Maláčová: Vláda se zatím nedohodla na podobě zvýšení přídavků

Vláda se ani v pondělí nedohodla na navýšení přídavků na děti. Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ale ne na tom, kolik dětí by ji mělo dostávat. Po jednání kabinetu to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Nyní přídavek dostává asi 240.000 dětí z domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Ročně to stojí asi 2,3 miliardy korun. Podle projednávané novely o sociální podpoře by se částka měla zvednout o 26 procent a hranice příjmu posunout na 3,4 či 3,6násobku minima. Návrh počítal původně i s trojnásobkem minima.
"Nedohodli jsme se tak jako už v minulosti. K mému politování. Jsem situací velmi rozčarovaná," uvedla Maláčová. Řekla, že při dohodě o rozpočtu svého úřadu s ministerstvem financí měla dvě podmínky. Zmínila projednání novely o sociálních službách ve vládě do konce října a schválení navýšení přídavků. "To se také nestalo. Budu teď přemýšlet co s tím," dodala ministryně práce.
Přídavky nyní činí pro děti do šesti let 500 korun, pro děti od šesti do 15 let 610 korun a pro studenty od 15 do 26 let 700 korun. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Podle novely by se nově mělo podle věku dítěte poskytovat 630, 770 a 880 korun, v rodinách s pracujícím rodičem pak zas o 300 korun víc. Na přidání je shoda.
Maláčová původně v novele navrhovala tři příjmové hranice pro získání přídavků. Bylo to posunutí na trojnásobek, 3,4 či 3,6násobek životního minima. Znamenalo by to, že by dávku mohlo pobírat o 100.000, 250.000 či 350.000 dětí víc než nyní. Stálo by to navíc 1,7 miliardy, 3,6 miliardy či 4,9 miliardy korun. V projednávaném rozpočtu na příští rok tyto výdaje ale nejsou. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by příjem pro nárok na dávku měl zůstat na částce do 2,7násobku minima.
Podle Maláčové je navýšení přídavků a rozšíření okruhu rodin "investicí do spotřeby". Ministryně zmínila, že na domácnosti s dětmi dopadla epidemie a krize.
Podle novely by se přídavky měly zvednout od ledna. Aby se upravily, musel by zákon schválit po vládě i Parlament a podepsat prezident. Zbývá na to měsíc.
Zvýšení přídavků doporučovali někteří odborníci jako pomoc rodinám s nižším příjmem v koronavirové krizi. Členové vlády záměr zmínili poprvé v červnu. V září při vyjednávání o rozpočtu Maláčová požadovala na přídavky o 4,5 miliardy víc. Schillerová tehdy řekla, že není možné částku zahrnout do výdajů, protože novela ještě neplatí. O sumě byla ale ochotná jednat.
Kam dál:
- Babiš rasistický vtip budoucí hlavní hygieničky nekomentoval, je prý odbornice. Blatný s ní o vtipu bude hovořit
- Hasiči rozváželi respirátory určené potřebným do potravinových bank
- Romské organizace píší ministru Havlíčkovi: Národní plán obnovy po koronavirové krizi nepočítá s romskou inkluzí. Pandemie prohloubila sociální vyloučení Romů. Začněte s námi jednat!
- Roušky zdarma lidem v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky, rozdávat je budou i ale i terénní pracovníci
- Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
- V rámci programu Housing First získali lidé v nouzi bydlení v 375 bytech
- Předčasné volby na Slovensku podporuje i Unie Romů. Je nespokojena s premiérem Matovičem i zmocněnkyní Bučkovou
- Ida Kelarová slaví pětašedesátiny. Stojí za ní úctyhodný kus práce ve prospěch romské komunity
- I na Slovensku budou moci lidé během sčítání obyvatel uvést dvě národnosti. Spor o druhou národnost dnes vyřešil statistický úřad
- Martin Šimáček: Pravicoví populisté z SPD a ODS chystají destrukci sociálního systému. Zítra se bude ve sněmovně jednat o jedné z největších změn v sociální politice v Česku
- Židovské muzeum kritizuje Maláčovou za srovnání covidu a války. Vůči obětem šoa je vyjádření krajně necitlivé
- Jan Černý ke zpřísnění zákona o hmotné nouzi: Poslanecký klacek již brzy i ve vašem bytě
Štítky:
Sociální dávky, Děti, MPSV, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip
5.3.2021 20:05
Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával
5.3.2021 14:55