romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Markus Pape: Ani čtyři roky po násilné smrti Roma Ľudovíta K. nezazněl rozsudek

17.12.2015 13:21
Markus Pape. Foto: František Kostlán
Markus Pape. Foto: František Kostlán

V polovině prosince měl Okresní soud v Sokolově vyslechnout závěrečné řeči a vyhlásit prvoinstanční rozsudek v případu, o kterém jsme informovali zde a zde a zde. V květnu roku 2012 zaútočili v západočeském městečku Kynšperk dva místní policisté během nočního zásahu na neozbrojeného místního občana Ľudovíta K. Oba ho osobně znali; předtím jej už vícekrát vyšetřovali kvůli podezření z trestného činu domácího násilí.

V daných případech se Ľudovít K. vždy na vyzvání uklidnil. Byl to zcela zdravý člověk, nebral drogy, danou noc neměl v krvi ani kapku alkoholu, nekladl odpor, nikoho nezranil, přesto následky zcela bezdůvodného policejního zásahu nepřežil. Dva dny po něm v místní nemocnici zemřel.

V polovině října soudce Milan Tomeš ještě oznámil, že v prosinci zazní závěrečné řeči. Nyní se rozhodl zadat další znalecký posudek z oboru soudního lékařství o příčině smrti zemřelého. Dva takové posudky sice už má, ale ani po vzájemné konfrontaci před soudem se znalci nemohli shodnout na svých hlavních závěrech.

První posudek zpracovali sokolovští znalci Rudolf Macháček a Tereza Balcarová hned po smrti zemřelého. Druhý sepsal Jiří Hladík z Ústavu soudního lékařství z nemocnice na pražských Vinohradech spolu s kolegy za renomovanou třetí lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Podle Hladíka mohl za smrt Roma policejní zásah. Dušení, které mu údajně způsobili policisté, zapříčinilo otok mozku a po dvou dnech i smrt pacienta. Podle Macháčka a Balcarové nelze přímou souvislost těchto dvou jevů stoprocentně prokázat. Jako možnou příčinu smrti nejdříve navrhli spontánní epileptický záchvat, nyní mluví ještě o dalších možnostech. Lékaři však u Ľudovíta K., který celý život aktivně sportoval, před jeho smrtí nikdy neobjevili žádné známky závažného onemocnění.

Když se Češi nedokážou dohodnout, rozhodne Morava

K názoru sokolovských znalců se v prosinci připojil i znalec z oboru farmakologie Josef Bakeš. Příčinou úmrtí bylo podle něj selhání srdce bez cizího zavinění. „K tomu mohlo dojít následkem onemocnění srdce nebo také například užívání anabolických steroidů," uvedl ve svém posudku. Podle něj trpěl Ľudovít K. chronickým onemocněním jater, které ukazovalo na špatnou životosprávu, případně i časté užívání alkoholu. Jenže pitevní zpráva z pera Macháčka žádné příznaky takových onemocnění neuvádí.

Soudce Milan Tomeš k tomu podle Sokolovského deníku uvedl: „Máme dva znalecké posudky z oboru soudní medicíny. Jeden je ze zdejšího sokolovského pracoviště, druhý je z Prahy. Tyto dva znalecké posudky se totálně rozešly v závěrech. To znamená, že se tam neshodujeme v tom, jaký je důvod zdravotního následku, který byl shledán.“ Ani poté, co byli znalci v říjnu seznámeni s obsahem dalších odborných vyjádření, která byla pořízena v mezidobí, se neshodli na žádných závěrech. „Musí tedy nastoupit revizní znalecký posudek ústavní formou," vysvětlil Tomeš.

Proto soud odročil líčení na březen příštího roku, kdy snad zazní závěry revizního posudku, který má na žádost soudu vypracovat olomoucký Ústav soudního lékařství. Policisté z Kynšperku nad Ohří tedy i nadále musejí čelit obžalobě z usmrcení člověka z nedbalosti a stejně jako pozůstalé děti zemřelého nadále čekat na spravedlivý rozsudek. Prvoinstanční rozsudek tedy nezazní ani čtyři roky po smrti Ľudovíta K.

Dodatek

Na závěr jedna dobrá zpráva: V loňském červnu jsem informoval o tom, že byl obžalován Dušan S., švagr zemřelého a důležitý svědek v případu jeho smrti. Dalšího svědka v této kauze, Jakuba S., měl nejdříve v Kynšperku mlátit a kdesi v lese se později pokusit ho zapálit v rámci pomsty za to, že křivě svědčí v prospěchu obžalovaných policistů.

Dne 17. prosince 2015 rozhodl sokolovský soudce Milan Tomeš, že Dušan S. je zcela nevinen. Jednalo se o provokaci policistů, kteří potřebovali udělat ze svědka pachatele. Státní zástupce si ponechal lhůtu na případné odvolání. Křivě obžalovanému Dušanu S., romskému dělníkovi z Kynšperku a švagrovi zemřelého Ľudovíta K. před soudem do značné míry pomohlo, že na rozdíl od údajně poškozeného Jakuba S. celý život pracuje.

Přečteno: 888x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo