romea - logo
21. července 2018 (sobota)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarský neonacista přijede na turnaj bojových sportů, Praha a Česká televize se od akce distancují, dalším to nevadí

Praha, 15.5.2013 16:30, (ROMEA)
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.
Maďarský neonacista Attila Petrovszki.

V pátek 17. května proběhne v pražských Vysočanech v aréně Sparty turnaj bojových sportů, na kterém je ohlášena i účast maďarského zápasníka Attily Petrovszkého, který se otevřeně hlásí k neonacismu. Hlavní město Praha a Česká televize, které organizátoři na webu a na plakátu uvádějí jako partnery galavečera se od celé akce distancují. Dalším osloveným partnerům účast neonacisty nevadí. Proti podpoře akce ze strany Městské části Praha 9 protestují zastupitelé za Stranu zelených. Na účast Petrovszkého v turnaji upozornila Antifašistická akce.

To, že se Attila Petrovszki otevřeně hlásí k neonacismu ukazuje jeho bohaté tetování nebo i fotografie, kde pózuje v tričku s nápisem neonacistické organizace Blood & Honour. "Motivy tetování hovoří jasně - portrét Adolfa Hitlera na prsou společně s hákovým křížem či portrét novodobé ikony neonacistů zpěváka britské neonacistické kapely Skrewdriver Iana Stuarta Donaldsona," uvedla ve svém mailu Antifašistická akce. Na potetovaném břiše si pak každý může přečíst i nápis Death of the Jews, což česky znamená smrt Židům.

Na videu z loňského roku Petrovszki po vyhraném zápasu zdraví publikum nacistickým pozdravem (v závěru, v 5:39).

ARCHIVNÍ VIDEO

Podle organizátorů bude Petrovszki během zápasu oblečený a není již prý aktivním podporovatelům neonacistického hnutí. "Tento bojovník byl nabídnut jeho manažerem a samozřejmě jsem nevěděl o jeho tetováních a názorech. Viděl jsem několik videí z jeho zápasů, kde nebylo nic podezřelého na jeho chování. Ocenil jsem pouze jeho kvality jako bojovníka a proto dostal smlouvu na zápas," uvedl pro server Romea.cz Pavel Touš, jeden z organizátorů turnaje, který jakmile zjistil, že by Petrovszki mohl mít něco společného s neonacismem, tak požádal o schůzku jeho manažera.

"Sešel jsem se s jeho manažerem 10. 5. v Brně, kde jsme celou situaci probrali. Byl jsem ubezpečen, že se tento bojovník bude pohybovat pouze oblečen (i v zápase) a zdrží se jakékoliv propagace. Dále mě manažer upozornil, že Attila Petrovzski už nepatří mezi aktivní podporovatele tohoto hnuti, snaží se aktivně věnovat sportu a svoji minulost nechat za sebou," dodal pro server Romea.cz Touš.

Organizátoři akce uvádějí jako partnery galavečera například hlavní město Praha, sportovní kanál České televize, městskou část Praha 9 nebo firmy PRE a Pepsico.

Hlavní město Praha se od akce ale distancovalo. "Hlavní město Praha není partnerem této akce. Magistrátní Odbor školství, mládeže a sportu, který má o této akci povědomí, navrhnul nulovou finanční podporu této akce na tento rok a členové grantové komise s tímto návrhem souhlasili. Proto navrhovaná podpora k této žádostí na schválení grantových podpor pro rok 2013 Radou hlavního města Prahy není žádná. Budeme kontaktovat organizátory s žádostí, aby naše logo stáhli," uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Podobně na informaci o partnerství  reagovala Česká televize, která uvedla, že není mediálním partnerem akce. "Organizátoři tuto informaci na svém webu uvedli chybně. Obratem jsme je proto na tuto skutečnost upozornili, logo ČT sport ze svého webu stáhnou. Česká televize jako instituce veřejné služby dává prostor ve svém vysílání většině aktuálních sportovních událostí, a proto vysílá i záznam této, divácky populární akce. Česká televize se ale zároveň řídí zákonem a pokud by v záběrech ze zápasu Attily Petrovszkého byl jakýmkoli způsobem propagován neonacismus, Česká televize tuto část neodvysílá," uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí České televize Michaela Fričová.

Loga hlavního města Praha a sportovního kanálu České televize však v době uveřejnění článku byla stále na webu organizátorů zveřejněna.

Představitelům městské části Praha 9 stačí ujištění pořadatelů, že neonacista na sobě bude mít během zápasu trikot. "Vedení MČ Praha 9 se jako, jako představitelům demokratických pravicových stran, jakákoliv propagace jakýchkoliv socialistických hnutí potlačujících občanské svobody příčí. Tím spíše, že se jedná o propagaci nacionálního socialismu, neodmyslitelně spjatého s hrůzami Druhé světové války a holocaustu," uvedl pro server Romea.cz zástupce starosty Prahy 9 Adam Vážanský, který zároveň řekl, že městská část podporu takovýchto hnutí jednoznačně odsuzuje.

"Vyžádali jsme si k této situaci i stanovisko organizátora. Ten nás ubezpečil, že zmiňovaný bojovník nastoupí v trikotu zakrývajícím celé tělo a navíc učiní prohlášení, ve kterém se za tento postoj z dob svého mládí omluví. Bohužel tetování, prý z těla odstranit nejde. MČ Praha 9 akci Heroes gate nepodporuje ani tak finančně, ale zejména v rovině pomoci organizátorům s propagací. Akce je totiž organizována na našem území a lidmi, kteří jsou občasné naší MČ. Navíc je to jedinečná možnost, jak mohou mladí sportovci vidět v akci kvalitní bojovníky. Podporujeme totiž sportovní akci a nikoliv její jednotlivé aktéry," dodal Vážanský.

Veřejným nošením tetování se symboly či postavami úzce související s (neo)nacismem, rasismem či antisemitismem se zápasník může dopustit trestného činu Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Podle Vážanského kontaktovalo vedení Prahy 9 Policii ČR, která bude celé vystoupení maďarského sportovce monitorovat.

Se stanoviskem vedení městské části Praha 9 však nesouhlasí zastupitelé za Stranu zelených. "Je to pro nás nová informace a my jednoznačně nesouhlasíme s podporou městské části Praha 9 akci, kde bude takový účastník. Budeme požadovat, aby městská část tuto akci nepodporovala," uvedl pro server Romea.cz Petr Pišoft, zastupitel na Praze 9 za Stranu zelených. Podle něj je vyjádření zástupce starosty Prahy 9 alibistické.

Účast člověka,  který má na břichu vytetován nápis smrt židům, nevadí ani dalšímu z partnerů - Pražské energetice, a. s. Stačí prý, že bude zápasit v trikotu. "S akcí jsme partnersky propojeni již několik let, každoročně probíhá zhodnocení spolupráce a dosud nebyl žádný důvod k řešení jakýchkoli excesů. Jinými slovy, byli jsme vždy spokojeni jak s návštěvností, tak se zviditelněním naší společnosti," uvedl pro server Romea.cz tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s. Petr Holubec. Firma podle něj nemá žádný vliv na výběr účastníků a ani žádné informace o jejich případných politických názorech a sympatiích.

"Vaše upozornění nebereme na lehkou váhu, okamžitě jsem kontaktoval pořadatele a mám k dispozici jejich prohlášení. Nemám důvod jim předem nedůvěřovat a věřím, že akce proběhne tak, jak popsali i Vám, to znamená závodník v triku se skrytými provokativními obrazci, jeho ujištění o bezproblémovém vystoupení atd.," dodal Holubec.

Organizátoři přiznávají, že pokud by všechny informace věděli včas, účast Petrovszkého by odmítli. "Pokud se ptáte jestli bych bral tohoto bojovníka, kdybych věděl všechny skutečnosti, odpovídám ne. Tento zápas proběhne, věřím, bez komplikací a hodnocení ponechejme po akci," uvedl na závěr Pavel Touš, jeden z organizátorů.

"Veřejným nošením, tedy před více než třemi lidmi, tetování se symboly či postavami úzce související s (neo)nacismem, rasismem či antisemitismem se zápasník může dopustit trestného činu Projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka (§404 trestního zákoníku). Za ten mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Soud však může přistoupit i k progresivnějšímu trestu. Může pachateli uložit povinnost tetování odstranit, trest zákazu pobytu či trest zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce," uvádí se v právním stanovisku, které má server Romea.cz k dispozici.

Přečteno: 21079x

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Neonacismus, Rasismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Tomia Okamury kvůli rasistickým a nenávistným výrokům

18.7.2018 13:04
Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.
 celý článek

Jubilejní 20. ročník mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm (FOTO: Marek Štěpán)

Rožnovský skanzen bude o víkendu hostit festival romské hudby

18.7.2018 12:18
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bude o víkendu hostit hudební festival Romská píseň. Tradiční akce se tam uskuteční 24. rokem. Festival v sobě snoubí temperamentní romské, maďarské i rumunské rytmy, řekla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
 celý článek

Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Římě odsoudil čtyři pachatele pogromu na romský tábor v Turíně

18.7.2018 0:40
Čtyři lidé byli v pátek v Římě uznáni vinnými z rasové a etnické nenávisti za vypálení romského tábora na turínském předměstí Vallette v roce 2011. Činu se dopustili poté, co dospívající dívka falešně obvinila dva Romy ze znásilnění. Informovala o tom agentura ANSA.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo