romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Malováním k dialogu mezi dětmi: V Kladně proběhl výtvarný workshop pro školáky s Ladislavou Gažiovou

Kladno, 22.12.2014 18:38, (ROMEA)
Výtvarný workshop na ZŠ Pařížská, Kladno (FOTO: ROMEA)
Výtvarný workshop na ZŠ Pařížská, Kladno (FOTO: ROMEA)

„A já myslel, že se jdeme učit,“ směje se Mirek, ale zklamaný není. Poslední předvánoční setkání se totiž místo obvyklého doučování koná umělecký workshop pod vedením jedné z nejvýraznějších autorek současné česko-slovenské výtvarné scény Ladislavy Gažiové.

Za dětmi na základní školu v Pařížské ulici – Kladně přijeli na setkání i žáci ze základní školy Barrandov II – V Remízku. Kladenská škola všechny účastníky workshopu pozvala i na zahájení dne otevřených dveří, na které si místní děti připravily představení plné koled, divadla a básniček.

Ve třídě se pak s adventní atmosférou smísila ta tvůrčí – tradičního ducha však vystřídaly barevné spreje a motivy streetartu. Ladislava Gažiová dětem přiblížila techniky práce se šablonami a se spreji, které se sama ve své tvorbě věnuje.

„Myslím, že práce s dětmi je důležitá především proto, že rozvíjí tvořivé myšlení, kolektivní uvažování a spřízněnost. Ale nejpodstatnější je to, že se společné malování stává prostředkem pro navázání často velmi zajímavého a oboustranně přínosného dialogu,“ říká Gažiová.

Výtvarný workshop proběhl jako součást projektu Vzděláním k úspěšné integraci, jehož cílem je podpora žáků ze sociokulturně znevýhodněného prostředí. Projekt byl zaměřen především na pravidelné doučování žáků ve věku čtvrté až osmé třídy na Základní škole Pařížská v Kladně.

Setkání dětí z různých škol a prostředí také bylo jedním z cílů společného workshopu – zprostředkovat setkání romských a neromských dětí, které by se za běžných okolností také vůbec nemusely blíže potkat. „Vzájemné osobní poznání, společná činnost, spolupráce, prostě osobní zkušenost je často tím nejdůležitějším pro utváření vlastního názoru na druhé,“ říká Jitka Votavová z organizace ROMEA, která čtyřměsíční projekt realizuje.

Výtvarný workshop proběhl v rámci projektu Vzděláním k úspěšné integraci, který financuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1195x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kladno, Ladislava Gažiová, Vzdělávání, škola, Děti, Integrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo