Pražský magistrát se nestane hate free zónou, násilí ale odsuzuje

Pražský magistrát se nestane hate free zónou. Zastupitelé návrh Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) nepodpořili dostatečným počtem hlasů. V usnesení ale odmítli veškeré násilí, ať je jeho inspirací jakákoliv politická ideologie.
Záměrem návrhu bylo vyjádřit podporu kavárnám, obchodům a dalším místům, která o víkendu sprejeři pomalovali hesly a nacistickými symboly. Útoky odsoudila ve středu i vláda. Kampaň HateFree Culture je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů.
"Před týdnem v Praze skupina obyvatel, zaměření neonacistického, v podstatě pohrozila jiné skupině lidí. A my se tu teď nepasujeme, jestli je něco levicové nebo pravicové, ale říkáme, že je to nepřípustné," řekl v diskusi zastupitelů Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice).
Symbolem HateFree je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně lepí na dveře či výlohy. "My Češi máme strašně krátkou historickou paměť. A takové nálepky asi potřebujeme," řekl v debatě zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09).
Ve třicátých letech byly pomalovávány židovské obchody v nacistickém Německu. Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je zlo vyhrožovat někomu smrtí, ať to dělá anarchista či nacista. "Stejné zlo je malovat hákové kříže jako srp a kladivo," dodal.
Občanští demokraté pro návrh hlasovat odmítli, HateFree si spojují s levicovým extremismem. Požadovali proto do usnesení doplnit odsouzení útoků na restauraci Řízkárna ze strany anarchistů, předkladatel návrhu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) doplnil formulaci o "jakékoliv politické ideologii". Pro první část usnesení o odmítnutí násilí hlasovalo 44 přítomných zastupitelů jednohlasně, k zapojení do HateFree kampaně chyběly dva hlasy.
Vandal si místa vybral zřejmě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo hate free (česky "bez nenávisti"), tedy toleranci k menšinám nebo uprchlíkům. Policisté vyšetřují po víkendu sedm případů a po vinících pátrají. Vyšetřování bylo rozšířeno z podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení hrozí pachatelům až tři roky vězení.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Praha a vláda udělají opatření motivující uprchlíky k přesunu z přetížených míst
- ŽIVĚ Hudba na parníku: Sára Kaliášová, Vojta Lavička a Tibor Žida
- Světový romský festival Khamoro zavítal i do uprchlického tábora v pražské Troji. Zahrál tam houslista Vojta Lavička s bratry Surmajovy
- Národopisné muzeum ukáže romské výtvarné umění
- Ve stanovém táboře v Malešicích se první den ubytovalo 92 romských uprchlíků z Ukrajiny
- Hejtmani kritizují záměr uzavřít pražské centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům. Rakušan tvrdí, že vše zvládne i bez Prahy
- Praha končí s přijímáním ukrajinských uprchlíků a zavírá pro ně centrum ve Vysočanech
- Druhý uprchlický stanový tábor dokončili hasiči v Praze Malešicích
- Umělci na Hlavním nádraží se snaží romským uprchlíkům alespoň trochu zpříjemnit špatnou situaci. Aktivity cílí především na děti
- Romské uprchlíky z Ukrajiny tady nechceme, křičí starostka ODS z Prahy 5. Stejně tak se nelíbí stanové městečko v Malešicích starostce Prahy 10
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- VIDEO: V neděli v Praze začíná 24. ročník festivalu romského umění Khamoro
Štítky:
Domácí, HateFree Culture, úřad, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY
