romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Makléřka diskriminovala Romku kvůli bydlení, tvrdí ombudsmanka

4.6.2015 15:36
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)
Anna Šabatová v pořadu Otázky Václava Moravce 23. 2. 2014 (Reprofoto: Česká televize)

Za ukázkový příklad diskriminace považuje ombudsmanka Anna Šabatová přístup realitní makléřky Elišky Noskové, která na přání klienta odmítla poskytnout byt Romce. Veřejná ochránkyně práv to řekla ČTK při dnešní návštěvě Ústeckého kraje. Civilní spor mezi Lenkou Balogovou a makléřkou o nemajetkovou újmu kvůli údajné diskriminaci začne u litoměřického okresního soudu na konci června. Balogová makléřku zažalovala o omluvu a 100.000 korun za to, že předstírala zájem o pronájem bytu, ale byla odmítnuta s vysvětlením, že majitel bytu si ho nepřeje Romům pronajmout.

Spor má počátek v roce 2013, kdy veřejný ochránce práv na základě podnětů testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Šlo o ověření případů jednání realitních makléřů, kteří odmítali zprostředkovat nájemní bydlení Romům s odůvodněním, že si to majitel bytu nepřeje. Dvě pracovnice na žádost ombudsmanky zatelefonovaly do realitních kanceláří s tím, že se představily jako Romky a požádaly o zprostředkování nájemního bytu. Makléři jim následně sdělili, že byt jim nezprostředkují, protože v nich jejich majitelé nechtějí mít nastěhované romské rodiny. Balogová kvůli odmítnutí podala žalobu pro nemajetkovou újmu.

Podle Šabatové šlo o typický příklad diskriminace. "Jenom na ten fakt, že ta paní má romské jméno, následovala otázka, zda je Romka. Na to následovala informace, že si nemůže jít prohlédnout byt. Byla to diskriminace v krystalické podobě," řekla ombudsmanka.

Šabatová od litoměřického soudu čeká odpověď na to, zda i v případě předstírání zájmu o byt může utrpět důstojnost odmítnutého klienta. "I když my víme, že v tu chvíli sama bydlení nesháněla, ale mohla ho shánět za rok za dva a ona byla zasažena ve své důstojnosti. A jde o to, jak na to bude soud nahlížet," uvedla Šabatová.

Majitelka realitní kanceláře Nosková už dříve zdůraznila, že realitní makléři musejí respektovat přání klienta, který výslovně nechtěl ve svém bytě ubytovat Romy. "Je to realita, že většina lidí nechce Romům pronajímat byty, protože už mají špatné zkušenosti - zničené byty, ukradené a rozprodané vybavení bytů," uvedla Nosková.

„Ochránkyně netvrdí, že pronajímatel musí uzavřít smlouvu s kýmkoliv, v tomto případě s romským zájemcem. Pouze důrazně upozorňuje, že zákon porušuje ten, kdo zájemce bez dalšího zkoumání odmítne pouze a jen ze zakázaného důvodu (rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru). V tomto případě šlo o etnickou příslušnost. Ochránkyně opakuje, že realitní kanceláře zájemce odmítaly, jakmile zjistily, že jde o Roma. Nic jiného o žadateli nevěděly,“ uvedla již dříve Šabatová.

Makléřku podporují Svobodní, na její podporu založili transparentní účet. Jejich cílem je vybrat polovinu částky, kterou požaduje Balogová a kterou by případně musela makléřka zaplatit. K dnešnímu dni je podle zjištění ČTK na účtu přes 65.000 korun.

Přečteno: 1583x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Ombudsmanka, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo