romea - logo
5. prosince 2020 (sobota)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maláčová: MPSV má připravený plán otevírání sociálních služeb

16.4.2020 10:13
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Ministerstvo práce má připravený plán postupného obnovení provozu sociálních služeb, které musely přestat v polovině března kvůli možnému šíření nákazy koronavirem fungovat. Otevírání se bude řídit doporučeními epidemiologů. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) podle svého šéfa Jiřího Horeckého připravuje i svůj vlastní plán postupného otevírání zařízení pro postižené či seniory, který pak chce ministerstvu předat.

"Máme plán hotový. Potřebujeme ještě znát čísla za Velikonoce (počty nakažených). Postup bude záviset na těchto výsledcích a na stanovisku epidemiologů. Chceme být konzervativnější, protože se jedná o ty nejzranitelnější (klienty)," uvedla Maláčová.

Vedení resortu ve středu jednalo o situaci se zástupci organizací a zařízení, která péči potřebným poskytují. Ministryně v úterý večer uvedla, že "možná nazrál čas povolit šrouby", ale poskytovatelé jednotlivých služeb se nejdřív musí shodnout na postupu.

Asociace poskytovatelů by mohla mít svůj návrh hotový do konce týdne. "Připravujeme svůj plán jak vracet uzavřené služby do provozu, a to i s ohledem na poptávku (od potřebných). Předáme ho ministerstvu práce," uvedl Horecký. Doufá v to, že by si resort mohl návrhy osvojit.

Podle představ asociace by se nejdřív mohly obnovit takzvané nízkoprahové služby s prací v terénu pro postižené děti a rodiny. Komunikace s odborníky by mohla fungovat aspoň na dálku. V případě potřeby by pak pracovníci domácnost mohli navštívit. Následovalo by otevření denních stacionářů pro handicapované děti i dospělé, a to třeba s omezeným počtem klientů. Teprve poté by se otevřely denní stacionáře pro seniory a úplně nakonec týdenní seniorské stacionáře, a to za zpřísněných hygienických a ochranných opatření. Jednotlivé typy pomoci by začínaly znovu fungovat v týdenních či čtrnáctidenních intervalech jako obchody a jiné provozy, přiblížil Horecký možný scénář asociace.

Lidé, kteří museli zůstat po uzavření sociálních služeb s postiženými či staršími členy domácnosti doma, mohou pobírat ošetřovné. Stát ho doplatí za dobu, než se zařízení znovu otevřou. U zaměstnanců činí částka na den 60 procent denního základu příjmu, u živnostníků pak 424 korun. Ministryně už oznámila, že bude navrhovat zaměstnancům zvýšení ošetřovného na 80 procent základu příjmu, a to zpětně od dubna. Zda by se mohla upravit i dávka pro osoby samostatně výdělečně činné, není zatím jasné.

Maláčová už dřív zmínila také to, že plánuje pro sociální služby mimořádné dotace. Pokrýt by měly nejspíš náklady zařízení kvůli opatřením proti šíření nákazy a možná i příplatky pro personál. Následovat bude jednání o případné sumě s ministerstvem financí.

Přečteno: 1062x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, sociální práce, sociální služby, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo