romea - logo
9. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Dušan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Má jednání o romské integraci v Bruselu dopad na situaci Romů v ČR?

18.3.2015 17:00, (ROMEA)
FOTO: Lil Gipsy Girl by Dinc Turk
FOTO: Lil Gipsy Girl by Dinc Turk

Začátkem tohoto týdne proběhlo deváté zasedání Evropské platformy pro romskou inkluzi v Bruselu. Platforma, která se od roku 2009 zabývá základními problémy integrace romské menšiny, se zaměřuje i na řešení integračních politik v jednotlivých členských státech. Jaký vliv může mít na konkrétní oblasti a dění v České republice?

Server Romea.cz se zeptal na názor několika odborníků.

„Setkávání platformy má velký vliv na to, jak se Česká republika chová. Bez Evropské komise by realizování integrace nešlo, její finanční zdroje a možnosti jsou veliké. Díky zasedání se například romským neziskovkám povedlo dovést komisi k rozhodnutí zahájit s Českou republikou řízení pro porušení povinnosti v případě diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Tlak, který je ze strany Evropské komise vyvíjen na stát v oblasti začleňování, je důležitý,“ uvedl účastník letošního zasedání platformy Michal Miko ze Slova 21.

„Michal Miko: Setkávání platformy má velký vliv na to, jak se ČR chová. Bez Evropské komise by realizování integrace nešlo.“

David Beňák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Praze 14, je k dopadu platformy opatrnější. „Důležité to určitě je, na zasedání se věci shrnou, co se udělalo a co ne, je to dobré pro revizi a význam to má pro určité aktéry, ale ryzí dopad to nemá – a ani to nikdo nemůže čekat. Platforma má význam pro samotný koncept Evropské unie spíše než pro státy samotné. Pomohlo to ale třeba v tom, že se téma na půdě Evropské unie otevřelo,“ přiblížil.

Podobně situaci vidí Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců Krajského úřadu Středočeského kraje. „Je dobře, že se jednotlivé členské státy scházejí a diskutují spolu o tom, co se jim v této oblasti povedlo a co naopak ne. Nicméně si nemyslím, že by tato setkání zásadním způsobem ovlivnila život a postavení romských komunit v Evropě a v České republice. Všechno za nás holt Brusel nevyřeší, musíme ten problém intenzivně řešit doma, a to především s vládou a jednotlivými resorty,“ řekl Koky.

Nad rolí konkrétních delegátů se ve svém vyjádření zamyslel Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romských obětí holocaustu. „Platforma pro romskou inkluzi má svůj význam. O to důležitější je výběr jednotlivých delegátů národních států - s jakým předsevzetím na jednání jedou, jaké mají s řešeními ve svých zemích zkušenost a jak odvážně svůj názor prezentují,“ řekl. „Deklarovaný politický závazek členských států k provádění politik směřujících k zlepšení situace Romů je na můj vkus málo konkrétní. Rozumím tomu tak, že je pouze deklaratorní, že nemá úroveň materiálu, který by představoval vymahatelný závazek. Snad jen v rovině morální - a to je v tak závažné problematice, jako je řešení situace Romů, opravdu málo. Uvidíme, jak si jednotliví účastníci, především z řad občanských iniciativ, onen deklarovaný politický závazek v morální rovině ohlídají, a jak se případně budou domáhat jeho dodržení,“ dodal Růžička.

„David Beňák: Důležité to určitě je, ale ryzí dopad to nemá – a ani to nikdo nemůže čekat“.

Jako velký vidí dopad aktivity evropských institucí obecně na Českou republiku politoložka Edita Stejskalová. Jako příklad uvedla podobně jako Michal Miko „infrigement procedure“ – tedy řízení Evropské komise proti České republice kvůli diskriminaci romských dětí ve vzdělávání. „Díky tomu se otevřela debata, jaká do té doby neprobíhala. Otevřela se možnost změn, vstupování do procesu. Díky tomu byl odstraněn paragraf 16 školského zákona o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Tlak Evropské unie byl účinný a má význam,“ uvedla.

Miko rovněž přiblížil způsob, jakým účastníci platformy na zasedání jednají: „Evropská komise celkově změnila koncept romské platformy na více participativní pro občanskou společnost. V rámci prvního dne zasedání tak každý mohl říci svůj názor nebo nápad, na který poté reprezentace daného státu a Evropská komise odpovídaly. Dále je třeba říci, že se komise poprvé od zasedání platformy nebála použít termín anticiganismus, o tomto fenoménu otevřeně hovořit a zároveň své členské státy kritizovat.“

Přečteno: 1277x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Názory, EU, Integrace, Romové, Evropská platforma pro romskou inkluzi , Brusel, Česká republika



HLAVNÍ ZPRÁVY

Oslavy Mezinárodního dne Romů 2020 (Plakát: Ara Art)

videoVIDEO: Oslavy Mezinárodní dne Romů 2020 proběhnou na internetu. Ara Art pořádá galavečer Z obýváku do obýváku

7.4.2020 15:45, (AKTUALIZOVÁNO 8. 4. 2020, 20:00)
Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru odehrají na internetu. Na facebookové stránce tradičních pořadatelů oslav v Praze Ara Art najdou zájemci živé vysílání a společně mohou oslavit tento den u galavečera, který pořadatelé nazvali Z obýváku do obýváku. Živé oslavy pak přesunuli a naplánovali na 5. listopadu. Médiím to za organizátory sdělila Lucie Nemešová.
 celý článek

Romská vlajka (FOTO: Velvyslanectví USA)

videoRomové na celém světě oslavují svůj Mezinárodní den. Připomínají si počátky romského hnutí

7.4.2020 21:55
Ve středu 8. dubna 2020 oslaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Letos kvůli omezením způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 se celá řada akcí přesunula na internet. Romové si tak připomenou historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" ("romství").
 celý článek

Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30
Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo