romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

KDU-ČSL vyloučila zastupitele kvůli rasistickým výrokům ze strany. V ČR takový postup není samozřejmostí

2.9.2015 16:10
Daniel Kalenda (FOTO: Facebook)
Daniel Kalenda (FOTO: Facebook)

Libereckého zastupitele a člena KDU-ČSL Daniela Kalendu, který se na svém facebookovém profilu vyjádřil hanlivě a nenávistně o uprchlících, kteří minulý pátek zahynuli v nákladním voze na východě Rakouska nedaleko hranic s Maďarskem, vyloučilo vedení lidovců ze strany.

Kalenda na sociální síti mimo jiné napsal: „Bože, 71 mrtvejch na dálnici v Rakousku… A máme brečet? Prej jim došel vzduch hned, co se zavřely dveře. A co má bejt? Tak nemaj bejt blbý a nemaj do toho kamionu lízt. Vůbec nejlepší by bylo, aby zůstali doma. Svět je prej zdrcen… Já netruchlim, není mi jich líto… Vůbec! Je to lůza, špína a živel, co sem nepatří.“

O vyloučení libereckého zastupitele v úterý jednal lidovecký celostátní výbor. V pracovní skupině byli podle poslance Ondřeje Benešíka straničtí odborníci i konzultanti například z oblasti vnitra, justice, sociálních věcí, hospodářství a zdravotnictví.

Pro vyloučení Kalendy podle mluvčí Hrušové hlasovalo 18 z 19 členů výboru, jeden se hlasování zdržel. Kalenda se jednání nezúčastnil. Proti svému vyloučení se nyní může bránit u dalších stranických orgánů.

„Cítím se jako mistr Jan Hus. Poněkud nešťastně jsem vyjádřil názor většiny občanů republiky. Smrt těch lidí jsem nijak neschvaloval. Pouze jsem nevyjádřil nad neštěstím lítost,“ napsal po jednání celostátního výboru KDU-ČSL Kalenda v sms zprávě.

Vyloučení Kalendy se očekávalo. Jeho rasistický příspěvek odsoudil předseda strany Pavel Bělobrádek i další představitelé lidovců. Kalenda byl členem okresního výboru strany v Liberci a členem celostátní rozhodčí komise strany. „Vnímám to jako jediné možné rozuzlení případu. Bylo to nestandardní řešení nestandardní situace. To jeho vyjádření bylo naprosto neslýchané,“ řekl předseda Městského výboru KDU-ČSL v Liberci Kamil Jan Svoboda.

Postih nebo vyloučení za nenávistné výroky politiků nejsou pravidlem

Vyloučení nebo postih politiků ze strany za hanlivé, urážející, nenávistné či xenofobní výroky politiků však u nás není vždycky samozřejmé. Během předvolební kampaně před senátními a komunálními volbami 2014 neváhala na rasistickou strunu svých voličů zahrát například náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková, tehdejší kandidátka na starostku za sociální demokraty.

„Romové dělají děti na kšeft, aby od státu pobrali co nejvíce sociálních dávek,“ uvedla Rašková v rozhovoru, který zveřejnil Prostějovský večerník. „Úplně se mi příčí jednání některých Romů, kteří vlastně ani netuší, že nějaká práce vůbec existuje. Žijí jenom proto, že prostě nastaví ruku, a státe: plať! (…) Nejsmutnější na tom je, že spousta lékařů Romům prostě potvrdí jakoukoliv nemoc, jen aby měli na výplatu sociálních dávek nárok...,“ dodává.

V létě loňského roku označil tehdejší poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura koncentrační tábor v Letech u Písku jako lež a mýtus. Okamura tvrdí, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali lidé v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života. „Oběti v táboře rozhodně nebyli oběti jakéhokoli holokaustu. Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech,“ nechal se slyšet poslanec.

Okamura, který je svými kontroverzními a nesnášenlivými výroky známý ( - viz. například články Nesmrtelné výroky Tomia Okamury aneb Ne idea, ale gauner s ideou v hubě škodí nebo Okamura opět vyvolává nenávist proti Romům, tentokrát používá vymyšlené statistiky), vyšel z policejního stíhání v případě jeho výroků o Letech beztrestně, policie je nevyhodnotila jako protiprávní.

První, kdo v České republice využil protiromských nálad a sklidil vlnu popularity, byl republikán Miroslav Sládek. "Cikáni by měli být trestně odpovědni již od narození, neboť to je jejich největší zločin," šokoval politik v devadesátých letech. Od té doby někteří čeští politici rasistickými a populistickými výroky nešetří (viz. článek Rasistické a populistické výroky politiků  - od Sládka až op Chaloupku nebo Janáčkovou by výroky o Romech mohly připravit o funkci ve výboru nebo Čunek: Romská kultura je v rozporu s listinou práv a svobod).

Přečteno: 740x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Politika, KDU-ČSL, Daniel Kalenda, Výroky, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo