romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Makléřka diskriminovala Romku kvůli bydlení, tvrdí ombudsmanka

4.6.2015 15:36
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)

Za ukázkový příklad diskriminace považuje ombudsmanka Anna Šabatová přístup realitní makléřky Elišky Noskové, která na přání klienta odmítla poskytnout byt Romce. Veřejná ochránkyně práv to řekla ČTK při dnešní návštěvě Ústeckého kraje. Civilní spor mezi Lenkou Balogovou a makléřkou o nemajetkovou újmu kvůli údajné diskriminaci začne u litoměřického okresního soudu na konci června. Balogová makléřku zažalovala o omluvu a 100.000 korun za to, že předstírala zájem o pronájem bytu, ale byla odmítnuta s vysvětlením, že majitel bytu si ho nepřeje Romům pronajmout.

Spor má počátek v roce 2013, kdy veřejný ochránce práv na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Šlo o ověření případů jednání realitních makléřů, kteří odmítali zprostředkovat nájemní bydlení Romům s odůvodněním, že si to majitel bytu nepřeje. Dvě pracovnice na žádost ombudsmanky zatelefonovaly do realitních kanceláří s tím, že se představily jako Romky a požádaly o zprostředkování nájemního bytu. Makléři jim následně sdělili, že byt jim nezprostředkují, protože v nich jejich majitelé nechtějí mít nastěhované romské rodiny. Balogová kvůli odmítnutí podala žalobu pro nemajetkovou újmu.

Podle Šabatové šlo o typický příklad diskriminace. "Jenom na ten fakt, že ta paní má romské jméno, následovala otázka, zda je Romka. Na to následovala informace, že si nemůže jít prohlédnout byt. Byla to diskriminace v krystalické podobě," řekla ombudsmanka.

Šabatová od litoměřického soudu čeká odpověď na to, zda i v případě předstírání zájmu o byt může utrpět důstojnost odmítnutého klienta. "I když my víme, že v tu chvíli sama bydlení nesháněla, ale mohla ho shánět za rok za dva a ona byla zasažena ve své důstojnosti. A jde o to, jak na to bude soud nahlížet," uvedla Šabatová.

Majitelka realitní kanceláře Nosková už dříve zdůraznila, že realitní makléři musejí respektovat přání klienta, který výslovně nechtěl ve svém bytě ubytovat Romy. "Je to realita, že většina lidí nechce Romům pronajímat byty, protože už mají špatné zkušenosti - zničené byty, ukradené a rozprodané vybavení bytů," uvedla Nosková.

„Ochránkyně netvrdí, že pronajímatel musí uzavřít smlouvu s kýmkoliv, v tomto případě s romským zájemcem. Pouze důrazně upozorňuje, že zákon porušuje ten, kdo zájemce bez dalšího zkoumání odmítne pouze a jen ze zakázaného důvodu (rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru). V tomto případě šlo o etnickou příslušnost. Ochránkyně opakuje, že realitní kanceláře zájemce odmítaly, jakmile zjistily, že jde o Roma. Nic jiného o žadateli nevěděly,“ uvedla již dříve Šabatová.

Makléřku podporují Svobodní, na její podporu založili transparentní účet. Jejich cílem je vybrat polovinu částky, kterou požaduje Balogová a kterou by případně musela makléřka zaplatit. K dnešnímu dni je podle zjištění ČTK na účtu přes 65.000 korun.

Přečteno: 1571x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Ombudsmanka, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo