romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Důrazně odsuzuji všechny nenávistné akce svolané na tento víkend

Praha, 23.8.2013 15:55, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Důrazně odsuzuji všechny snahy o nenávistné akce, které se mají uskutečnit 24. srpna v pěti krajích České republiky. Extrémisté tak chtějí navázat na sérii protiromských demonstrací, které proběhly v posledních měsících v Duchcově, Českých Budějovicích a dalších místech. Stejné skupiny a jednotlivci z řad pravicových radikálů se tím snaží o koordinovaný postup v různých místech České republiky.

Jsme tak svědky toho, že se na různých místech, které se výrazně liší svou historií, velikostí, kapacitami, politickou reprezentací i sociální situací tamních obyvatel, snaží extremisté zneužívat problémů lidí a jejich nespokojenosti se sociální a politickou situací.

Tuto nespokojenost se snaží namířit proti skupině lidí, která je v České republice nejvíce ohrožena chudobou, diskriminací a obecně sociálním vyloučením. Zároveň s tím se také objevuje kritika nedostatečného zajištění bezpečí a veřejného pořádku a kritika údajně nespravedlivého systému sociálních dávek.

V reakci na opakující se protesty jsem 1. srpna tohoto roku svolala vládní pracovní skupinu pro řešení sociálních nepokojů. Skupina byla svolána na základě informací od Agentury pro sociální začleňování z míst, kde Agentura působí. Jejího jednání se vzhledem k závažnosti situace zúčastnil i premiér Jiří Rusnok a ministr vnitra Martin Pecina. Skupina projednala a schválila 8 návrhů na řešení eskalujících problémů v regionech. Jde například o potřebu přípravy zákona o sociálním bydlení, změny systému dávek pomoci v hmotné nouzi, řešení zadluženosti nejchudších obyvatel nebo o opětovné zavedení veřejné služby s bonifikací práce sociálně slabších.

Tyto návrhy reagují na dlouhodobě narůstající problémy vyplývající z nevyjasněných kompetencí a pravomocí státu a obcí v oblasti bydlení a sociálních politik, nepřehledného systému sociálních dávek, ze segregačních a diskriminačních politik některých obcí v oblasti bydlení, neexistující či nedostatečné politiky v oblasti sociálního bydlení, nedostatečné podpory sociálně znevýhodněných žáků ve školství, nedostatečné podpory sociálních služeb, neefektivního systému podpory zaměstnanosti, zejména v oblastech s vyšší mírou nezaměstnanosti, nízké participace občanů v lokálním kontextu a také často problematickému potírání drobné kriminality.

Významnou roli v šíření nenávistných nálad a často i nepravdivých informací zaměřených proti znevýhodněným skupinám obyvatel pak sehrává internet, zejména sociální sítě. Vyvrácení takto šířených informací není věnována dostatečná pozornost ze strany významných politických představitelů a chybí i efektivnější informování v oblasti systému sociálních dávek a multietnického soužití.

Těmto negativním trendům je třeba čelit rychlými a rozhodnými kroky. Proto v nejbližší době předložím vládě k projednání materiál s návrhy Pracovní skupiny, který bude obsahovat krátkodobé i dlouhodobé úkoly pro jednotlivé rezorty s jasně stanovenými termíny pro jejich splnění. Ty by měly významně přispět k řešení výše uvedených problémů.

Monika Šimůnková
Přečteno: 1000x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

protiromský pochod, Demonstrace, Romové, Extremismus, Monika Šimůnková, tiskové prohlášeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo