romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lukáš Kotlár převezme cenu vévody z Edinburghu. Chci být vzorem pro další děti z dětských domovů, říká

9.10.2015 15:05
Lukáš Kotlár (FOTO: PixelPromo)
Lukáš Kotlár (FOTO: PixelPromo)

„Chtěl bych být především vzorem třeba právě pro ostatní děti z dětských domovů,“ říká devatenáctiletý Lukáš Kotlár, který koncem školního roku obdrží Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. Součástí ceny je vzdělávací program DofE (he Duke of Edinburgh's International Award), který od roku 1956 podporuje v desítkách zemí po celém světě mladé lidi napříč společností na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění.

V programu Kotlár působí jako projektový koordinátor a ambasador hlavně pro dětské domovy. Cena se snaží mladým ukázat, že v životě něco dokázali, že je někdo ocení a bude je to motivovat na sobě pracovat dál. „Vše je na základě dobrovolnictví – účastníci musejí sami chtít. Postavit se výzvě, zažít dobrodružství, být kreativní, týmový, samostatný,“ přibližuje pro server Romea.cz Kotlár.

„Díky DofE jsem se setkal s hraběnkou Sofií, britským velvyslancem nebo cestovatelem známých expedic s trabanaty Danem Přibáňem a zrealizoval expedici v Rumunsku. Nyní se budu snažit o další rozšiřování programu v České republice – konkrétně v dětských domovech,“ dodává Kotlár.

Do programu je nyní zapojeno asi 1000 mladých lidí z ČR, z prestižních škol, gymnázií, domovů mládeže, ale také z dětských domovů, kde už několik dětí svou cenu získalo. Jde o splnění čtyř oblastí - dovednost, sport, dobrovolnictví a expedice – ve třech úrovních: bronzové, stříbrné a zlaté. V každé oblasti si účastník stanoví určitý cíl, kterého se snaží v průběhu získávání ceny dosáhnout.

„Ocenění si moc vážím. Dává mým aktivitám mnohem větší smysl a jsem rád, že někdo ocení to, co dělám pro ostatní - ale především sám pro sebe,“ říká Kotlár.

Velký rozhovor s Lukášem Kotlárem pro měsíčník Romano voďi si přečtěte zde.

VIDEO

Přečteno: 1643x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mládež, Ocenění, Dětské domovy, motivaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo