romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Malý shaolinský bojovník slaví úspěchy. Inspiruje další romské děti

12.11.2017 11:45
Dominik Kolek - shaolinský bojovník (FOTO: Archiv Lucie Bajgarové)
Dominik Kolek - shaolinský bojovník (FOTO: Archiv Lucie Bajgarové)

U jedenáctiletého Dominika Kolka se před pěti lety projevila epilepsie. Rodiče pro něj tedy hledali sport, který by umožnil rozvíjet jeho schopnosti i vzhledem ke zdravotnímu stavu. Po delším hledání náhodou potkali Mistra ShihengZhu Martina Leeho, který nabídl Dominikovi čínské bojové umění ShaolinKungFu. Dominik tvrdě a pravidelně trénuje a jeho úsilí se začalo vyplácet – umístil se na prvních příčkách v několika mezinárodních soutěžích. Zpočátku měla jeho romská rodina obavy, zda nebude vystaven předsudkům. Ukázalo se, že škola však přistupuje ke všem bez rozdílu a Dominikův příběh tak ke sportu přivedl i další romské děti.

ShaolinKungFu je jedním z nejstarších a nejznámějších čínských umění, které propojuje zen buddhismus a bojové umění. Nedává tedy člověku jenom sílu a obratnost, ale učí ho také trpělivosti, radosti z pohybu a vede jej ke zdraví těla i ducha. Dominik, který nyní navštěvuje pátou třídu základní školy v Bruntále, studuje toto umění pátým rokem po vedením svého Shifu Martina Leeho. Trénuje velice tvrdě, pravidelně a svědomitě 2x týdně a tréningu se věnuje také doma.

V posledních dvou letech se Dominikovi povedlo získat několik prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích. Například na International WushuChampionship v květnu obsadil druhé místo v kategoriích Tradiční pěstní formy a Tradiční dlouhá zbraň a v kategorii Imitující styl získal místo třetí. Do budoucna by si přál dosáhnout ještě lepších výsledků, aby mohl hrdě reprezentovat svoji školu Czech Shaolin Temple. Již nyní se Dominik stal díky absolvovaným zkouškám třetím nejlepším žákem této školy.

"Dominik trénuje dvakrát týdně, pak se účastní i různých soustředění a víkendových pobytů. Ve cvičení je vytrvalý a poslušný. Nikdy s ním nejsou problémy. Patří do skupiny těch nejlepších studentů, kteří se vždy na soutěžích umisťují na předních příčkách," říká pro HateFree Culture trenér Martin Lee.

Dominik nejen, že reprezentuje svoji školu, ale motivuje ke sportu také své přátele a známé. "Dominik byl jedním z prvních dvou dětí ve skupině. Právě díky úspěchům Dominika a jeho kamaráda se Martin Lee rozhodl rozšířit výuku i pro děti," říká Dominikova matka Lucie Bajgarová. Protože je Dominik Rom, měla rodina zpočátku trochu obavy. Ukázalo se, že ve škole ale přistupují ke všem stejně. To motivuje také další romské děti, aby se ke skupině přidaly.

"Známí, kteří znají naši rodinu, se nás chodí ptát, jestli je ve škole vše v pohodě. Díky tomu se už přidaly další dvě romské děti," dodává Bajgarová.

Čím je Dominik úspěšnější, tím vyšší výdaje za vybavení, tréningy, soutěže a víkendové pobyty sport vyžaduje. Dominikova matka je v současné době na mateřské a otec je vedený na úřadě práce a pracuje, v důsledku nedostatku pracovních míst v Moravskoslezském kraji, na dohodu o provedení práce.

"Školné činí čtyři sta padesát korun měsíčně. Další výdaje spadají do soutěží a do vybavení, kdy vše hradí rodiče. Soutěže se pohybují v rozmezí 1 000 až 2 500korun. Je třeba také obstarat uniformy a zbraně, se kterými žáci cvičí. Před soutěžemi se také žáci zdokonalují na víkendových pobytech," přibližuje Dominikova matka Lucie. Rodiče by proto rádi našli sponzora či dárce, který by jim s financováním rozvoje talentovaného syna Dominika pomohl.

Publikováno na serveru HateFree.cz

Marie Škardová, Hatefree.cz
Přečteno: 1383x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romské děti , SportHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo