romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

KDU-ČSL vyloučila zastupitele kvůli rasistickým výrokům ze strany. V ČR takový postup není samozřejmostí

2.9.2015 16:10
Daniel Kalenda (FOTO: Facebook)
Daniel Kalenda (FOTO: Facebook)

Libereckého zastupitele a člena KDU-ČSL Daniela Kalendu, který se na svém facebookovém profilu vyjádřil hanlivě a nenávistně o uprchlících, kteří minulý pátek zahynuli v nákladním voze na východě Rakouska nedaleko hranic s Maďarskem, vyloučilo vedení lidovců ze strany.

Kalenda na sociální síti mimo jiné napsal: „Bože, 71 mrtvejch na dálnici v Rakousku… A máme brečet? Prej jim došel vzduch hned, co se zavřely dveře. A co má bejt? Tak nemaj bejt blbý a nemaj do toho kamionu lízt. Vůbec nejlepší by bylo, aby zůstali doma. Svět je prej zdrcen… Já netruchlim, není mi jich líto… Vůbec! Je to lůza, špína a živel, co sem nepatří.“

O vyloučení libereckého zastupitele v úterý jednal lidovecký celostátní výbor. V pracovní skupině byli podle poslance Ondřeje Benešíka straničtí odborníci i konzultanti například z oblasti vnitra, justice, sociálních věcí, hospodářství a zdravotnictví.

Pro vyloučení Kalendy podle mluvčí Hrušové hlasovalo 18 z 19 členů výboru, jeden se hlasování zdržel. Kalenda se jednání nezúčastnil. Proti svému vyloučení se nyní může bránit u dalších stranických orgánů.

„Cítím se jako mistr Jan Hus. Poněkud nešťastně jsem vyjádřil názor většiny občanů republiky. Smrt těch lidí jsem nijak neschvaloval. Pouze jsem nevyjádřil nad neštěstím lítost,“ napsal po jednání celostátního výboru KDU-ČSL Kalenda v sms zprávě.

Vyloučení Kalendy se očekávalo. Jeho rasistický příspěvek odsoudil předseda strany Pavel Bělobrádek i další představitelé lidovců. Kalenda byl členem okresního výboru strany v Liberci a členem celostátní rozhodčí komise strany. „Vnímám to jako jediné možné rozuzlení případu. Bylo to nestandardní řešení nestandardní situace. To jeho vyjádření bylo naprosto neslýchané,“ řekl předseda Městského výboru KDU-ČSL v Liberci Kamil Jan Svoboda.

Postih nebo vyloučení za nenávistné výroky politiků nejsou pravidlem

Vyloučení nebo postih politiků ze strany za hanlivé, urážející, nenávistné či xenofobní výroky politiků však u nás není vždycky samozřejmé. Během předvolební kampaně před senátními a komunálními volbami 2014 neváhala na rasistickou strunu svých voličů zahrát například náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková, tehdejší kandidátka na starostku za sociální demokraty.

„Romové dělají děti na kšeft, aby od státu pobrali co nejvíce sociálních dávek,“ uvedla Rašková v rozhovoru, který zveřejnil Prostějovský večerník. „Úplně se mi příčí jednání některých Romů, kteří vlastně ani netuší, že nějaká práce vůbec existuje. Žijí jenom proto, že prostě nastaví ruku, a státe: plať! (…) Nejsmutnější na tom je, že spousta lékařů Romům prostě potvrdí jakoukoliv nemoc, jen aby měli na výplatu sociálních dávek nárok...,“ dodává.

V létě loňského roku označil tehdejší poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura koncentrační tábor v Letech u Písku jako lež a mýtus. Okamura tvrdí, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali lidé v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života. „Oběti v táboře rozhodně nebyli oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech,“ nechal se slyšet poslanec.

Okamura, který je svými kontroverzními a nesnášenlivými výroky známý ( - viz. například články Nesmrtelné výroky Tomia Okamury aneb Ne idea, ale gauner s ideou v hubě škodí nebo Okamura opět vyvolává nenávist proti Romům, tentokrát používá vymyšlené statistiky), vyšel z policejního stíhání v případě jeho výroků o Letech beztrestně, policie je nevyhodnotila jako protiprávní.

První, kdo v České republice využil protiromských nálad a sklidil vlnu popularity, byl republikán Miroslav Sládek. "Cikáni by měli být trestně odpovědni již od narození, neboť to je jejich největší zločin," šokoval politik v devadesátých letech. Od té doby někteří čeští politici rasistickými a populistickými výroky nešetří (viz. článek Rasistické a populistické výroky politiků  - od Sládka až op Chaloupku nebo Janáčkovou by výroky o Romech mohly připravit o funkci ve výboru nebo Čunek: Romská kultura je v rozporu s listinou práv a svobod).

Přečteno: 748x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Politika, KDU-ČSL, Daniel Kalenda, Výroky, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo