romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Majitelé vepřína v Letech nevylučují, že by objekt prodali. Intenzivně o tom uvažují poslední dva roky

5.9.2016 17:21
Aktivisté zahájili 13. května 2014 blokádu vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy. (FOTO: ČTK)
Aktivisté zahájili 13. května 2014 blokádu vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy. (FOTO: ČTK)

Majitelé vepřína v Letech na Písecku nevylučují, že by objekt stojící na místě bývalého koncentračního romského tábora prodali. Jsou ochotni jednat i o výměně za jiný objekt vhodný pro chov prasat, řekl Jan Čech, místopředseda představenstva společnosti AGPI, která vepřín vlastní.

Vláda preferuje výkup vepřína, řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Právě na jeho žádost vláda odtajnila své březnové usnesení, v němž potvrdila své odhodlání ukončit provoz velkovýkrmny na pietním místě. Dienstbier zdůraznil, že se problematice tábora věnoval od svého nástupu do funkce.

"My se snažíme najít řešení osmnáct let. Ale zatím jsou veškerá jednání obecná," řekl ČTK Čech. Dodal, že majitelé vepřína intenzivněji uvažují o odchodu z Let poslední dva roky. Jejich názor ovlivnilo mimo jiné i chování aktivistů skupiny Konexe. "Když jsme viděli ty jejich demonstrace a přivazování se k našim plotům a nákladním autům, tak jsme si řekli, jestli má cenu se pořád nervovat," uvedl Čech.

Dodal však, že vláda jim nikdy v minulosti nenabídla žádné konkrétní řešení. To znamená, že se nehovořilo o přesné částce, případně objektu, jenž by připadal v úvahu jako náhrada. "Ani my jsme zatím nevyčíslili, kolik by podle našich představ vepřín stál," uvedl Čech.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil za druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

Přečteno: 1147x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, pietní místo, památník, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo