romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maláčová: Vláda se zatím nedohodla na podobě zvýšení přídavků

2.12.2020 11:48
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru s novináři. (FOTO: www.vlada.cz)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru s novináři. (FOTO: www.vlada.cz)

Vláda se ani v pondělí nedohodla na navýšení přídavků na děti. Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ale ne na tom, kolik dětí by ji mělo dostávat. Po jednání kabinetu to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Nyní přídavek dostává asi 240.000 dětí z domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Ročně to stojí asi 2,3 miliardy korun. Podle projednávané novely o sociální podpoře by se částka měla zvednout o 26 procent a hranice příjmu posunout na 3,4 či 3,6násobku minima. Návrh počítal původně i s trojnásobkem minima.

"Nedohodli jsme se tak jako už v minulosti. K mému politování. Jsem situací velmi rozčarovaná," uvedla Maláčová. Řekla, že při dohodě o rozpočtu svého úřadu s ministerstvem financí měla dvě podmínky. Zmínila projednání novely o sociálních službách ve vládě do konce října a schválení navýšení přídavků. "To se také nestalo. Budu teď přemýšlet co s tím," dodala ministryně práce.

Přídavky nyní činí pro děti do šesti let 500 korun, pro děti od šesti do 15 let 610 korun a pro studenty od 15 do 26 let 700 korun. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Podle novely by se nově mělo podle věku dítěte poskytovat 630, 770 a 880 korun, v rodinách s pracujícím rodičem pak zas o 300 korun víc. Na přidání je shoda.

Maláčová původně v novele navrhovala tři příjmové hranice pro získání přídavků. Bylo to posunutí na trojnásobek, 3,4 či 3,6násobek životního minima. Znamenalo by to, že by dávku mohlo pobírat o 100.000, 250.000 či 350.000 dětí víc než nyní. Stálo by to navíc 1,7 miliardy, 3,6 miliardy či 4,9 miliardy korun. V projednávaném rozpočtu na příští rok tyto výdaje ale nejsou. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by příjem pro nárok na dávku měl zůstat na částce do 2,7násobku minima.

Podle Maláčové je navýšení přídavků a rozšíření okruhu rodin "investicí do spotřeby". Ministryně zmínila, že na domácnosti s dětmi dopadla epidemie a krize.

Podle novely by se přídavky měly zvednout od ledna. Aby se upravily, musel by zákon schválit po vládě i Parlament a podepsat prezident. Zbývá na to měsíc.

Zvýšení přídavků doporučovali někteří odborníci jako pomoc rodinám s nižším příjmem v koronavirové krizi. Členové vlády záměr zmínili poprvé v červnu. V září při vyjednávání o rozpočtu Maláčová požadovala na přídavky o 4,5 miliardy víc. Schillerová tehdy řekla, že není možné částku zahrnout do výdajů, protože novela ještě neplatí. O sumě byla ale ochotná jednat.

Přečteno: 520x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Děti, MPSV, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo