romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Magdaléna Karvayová přes ostrou šikanu a další překážky úspěšně studuje

Praha, 23.11.2012 10:51, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Romka Magdaléna Karvayová to neměla v životě kvůli své barvě pleti jednoduché, ale nakonec to dotáhla vysoko. Od mala čelila projevům nenávisti, mezi spolužáky kamarádů příliš neměla a u učitelů se také dočkala ústrků, i když by podle známek měla být chápána jako nadaná žačka. Na mezinárodní gymnázium se přihlásila, aby se vymanila z nepříjemného prostředí - a uspěla. Rozhovor s ní přinesl server Novinky.cz

Co dělal váš otec?
Otec měl jako živnost věštění, ale měl vystudovanou VŠ. Po převratu mu ji ale neuznali. Matka je uklízečka.

Vyrůstala jste v širší romské komunitě?
V Jíncích u Příbrami byly tehdy jen asi tři rodiny Romů, ale rodina nás navštěvovala věčně, takže jsem byla v romské komunitě v kuse.

Potýkali jste se s projevy nesnášenlivosti a předsudky?
Ze začátku ano. Nejen ve škole jsem měla konflikty s o pár let staršími dětmi. Když jsem třeba šla do obchodu, tak už tam čekal kluk, který mě vzal pod krkem. Teď už se to zmírnilo, všichni nás tam znají.

Jak moc vás motivovali rodiče k učení?
Rodiče mě podporovali, ale motivace šla hlavně ze mě. Měla jsem ještě dva malé sourozence, o které jsem se musela starat, a od nich jsem utíkala s tím, že se musím učit.

Jaké to bylo ve škole?
To byla katastrofa. Na celé škole jsme byly jen dvě Romky. Neměla jsem tam žádné kamarády, snad jednu holčinu a ze strany spolužáků jsem zažívala šikanu. Když jsem třeba jen prošla chodbou, tak do mě kluk strčil a řekl „vypadni, ty tlustá cikánko“, nebo mi strkali hlavu do záchodu. Když jsem si stěžovala třídní učitelce, tak mě jenom pohladila po tváři a řekla „ty si zas jenom vymýšlíš“ a tím to haslo. Takže otec musel být ve škole každý den, ale ředitel mu to jen odkýval a druhý den to bylo to samé.

Jaké jste měla výsledky?
Nikdy jsem neměla trojku. Snažila jsem se bojovat, abych jim dokázala, že se učím i líp než oni, tak proč se tak ke mně chovají? Pak už to ale tak eskalovalo, že se ze mě začal stávat agresivní člověk, a to se ani mně ani rodině nelíbilo. Tak jsme se rozhodli, že půjdu na Mezinárodní gymnázium v Hluboké, kde se učí jen cizinci a multikulturní prostředí mě lákalo. Šla jsem tam ve 12 letech na víceleté gymnázium.

Jak reagovalo okolí, když jste se dostala na gymnázium?
Učitelé ze ZŠ mi říkali, ať to ani nezkouším, a pak tomu žádný z nich nechtěl věřit. Ale když jsem dostala ocenění za nejlepšího studenta měsíce, otec jim to tam donesl. Sourozenci pak na tu základku také chodili, potýkali se s problémy, ale už ne s takovými jako já.

Jaké to bylo na gymnáziu?
To byl naprosto opačný extrém. Když jsem tam přišla, tak mě vychovatelé objali a dali mi pusu. Po celých šest let se tam ke mně všichni tak chovali. Má angličtina nebyla zdaleka tak dobrá, abych jí mohla studovat, ale učitelé mi pomáhali. Během několika měsíců jsem se tam integrovala. Mezi samými cizinci už nebyl důvod k diskriminaci, naopak byla jsem pro ně něco extra, protože tam měli různé cizince, ale Romku ještě ne.

Proč studujete zrovna komparativní práva?
I vzhledem k tomu, co jsem zažila dříve, jsem se rozhodla pomáhat lidem, protože určitě nejsem jediná. Rozhodovala jsem se mezi psychologií a právy, a ta mi nakonec připadala efektivnější. Chci se věnovat lidským právům, vzdělání a hlavně romské menšině.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Novinky.cz
Přečteno: 908x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Romové, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo