romea - logo
26. ledna 2020 (neděle)
svátek má Zora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Ani čtyři roky po násilné smrti Roma Ľudovíta K. nezazněl rozsudek

17.12.2015 13:21
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

V polovině prosince měl Okresní soud v Sokolově vyslechnout závěrečné řeči a vyhlásit prvoinstanční rozsudek v případu, o kterém jsme informovali zde a zde a zde. V květnu roku 2012 zaútočili v západočeském městečku Kynšperk dva místní policisté během nočního zásahu na neozbrojeného místního občana Ľudovíta K. Oba ho osobně znali; předtím jej už vícekrát vyšetřovali kvůli podezření z trestného činu domácího násilí.

V daných případech se Ľudovít K. vždy na vyzvání uklidnil. Byl to zcela zdravý člověk, nebral drogy, danou noc neměl v krvi ani kapku alkoholu, nekladl odpor, nikoho nezranil, přesto následky zcela bezdůvodného policejního zásahu nepřežil. Dva dny po něm v místní nemocnici zemřel.

V polovině října soudce Milan Tomeš ještě oznámil, že v prosinci zazní závěrečné řeči. Nyní se rozhodl zadat další znalecký posudek z oboru soudního lékařství o příčině smrti zemřelého. Dva takové posudky sice už má, ale ani po vzájemné konfrontaci před soudem se znalci nemohli shodnout na svých hlavních závěrech.

První posudek zpracovali sokolovští znalci Rudolf Macháček a Tereza Balcarová hned po smrti zemřelého. Druhý sepsal Jiří Hladík z Ústavu soudního lékařství z nemocnice na pražských Vinohradech spolu s kolegy za renomovanou třetí lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Podle Hladíka mohl za smrt Roma policejní zásah. Dušení, které mu údajně způsobili policisté, zapříčinilo otok mozku a po dvou dnech i smrt pacienta. Podle Macháčka a Balcarové nelze přímou souvislost těchto dvou jevů stoprocentně prokázat. Jako možnou příčinu smrti nejdříve navrhli spontánní epileptický záchvat, nyní mluví ještě o dalších možnostech. Lékaři však u Ľudovíta K., který celý život aktivně sportoval, před jeho smrtí nikdy neobjevili žádné známky závažného onemocnění.

Když se Češi nedokážou dohodnout, rozhodne Morava

K názoru sokolovských znalců se v prosinci připojil i znalec z oboru farmakologie Josef Bakeš. Příčinou úmrtí bylo podle něj selhání srdce bez cizího zavinění. „K tomu mohlo dojít následkem onemocnění srdce nebo také například užívání anabolických steroidů," uvedl ve svém posudku. Podle něj trpěl Ľudovít K. chronickým onemocněním jater, které ukazovalo na špatnou životosprávu, případně i časté užívání alkoholu. Jenže pitevní zpráva z pera Macháčka žádné příznaky takových onemocnění neuvádí.

Soudce Milan Tomeš k tomu podle Sokolovského deníku uvedl: „Máme dva znalecké posudky z oboru soudní medicíny. Jeden je ze zdejšího sokolovského pracoviště, druhý je z Prahy. Tyto dva znalecké posudky se totálně rozešly v závěrech. To znamená, že se tam neshodujeme v tom, jaký je důvod zdravotního následku, který byl shledán.“ Ani poté, co byli znalci v říjnu seznámeni s obsahem dalších odborných vyjádření, která byla pořízena v mezidobí, se neshodli na žádných závěrech. „Musí tedy nastoupit revizní znalecký posudek ústavní formou," vysvětlil Tomeš.

Proto soud odročil líčení na březen příštího roku, kdy snad zazní závěry revizního posudku, který má na žádost soudu vypracovat olomoucký Ústav soudního lékařství. Policisté z Kynšperku nad Ohří tedy i nadále musejí čelit obžalobě z usmrcení člověka z nedbalosti a stejně jako pozůstalé děti zemřelého nadále čekat na spravedlivý rozsudek. Prvoinstanční rozsudek tedy nezazní ani čtyři roky po smrti Ľudovíta K.

Dodatek

Na závěr jedna dobrá zpráva: V loňském červnu jsem informoval o tom, že byl obžalován Dušan S., švagr zemřelého a důležitý svědek v případu jeho smrti. Dalšího svědka v této kauze, Jakuba S., měl nejdříve v Kynšperku mlátit a kdesi v lese se později pokusit ho zapálit v rámci pomsty za to, že křivě svědčí v prospěchu obžalovaných policistů.

Dne 17. prosince 2015 rozhodl sokolovský soudce Milan Tomeš, že Dušan S. je zcela nevinen. Jednalo se o provokaci policistů, kteří potřebovali udělat ze svědka pachatele. Státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání. Křivě obžalovanému Dušanu S., romskému dělníkovi z Kynšperku a švagrovi zemřelého Ľudovíta K. před soudem do značné míry pomohlo, že na rozdíl od údajně poškozeného Jakuba S. celý život pracuje.

Přečteno: 894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo