romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pražský magistrát se nestane hate free zónou, násilí ale odsuzuje

29.4.2016 10:25
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)
Magistrát hlavního města Prahy (Nová radnice) na Mariánském náměstí (Ilustrační FOTO: Petr Novák, Wikipedia)

Pražský magistrát se nestane hate free zónou. Zastupitelé návrh Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) nepodpořili dostatečným počtem hlasů. V usnesení ale odmítli veškeré násilí, ať je jeho inspirací jakákoliv politická ideologie.

Záměrem návrhu bylo vyjádřit podporu kavárnám, obchodům a dalším místům, která o víkendu sprejeři pomalovali hesly a nacistickými symboly. Útoky odsoudila ve středu i vláda. Kampaň HateFree Culture je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů.

"Před týdnem v Praze skupina obyvatel, zaměření neonacistického, v podstatě pohrozila jiné skupině lidí. A my se tu teď nepasujeme, jestli je něco levicové nebo pravicové, ale říkáme, že je to nepřípustné," řekl v diskusi zastupitelů Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice).

Symbolem HateFree je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně lepí na dveře či výlohy. "My Češi máme strašně krátkou historickou paměť. A takové nálepky asi potřebujeme," řekl v debatě zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09).

Ve třicátých letech byly pomalovávány židovské obchody v nacistickém Německu. Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je zlo vyhrožovat někomu smrtí, ať to dělá anarchista či nacista. "Stejné zlo je malovat hákové kříže jako srp a kladivo," dodal.

Občanští demokraté pro návrh hlasovat odmítli, HateFree si spojují s levicovým extremismem. Požadovali proto do usnesení doplnit odsouzení útoků na restauraci Řízkárna ze strany anarchistů, předkladatel návrhu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) doplnil formulaci o "jakékoliv politické ideologii". Pro první část usnesení o odmítnutí násilí hlasovalo 44 přítomných zastupitelů jednohlasně, k zapojení do HateFree kampaně chyběly dva hlasy.

Vandal si místa vybral zřejmě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo hate free (česky "bez nenávisti"), tedy toleranci k menšinám nebo uprchlíkům. Policisté vyšetřují po víkendu sedm případů a po vinících pátrají. Vyšetřování bylo rozšířeno z podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení hrozí pachatelům až tři roky vězení.

Přečteno: 819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, HateFree Culture, úřad, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo