordinátor a ambasador hlavně pro dětské domovy. Cena se snaží mladým ukázat, že v životě něco dokázali, že je někdo ocení a bude je to motivovat na sobě pracovat dál. „Vše je na základě dobrovolnictví – účastníci musejí sami chtít. Postavit se výzvě, zažít dobrodružství, být kreativní, týmový, samostatný,“ přibližuje pro server Romea.cz Kotlár.

„Díky DofE jsem se setkal s hraběnkou Sofií, britským velvyslancem nebo cestovatelem známých expedic s trabanaty Danem Přibáňem a zrealizoval expedici v Rumunsku. Nyní se budu snažit o další rozšiřování programu v České republice – konkrétně v dětských domovech,“ dodává Kotlár.

Do programu je nyní zapojeno asi 1000 mladých lidí z ČR, z prestižních škol, gymnázií, domovů mládeže, ale také z dětských domovů, kde už několik dětí svou cenu získalo. Jde o splnění čtyř oblastí - dovednost, sport, dobrovolnictví a expedice – ve třech úrovních: bronzové, stříbrné a zlaté. V každé oblasti si účastník stanoví určitý cíl, kterého se snaží v průběhu získávání ceny dosáhnout.

„Ocenění si moc vážím. Dává mým aktivitám mnohem větší smysl a jsem rád, že někdo ocení to, co dělám pro ostatní - ale především sám pro sebe,“ říká Kotlár.

Velký rozhovor s Lukášem Kotlárem pro měsíčník Romano voďi si přečtěte zde.

VIDEO

Přečteno: 1569x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mládež, Ocenění, Dětské domovy, motivaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo