romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Monika Šimůnková: Důrazně odsuzuji všechny nenávistné akce svolané na tento víkend

Praha, 23.8.2013 15:55, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Důrazně odsuzuji všechny snahy o nenávistné akce, které se mají uskutečnit 24. srpna v pěti krajích České republiky. Extrémisté tak chtějí navázat na sérii protiromských demonstrací, které proběhly v posledních měsících v Duchcově, Českých Budějovicích a dalších místech. Stejné skupiny a jednotlivci z řad pravicových radikálů se tím snaží o koordinovaný postup v různých místech České republiky.

Jsme tak svědky toho, že se na různých místech, které se výrazně liší svou historií, velikostí, kapacitami, politickou reprezentací i sociální situací tamních obyvatel, snaží extremisté zneužívat problémů lidí a jejich nespokojenosti se sociální a politickou situací.

Tuto nespokojenost se snaží namířit proti skupině lidí, která je v České republice nejvíce ohrožena chudobou, diskriminací a obecně sociálním vyloučením. Zároveň s tím se také objevuje kritika nedostatečného zajištění bezpečí a veřejného pořádku a kritika údajně nespravedlivého systému sociálních dávek.

V reakci na opakující se protesty jsem 1. srpna tohoto roku svolala vládní pracovní skupinu pro řešení sociálních nepokojů. Skupina byla svolána na základě informací od Agentury pro sociální začleňování z míst, kde Agentura působí. Jejího jednání se vzhledem k závažnosti situace zúčastnil i premiér Jiří Rusnok a ministr vnitra Martin Pecina. Skupina projednala a schválila 8 návrhů na řešení eskalujících problémů v regionech. Jde například o potřebu přípravy zákona o sociálním bydlení, změny systému dávek pomoci v hmotné nouzi, řešení zadluženosti nejchudších obyvatel nebo o opětovné zavedení veřejné služby s bonifikací práce sociálně slabších.

Tyto návrhy reagují na dlouhodobě narůstající problémy vyplývající z nevyjasněných kompetencí a pravomocí státu a obcí v oblasti bydlení a sociálních politik, nepřehledného systému sociálních dávek, ze segregačních a diskriminačních politik některých obcí v oblasti bydlení, neexistující či nedostatečné politiky v oblasti sociálního bydlení, nedostatečné podpory sociálně znevýhodněných žáků ve školství, nedostatečné podpory sociálních služeb, neefektivního systému podpory zaměstnanosti, zejména v oblastech s vyšší mírou nezaměstnanosti, nízké participace občanů v lokálním kontextu a také často problematickému potírání drobné kriminality.

Významnou roli v šíření nenávistných nálad a často i nepravdivých informací zaměřených proti znevýhodněným skupinám obyvatel pak sehrává internet, zejména sociální sítě. Vyvrácení takto šířených informací není věnována dostatečná pozornost ze strany významných politických představitelů a chybí i efektivnější informování v oblasti systému sociálních dávek a multietnického soužití.

Těmto negativním trendům je třeba čelit rychlými a rozhodnými kroky. Proto v nejbližší době předložím vládě k projednání materiál s návrhy Pracovní skupiny, který bude obsahovat krátkodobé i dlouhodobé úkoly pro jednotlivé rezorty s jasně stanovenými termíny pro jejich splnění. Ty by měly významně přispět k řešení výše uvedených problémů.

Monika Šimůnková
Přečteno: 998x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

protiromský pochod, Demonstrace, Romové, Extremismus, Monika Šimůnková, tiskové prohlášeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo